A szerk.

Itt egy húszas, tatabácsi!

A szerk.

Nagyjából fél év lehet hátra a következő választásokig, ezt abból is tudhatjuk, hogy Lázár János a múlt héten bejelentette, a kormány novemberben 60 milliárd forintot oszt szét a nyugdíjasoknak. (Ennek két tétele a novemberi nyugdíjkorrekció a prognosztizálható 2,4 százalékos idei infláció miatt, valamint a nyugdíj­prémium „a gazdaság sikeressége” okán; és ezeken felül jár még a karácsony előtti 10 ezer forintos Erzsébet-utalvány is.)

A szokásos, ciklikus ügymenet: a kormányok a négyéves periódus első felében jellemzően tojnak az idősekre, a végén viszont a csillagokat is lefejelik értük. Korosabb polgártársaink aligha felejtik el Horn Gyula legendás bejelentését a 65 év fö­löttiek ingyenes reptetéséről; erről utóbb mindenféle magyarázat született – például hogy a miniszterelnök, hát, kicsit piás volt épp, és ezért összekeverte a Malévet a Maharttal –, a helyzet azonban az, hogy a közlést több egyeztetés is megelőzte az érintettekkel. (Aztán valaki észbe kaphatott, mert ebből végül semmi nem lett – ellenben az ingyen BKV-zásból igen, ami tovább súlyosbította a cég eladósodottságát.) Hát Orbán Viktor 2006-os ígérete a 14. havi nyugdíjról megvan? Igaz, Orbán a maga trükkös módján mindezt a gazdaság felfutásától tette függővé, de afelől egy pillanatig sem hagyott kétséget, hogy amennyiben ő kormányoz, a gazdaság úgy felfut, hogy ihaj.

A legszebb persze Medgyessy Péter 2002-es 100 napos programja volt, amelynek keretében bevezetni tervezték a 13. havi nyugdíjat, és a választási győzelem utánra belengettek egy egyszeri 19 ezer forintos „kompenzációt” is. (Az orbáni nyugdíjpolitika ennyit húzott ki úgymond a nagyik zsebéből.) Medgyessy kormányra kerülve betartotta az ígéretét, a pénzügyi következmények ismertek, amiként a politikaiak is. (Az intézkedést a költségvetés gyatra helyzete miatt hét év múltán Bajnai Gordonnak kellett visszavonni, ami nyilván szavazóbarát lépés volt az általános választások előtt.)

Orbán Viktor megtanulta a leckét. A Fidesz számára katasztrofális eredményt hozó 1994-es választás előtt a párt egyedüliként mert tisztességes álláspontot képviselni az akkor ellenzéki MSZP kampányízű nyugdíjemelési javaslatával szemben. A tanulási folyamat rögtön a kudarc után megkezdődött: a Fidesz nevében Illés Zoltán követte meg a nyugdíjas-társadalmat. 2002-ben Orbánék a váratlan vereséget a kannás bort vedelő panelprolik mellett a nyugdíjasoknak beígért 19 ezer forinttal és 13. havi nyugdíjjal magyarázták. A tanulságot ebből is levonták.

A 2002-es egyszeri apanázs közel 60 milliárddal terhelte meg az államháztartást – a Fidesz másfél évtized múltán nagyjából ugyanennyit kínál a nyugdíjasok voksaiért. Átlag 20 ezer forintokról van szó; és pontosan tudjuk, hogy ez az összeg milliónyi szerencsétlen idős embernek igenis segítség. Kit érdekeltek akkor, és kit érdekelnek most a racionális megfontolások? Hogy értelmes politikával ennél jobban és hatékonyabban is támogatni lehetne őket? Ugyan. A szavazatok lehetőség szerinti maximalizálása az, ami fontos. Mert az a politika. Legalábbis Magyarországon.

A 65 év fölöttiek árfolyama tizenöt év után is 20 ezer forint/fő/kormányzati ciklus. Nesztek, ennyit értek nekünk, uzsgyi a szavazófülkébe. A megalázottak pedig újra meg újra megköszönik, és fegyelmezetten leszavaznak.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.