Mobilház, konténerház, tiny

Kis ház, nagy élet

Élet + Mód

Lehet-e élni 18 négyzetméteren? Egy tiny ház pont ekkora, minden van benne, ami kell, és tízmillió forintból ki lehet hozni. A legtöbben mégsem a pénz miatt költöznek kisházba vagy mobilházba, hanem a szabadság érzete miatt.

Nyolc méterszer két méter negyven – ekkora egy klasszikus kisház, vagyis tiny, amelyet utánfutóra lehet tenni és bárhová le lehet rakni. Van benne egy picike nappali, konyha, zuhanyzó, vécé, egy kis galéria kétszemélyes ágymatraccal. Ildikónak és Attilának nem tetszett ez a modell, szerintük túl dobozszerű, ők inkább a régi villamos- vagy vonatbelsőre emlékeztető ívelt tetőre esküsznek. Igaz, így elvész a galéria, de valamit valamiért. A nyolcszor kettőnegyvenes tiny vázra így Attila olyan kisházat épített, amilyet otthonosabbnak gondoltak.

A ház 18 négyzetméteres belső méretéhez igazodik Ami kutya is, hiszen tacskó; a kapuban szaglászik, aztán simogatást is engedélyez. Az első udvarban két busz áll: az egyik még felismerhető, a másik alig. A második udvarban áll a tiny, amelyhez kis, deszkákból kirakott járda vezet. A bejáratnál rögtön ott a zuhanyzó és a mosdó, aztán egy konyha és étkező, a ház másik végében pedig egy összecsukható kanapéágy. Pajtaajtó, kampó a bögréknek, kicsi polcok, sehol egy kihasználatlan négyzetcentiméter. A teraszon kanapé, egy hintaszék és egy fél szabadtéri konyha. Pár lépésre egy jakuzzi deszkatetővel. Szauna? Az még nincs, nevet Attila. Harminc évig dolgozott burkolóként, az utóbbi másfél évben azonban a deszka volt a barátja. A fürdőt először kikövezte, de hát ezek a házak mozognak, a dilatáció miatt széttöredezett az egész, így már az is faburkolatú.

Ez a második kisházuk Pomázon, az elsőt eladták. „Ezt is vitte volna egy vevő, de mondtam neki, ácsi, előbb be kell fejezni a buszt”, mesélik. Mert Ildikó, Attila és Ami ebben a tinyben is lakik. A busz a következő projekt. Egy már félig kész: a teljes berendezést, az üléseket, mindent kiszórtak, az ablakokat thermo ablakokra cserélték, tettek bele kis fürdőt meg mindent, ami egy lakásba kell. Faburkolatú ez is, jó beszívni a fenyő illatát. A vasalat egyszerű, de szép munka. Kívül szigetelést kapott a járgány, csak a kerekek emlékeztetnek arra, hogy ez valaha egy busz volt. Motor már nincs benne, a helyén értékes pakolóhely van. A másik buszt csak most kezdték el kirámolni. Jó lett volna egy neoplán, az nagyobb, tetőteraszt is lehetett volna rá építeni.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Miénk itt a vér

  • - turcsányi -

A papa mozija ez. Nem pont a formula hagyományos értelmében, sokkal inkább szó szerint. A hatvanas évek közepén az olasz anyakönyvi hivatal kigyűjtötte a Sergio keresztnevű polgárokat, s mindegyiket hatóságilag kötelezték arra, hogy spagettiwesterneket készítsenek.

Megszemélyesített dokumentumok  

„Boldog magyar jövőt!” – olvassuk a feliratot Chilf Mária kollázsán, ahol egy felvonuláson Lenin, Rákosi és Sztálin fényképét viszik a munkások és az úttörők, nyomukban a ledöntött Sztálin-szobor feje gurul egy tankkal a háttérben.

Építő játék

  • Kiss Annamária

Horváth Csaba rendező-koreográfusnak, a Forte Társulat művészeti vezetőjének színházában legalább annyira fontos a mozgás, mint a szöveg, nem csoda, hogy ezen az estén, a mozgásszínházas tempóhoz kevéssé szokott kőszínházas társulati tagoknak melegük van.

„Megeszi a kígyót”

Alighanem a magyar kultúrára korábban is jellemző, az utóbbi időben pedig mintha még erőteljesebben megjelenő befelé fordulás miatt lehet, hogy egy olyan jelentős életmű, amilyen Ladik Kataliné, egyszerűen nem találja meg benne a helyét – holott minden adott lenne hozzá.

Halk, mély morgás

Szentesen két bulltípusú kutya kijutott az utcára, halálra mart egy férfit és örök életére megnyomorított egy nőt. Az ügyészség letöltendő börtönbüntetést kért a gazdára, akinek fogalma sem volt arról, mire képesek a házőrzői, és milyen nevelésre lett volna szükségük.

 

Hídpénz

„Az önkormányzat egy olyan fejlesztést kíván megvalósítani, hogy a Szárhegyet és a Vár­hegyet összekötnénk egy függőhíddal."

Az arany csillogása

Emlékszik még bárki is arra, hogy mikor volt az a „vizes” világbajnokság Budapesten, amikor a toronyugráshoz a Dunába húztak fel egy ménkű nagy tornyot, hogy az majd milyen jól fog mutatni a világmindenség összes televíziós készülékén?

Csak a szégyen

Egy héttel ezelőtt az ENSZ Közgyűlése elfogadta azt a határozatot, amely július 11-ét a srebrenicai népirtás emléknapjává nyilvánítja.

Feltétlenül, de nem mindenképpen

A németek sohasem fogják megbocsátani a zsidóknak Auschwitzot – hangzik egy ismert, vitatott eredetű bon mot. Mint sok más általánosításban, ebben is lehetett igazság, amíg maguk a tettesek és a nácikkal együttműködők értelmezték úgy bűneiket, hogy a végén valahogy mégis a zsidók legyenek a hibásak. Gyermekeik és unokáik azonban már elfojtás vagy kivetítés nélkül tekinthettek a népirtásra, és vonhatták kérdőre felmenőiket.

Szerelem és politika

„Ötvenegy éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt Tánczos Gábor, az Országos Pedagógiai Intézet munkatársa, a Győrffy kollégium volt tagja, ismert publicista. A pedagógián kívül behatóan foglalkozott a NÉKOSZ történetével és a romániai magyar kultúrával.”

 

Előrehozott 2026

Olyan intenzitással történnek az események a magyar belpolitikában, hogy immár felvethető: Orbán rendszerét akár a 2026-os választások előtt is le lehet váltani. Ideje hát gondolkodni ilyen forgatókönyveken is.