Buktával

A szerk.

"Igaz, hogy olyanok vagyunk, mint a birkák. De ha a birkák megindulnak, eltapossák a pásztort" - nyilatkozza, ki hinné, név nélkül egy mezőgazdaságban alighanem felette jártas szocialista képviselő, jellemezvén a pártja és pártjának kormánya közti viszonyt.

"Igaz, hogy olyanok vagyunk, mint a birkák. De ha a birkák megindulnak, eltapossák a pásztort" - nyilatkozza, ki hinné, név nélkül egy mezőgazdaságban alighanem felette jártas szocialista képviselő, jellemezvén a pártja és pártjának kormánya közti viszonyt. Az a megfejtés, miszerint tűrjük, tűrtük, ameddig tűrhettük, de mindjárt az asztalra csapunk, és megmondjuk a kormányfőnek, hogy mit csináljon, hogy ki az úr a háznál és egyáltalán... feltételezéseink és információink (effélékkel van tele a sajtó) szerint alighanem közel áll a valósághoz.

A szállongó sajtóhírek szerint a szocialista párt csendes erős emberei első lépésben a kormány átalakítását várják el a miniszterelnöktől, hallani lehet távozó kancelláriaminiszterről, kommunikációért felelős államtitkárról, külügyminiszter-cseréről. Csupa olyasmiről, ami akár döntően is befolyásolhatja az ország közeljövőbeni haladási irányát, ha tetszik, a reformfolyamatokat. Tegyük gyorsan hozzá, hogy az alig megkezdett reformfolyamatokat.

E téren mindjárt két lehetőség is kínálkozik, Gyurcsány bizalmi embereinek pártnyomásra esedékes levétele, illetve a ciklus közbeni miniszterelnök-csere (az már egyszer bejött). A párt békétlenjeinek motivációja világos, a publikált felmérések a béka segge körülire lövik be a párt és a kormány népszerűségét. Ennek jelentőségét közel három évvel a következő parlamenti választások előtt természetesen ki-ki ízlése, illetve politikai tapasztalatai szerint ítéli meg. Úgy tűnik, párt és kormányfője jócskán eltérően.

Tehát mi van, ha az emberei (ha még ugyan vannak, vagy vannak, de inkább ne lennének, mint Szilvásy) mennek - képes-e a szocpárt a sajátjaiból olyan erőket a helyükre állítani, akiről a köz elhiheti, hogy hitelesen vihetik tovább Gyurcsány reformjait (hisz ő így marad; feltesszük, a programjával)? Az új fellépők nem e program ellenében próbálják-e majd az elveszettnek hitt népszerűséget visszaszerezni? Ám minthogy a kormányzás eddig szocialista részről Gyurcsánynak és körének volt kiadva, bevalljuk, nem látunk a jelenlegi szocialisták közt hirtelenjében mozgósítható miniszteriális tömegeket.

És ha tényleg elsöprik a pásztort? Az előbb említett kapacitáshiányból fakadhat-e alternatív program, amit a gyurcsányi helyébe lehet állítani, és kihúzza az országot távolról sem vidám helyzetéből? 'szintén szólva ilyet sem láttunk, hallottunk még (ez különben max. az ellenzék dolga lenne). Egyébiránt ilyesmi híján csak az történne, ami négy éve: félidőben miniszterelnököt cserélnek, ez már egyszer úgyis bejött. Az ismeretes második szereposztás szerint alighanem Kiss Péter jönne, és az még hagyján, hogy azt se nagyon tudjuk, hogy ő kicsoda is, de tegye fel a kezét, aki sejti, néhány, minden bizonnyal rokonszenves általánosságon kívül mi van a fejében erről az országról? Hogy szerinte annak hogy kéne kinéznie - mondjuk, három vagy öt év múlva? Nem becsülnénk le a szocpárt regenerációs képességeit, de e váltás perspektívái korlátosak: kihúzni Kiss-sel valahogy a választásokig, addigra csak sikerül összekalapálni valamiféle programot. Aminek meggyőző ereje még akkor is kétséges lenne, ha olyan jónak nézne ki, mint egy Schaffhausen. Olyannyira kétséges, hogy megítélésünk egyből buktával szolgálnák fel.

Márpedig, ha mindez így van, éppúgy, mint múlt heti leiratunkban az SZDSZ-nek, ezen a héten a szocialistáknak sincs választásuk. Vagy hagyják Gyurcsánynak, hogy legalább megkísérelje végigcsinálni reformelképzeléseit (és ahhoz leginkább csak együttműködőn javító elképzeléseiket teszik hozzá), vagy készülnek a párt választások utáni, vélhetően hosszúra nyúló, újjá(régivé)építésére. Ám ekkor bízvást okkal mondhatnánk el, hogy ismét eltelt egy ciklus, ami alatt nem történt semmi, de semmi Magyarország helyzetének javítására. De ez a semmi legalább nagyon-nagyon sokba került: pénzben, illúzióban, félbehagyott tervekben. S ehhez az árhoz képest Orbán Viktor, úgy is, mint patás ördög, már szinte smafunak tűnik.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.