A szerk.

A megfelelő személy

A szerk.

A parlamenti kétharmad megválasztotta az új ombudsmant, aki szeptember végén veszi át a hivatalt elődjétől, Szabó Mátétól. E pozíció a mai magyar közjogi rendszerben azért különösen fontos, mert az állampolgárok már nem fordulhatnak közvetlenül az Alkotmánybírósághoz (AB) - a szűrő az állampolgári jogok biztosa lett. Nála kell jelezni, ha alkotmányos aggályaink támadnak, és ő dönti el, továbbítja-e indítványunkat az AB-hoz, vagy sem.

A feladatra a Fidesz megtalálta azt az embert, akinek szakmai-tudományos előélete alapjogi kérdésekben, hogy finoman fogalmazzunk, nem túlságosan ismert. Székely László Bős-Nagymaros ügyében dunai kormánybiztosként, és a mostani - többek között a családjogi diszkriminatív változások miatt is vitatott - polgári törvénykönyv egyik előkészítőjeként vétette észre magát.

Végül is nincs az sehol megírva, hogy ombudsman csak olyan személy lehet, aki előző életében elkötelezett jogvédő volt. Szabó Máté sem volt az, és nem is egy kiköpött alkotmányjogász. De a politikai függetlensége legalább megkérdőjelezhetetlen volt - korábban egyik párt holdudvarában sem tűnt fel, kormányzati tanácsadó sem volt. Ismeretlenként érkezett a magyar közéletbe. Emlékeznek arra a jelenetre, amikor Sólyom László államfő bejelentette a jelölését, és az akkori legnagyobb ellenzéki párt frakcióvezetője, Navracsics Tibor szemrebbenés és pirulás nélkül azt nyilatkozta: tanulmányozzák a számukra ismeretlen jelölt addigi szakmai pályafutását? (Navracsics akkor már bő egy évtizede dolgozott egyazon tanszéken, majd intézetben Szabóval az ELTE jogi karán.)

Szabó Máté munkásságát érte kritika, és bizonyára éri ezután is. Mi sem mindig ájultunk el tőle. De az tény: amikor a leginkább szükség volt rá, a helyén volt. Az egyre gázosabb törvényhozási termékeket rendre az Alkotmánybíróság elé küldte, mégpedig nem is sikertelenül. Azt például, hogy az alaptörvény "átmeneti rendelkezéseinek" valójában nem átmeneti tételeit - mint az MSZP bűnös párttá nyilvánítását, vagy az előzetes választási regisztrációt - végül törölték a szövegből, neki is köszönhetjük.

Székely kiválasztása persze nem meglepő - nem a feladat, hanem a személy volt a fontos. Pontosabban a megbízhatóság. Az Alkotmánybíróságot és a Kúriát leszámítva ma már nincs olyan közhivatal, amit ne Fidesz-közeli vagy egyenesen a pártból igazolt személy töltene be. És ha a Magyar Fórum és (később) a Magyar Nemzet-HírTv házi jogászából a magyar média mindenható ura lehetett, akkor inkább az a furcsa, hogy nem a dettó jogvégzett és a gyengébbek iránti érzékenységéről ugyancsak közismert Varga István lett az új ombudsman.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.