A szerk.

Egy bátor ember

A szerk.

Vlagyimir Putyin fogdmegjei gyakorlatilag hazatérése pillanatában letartóztatták Alekszej Navalnijt.

Vajon miért tért vissza hazájába az ellene végrehajtott merényletet épphogy túlélő ellenzéki politikus?

Talán mert felmérte, hogy ha külföldön marad, rövid időn belül elveszítheti mindazt a tekintélyt, befolyást és népszerűséget, amit a putyini rendszer ellenfelei körében élvez. Ott lebeghetett előtte Mihail Hodorkovszkij példája is, aki az emigrációban az orosz belpolitika mellékszereplőjévé szürkült. (Igaz, 2014-es kitoloncolása után tőle megtagadták a hazatérés lehetőségét.) Navalnij nem üzletember, hanem vérbeli politikus, már jó ideje a putyini diktatúra elleni küzdelem ad célt az életének. Ha annyi fenyegetés, kisebb-nagyobb merénylet és meghurcoltatás után eddig nem adta fel, miért tenné ezt épp most? Bátor ember, aki – társaival és híveivel együtt – abban hisz, hogy Oroszország megváltoztatható, a korrupt és züllött rezsim megdönthető.

Visszatérése azért zavarja nagyon a rezsimet, mert idén szeptemberben törvényhozási választások lesznek Oroszországban. Navalnijnak nincs pártja, minden eddigi ilyen kísérletét megakadályozták, így közvetlenül nem is lesz részese az alsóházi választásnak. Viszont az ország egészére kiterjedő korrupcióellenes szervezetet működtet, amely szerfelett hatékonyan mozgósít és ad útmutatást a leginkább hatékony választói magatartás tekintetében. Nincs az ellenzéki oldalon egyetlen olyan személy vagy szervezet sem, amely pótolni tudná Navalnijt és az alapítványát.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.