A szerk.

Aki olvas a jelekből

A szerk.

Hétfőn délelőtt lemondott tisztségéről Robert Kaliňák, Szlovákia belügyminisztere. A politikus Robert Fico miniszterelnök mindenkori partnere, legközvetlenebb munkatársa, jobbik/ rosszabbik fele volt tíz éven – s az összes Fico-kormányon – át. Elhullása kétségkívül vezéráldozat, az utolsó szalmaszál, amelybe Robert Fico kapaszkodni próbál, hogy ideig-óráig (legalább addig, amíg az iratmegsemmisítők kipörgik magukat) megtarthassa a hatalmát.

De ez a jegyzet nem Szlovákia kormányzati és társadalmi válságáról szól.

Robert Kaliňák lemondását Robert Fico sem hagyhatta szó nélkül, hű társa eleste alkalmából hosszan beszélt a kialakult helyzetről, fényezte őt, szidta az ellenzéket, sajnálkozott a fiatal újságíró megölése miatt, a nyomozás folytatását ígérte, sőt, még intenzívebbé tételét, a társadalmi rend helyreállítását, a koalíciós kormányzás fenntartását, a kormányzati eredmények megőrzését. Beszélt a Jánosról meg a városról, az öreganyja térde kalácsáról. Tényleg csak egyvalami maradt ki megindult tirádáiból.

De ez a jegyzet nem Szlovákia kormány- és társadalmi válságáról szól. S különben is, önök már tudják, hogy mi maradt ki Fico szövegéből. Igen, a sorosozás. Robert Fico, ahogy fölült a Soros-vonatra, rögtön le is pattant róla, csak kipillantott az SNP téren összegyűlt, távozását követelő hatalmas tömegre egyszer, majd még egyszer, s már lenn is volt. Robert Fico a múlt hétfőn emlegette Soros Györgyöt.

Ehhez képest pénteken Orbán Viktor – Magyarország miniszterelnöke, aki olvas a jelekből – elmondta a véleményét a szlovákiai eseményekről. Elmondta bizony, elmondta úgy, hogy egy rohadt szava nem volt arról, hogy a szomszédunkban meggyilkoltak egy újságírót. Egy rohadt szava nem volt arról, hogy megöltek egy esküvőre készülő huszonéves fiatalembert és a hasonló korú jegyesét. Egy szava nem volt a gyászra, nem nyilvánított részvétet a tragédia egyik szereplőjének sem, nem tanúsított együtt-érzést sem az áldozatok családja, sem a pótolhatatlan veszteséget elszenvedő szomszédos ország iránt. Csak böfögött egy büdöset: Soros.

Egész pontosan a következőképp idézi az MTI Magyarország miniszterelnökét: „Az nem lep meg, amit látok, én régóta taposom ezt a szakmát, jelekből is olvasok.” Mi nem lepte meg ezt a tapasztalt államférfit? Hogy az Európai Unió egyik országában lelőnek egy oknyomozó újságírót, mert feltárni igyekezett a kormányzat és a maffia kapcsolatait, mert utánament az állami szintre emelt korrupciónak? Vagy az nem lepte meg, hogy az ország ezt nem tűrte, és kiment az utcára követelni a mindebben nyakig sáros kormány távozását? (A magyar sajtó állításaival szemben egyszer sem csak tízezren mentek ki: előbb majdnem 30 ezren, utóbb kétszer annyian.) Vagy az nem lepte meg, hogy Ficónak egy virtigli aktmodellje van olyan célokra, amilyenekre neki csak egy gázszerelője?

De Magyarország miniszterelnöke nem érte be ennyivel: „Soros György és szervezetei keze nyomát látom a szlovák eseményeken.” Mit is olvasott tehát ki a jelekből? Soros György vett egy puskát a szervezeteinek, hogy lőjék agyon a huszonéves újságírót, hogy aztán az így feltörő népharag elsöpörje Robert Fico kormányát, hogy ő telehordhassa négerekkel ezt fiatal, de máris sokat szenvedett kis országot? Ha ez így van, s ahogy a dolgok haladnak előre épp e percekben is Szlovákiában, épp itt az ideje felhúzni egy kurva nagy szögesdrót kerítést Pozsonytól Esztergomig a Dunán, s aztán hegyen-völgyön is át egész Ukrajnáig, mert amint Fico repül, a Soros csak úgy pumpálja majd be Szlovákiából a migránsokat ide is.

Magyarország miniszterelnökének a tragédia iránt mutatott – ne tévedjünk: a maga teljességében is kiszámított – közönye persze teljesen azonos tőről fakad Szlovákia miniszterelnökének hirtelen felindultságból elkövetett sorosozásával. Mindkettejükből a félelem és a rossz lelkiismeret beszélt. Ugyanis mindkettejüknek van jócskán félnivalója. Nem is csak a hatalmuk elvesztése miatt, de a felelősségre vonás egyre sűrűsödő árnyai miatt is. S aki olvas a jelekből, látja, jogos félelmek ezek.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.