A szerk.

Leszólnak fentről

A szerk.

Tombol a nyári szünet, kitört a kánikula, s a figyelem pillanatnyi lanyhulását a kormány arra használja fel, hogy csókosait ültesse a megüresedett iskolaigazgatói székek egyikébe-másikába, vagy simán csak megakadályozza a tőle független jelöltek újrázását.

Nincs ebben újdonság, az iskolák államosítása óta olyan biztonsággal jelezhetjük előre a nyári igazgatói botrányokat, mint azt is, hogy szeptember elején meg a tankönyvekkel lesz valami gebasz. Az Abcúg csinos összeállítása szerint az idei szerencsés befutók között találjuk Gondáné Pál Ildikót (férje önkormányzati képviselő Algyőn, a Fidesz–KDNP színeiben), Kondorné Sztojka Ágnest (ő maga fideszes önkormányzati képviselő Kazincbarcikán) és T. Zuggó Tündét (ő Ferencváros fideszes alpolgármesterének adott eddig tanácsokat). Az országos sajtó is felkapta a veronai busztra­gé­diá­ban érintett Szinyei Merse Pál Gimnázium igazgatójának, Tóth Gábornak a történetét, akivel e-mailben közölték, hogy a továbbiakban nem számítanak a munkájára. Ezt a döntést Balog Zoltán emberi erőforrásainkért felelős miniszter utóbb, „a tragédiát követő spe­ciá­lis helyzetre tekintettel” felülbírálta.

Ezek a hírek az oktatás állapota mellett az ország irányításáról is sokat elárulnak. Teljes abszurditás már maga a koncepció is: józan ésszel senki sem gondolhatja, hogy az oktatásért felelős államtitkár egy személyben szakmailag megalapozott döntést tud hozni az ország több ezer iskolájának vezetőjéről. Szakmai döntésre nincs is szükség, a miniszté­riumnak nem kell megindokolnia, ha nem fogadja el a tantestület, a szülők, a diákönkormányzat vagy akár a helyi önkormányzat választottját. Aztán jön Balog Zoltán, és a PR-katasztrófát észlelve megint csak önkényesen, indoklás nélkül mond ellent saját államtitkárának. Örüljetek, gyerekek, még egy évig helyén marad a diri!

Abszurdnak tetszik a nagy igyekezet azért is, mert a központosítás óta az igazgatóknak tényleges hatalmuk nincsen, tanerők felvételéről, elbocsátásáról nem döntenek, a pedagógusok fizetéséhez hozzá sem szagolnak. Erőforrás és autonómia híján saját oktatási víziójuk megvalósítására sem igen nyílik lehetőségük. A legtöbb, amit tehetnek, az a kármentés. A jó igazgató ma az, aki eléri, hogy iskolájában a kormány retrográd oktatáspolitikája a lehető legkevésbé éreztesse hatását, és törekszik a normalitás, az élhető környezet valamiféle minimumának fenntartására.

Bár az igazgató hatalmát elvették, tekintélye, méltósága még van a tantestület, a diákok és a helyi közvélemény előtt, így ezt a feladatot meglepő sikerrel abszolválhatja. Ha egy igazgató emel szót a kormány oktatáspolitikája ellen, annak súlya van. Nem véletlen, hogy a tavaly megerősödött tanármozgalom legismertebb alakja igazgató volt, mint ahogy az sem, hogy a kormány a tiltakozást kirobbantó gimnázium vezetőjének megkörnyékezésével kívánta tompítani az ellenállást. És persze az sem véletlen, hogy most egyenként nyúlnak a renitens intézményvezetők után, a makói József Attila Gimnáziumot 22 évig vezető Rója Istvánt például személyesen Lázár János vonta kérdőre.

Nem nehéz belátni, hogy egy szeretett igazgató eltávolítása a lepusztult infrastruktúránál vagy a silány tankönyveknél is drámaibban rombolja az iskolai hangulatot. Az elkedvetlenedés, a morál hanyatlása pedig gyorsabban érezteti hatását a teljesítményekben, mint a hazafias tanterv vagy a kötelező önértékelés. Hogy a Fideszben erre a hatalom megtartásáért szükséges áldozatként vagy kifejezett célként tekintenek, az nem változtat a szomorú végeredményen.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.