A Twitteren üzent Orbán a finn miniszterelnöknek

  • narancs.hu
  • 2022. november 29.

Belpol

Azt állítja, nem köti a finn NATO-csatlakozás ügyét a magyar uniós pénzekhez. 

A Twitteren üzente meg Orbán Viktor magyar miniszterelnök Sanna Marin finn miniszterelnöknek, hogy nem köti össze az uniós pénzek megszerzésének ügyét a finn (és svéd) NATO-csatlakozás kérdésével. 

Az ügy előzménye az, hogy miután Ukrajna Oroszország általi megtámadása felpörgette a NATO-csatlakozásról szóló vitát a két országban, végül májusban mindkettő úgy döntött, hogy kéri a felvételét a katonai szövetségbe. Ehhez minden tagállamnak ratifikálnia kell a csatlakozást, szeptember vége óta azonban már csak Törökország és Magyarország jóváhagyása hiányzik. Magyarország azóta is halogatja a döntést azzal, hogy a parlament nem vette fel napirendjére az ügyet, a kormány pedig arra hivatkozott, hogy még folyik erről a "társadalmi egyeztetés".

Legutóbb a Szabad Európa írt arról, hogy a parlament idei utolsó üléséig, december 7-ig halogatná a kormány a Svédország és Finnország NATO-csatlakozásáról szóló szavazást, aminek köze lehet ahhoz, hogy az uniós pénzügyminiszterek előző nap tárgyalnak majd a Magyarországnak járó EU-s forrásokról. (Navracsics Tibor miniszter épp kedden ismerte el, hogy 3000 milliárd forintnyi pénzt be is fagyaszthatnak, mert a kormány korrupcióellenes vállalásaival elégedetlen az Európai Bizottság.) 

A hvg.hu beszámolója szerint Sanna Marin finn miniszterelnök egy interjúban azt mondta: „Ha legközelebb találkozom Orbán Viktorral, egyenesen meg fogom tőle kérdezni, hogy a NATO-ratifikáció késleltetése összefüggésben van-e az uniós források befagyasztásával”. Hozzátette, bízik benne, hogy a magyar miniszterelnök nem kötné össze a két ügyet, mert Finnország sem tett így soha, és mindig korrektek voltak.

A finn kormányfő szavaira Orbán kedden a Twitteren reagált, egyenesen megszólítva Marint, mondván "igaz barátok között nem kell külön kérni, hogy tisztázzuk a dolgokat: 

Magyarország soha nem kötött és soha nem is fog más kérdést az uniós források ügyéhez kötni".

Hozzátette, ez más ügyek mellett igaz Finnország NATO-csatlakozására is. "A magyar kormány ezt támogatja, és az Országgyűlés napirendre tűzi a kérdést, ahogy megkezdődik a 2023-as ülésszak" – írta Orbán. 

Ezek szerint még csak nem is decemberben, hanem januárban fogja csak napirendre venni a parlament a kérdést, míg Gulyás Gergely korábban még az Országgyűlés decemberi ülését említette, igaz, Orbán a múlt heti V4-es csúcson már a 2023-as időpontról beszélt.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.