Csák János szerint lemondani a Fudanról olyan, mintha önként levágnánk a fél karunkat

  • narancs.hu
  • 2022. május 18.

Belpol

A leendő kulturális és innovációs miniszter a kulturális bizottság meghallgatásán sem fogyott ki a hasonlatokból, a magyar társadalmat például egy szilvaként képzeli el, az SZFE modellváltásáról pedig a minőségi forradalom jutott eszébe.

Szerda délután a népjóléti bizottság után a kulturális bizottság is meghallgatta Csák János, kultúráért és innovációért felelős miniszterjelöltet – írja a hvg.hu. A meghallgatáson Csák kijelentette:

„A magyar társadalom úgy néz ki, mint egy szilva.

Felül van az úgynevezett elit, lent egy halmozottan hátrányos helyeztű, deprimált réteg, középen pedig higanyként mozog a középosztály. Az alulról való nyitás sosem a pénzen, hanem a kultúrán keresztül működhet.”

A leendő miniszter úgy látja, az előző években az egyetemeken lezajlott az elmúlt harminc év legjobban sikerült modellváltása, ugyanakkor a kormány nem kezdeményezi újabb egyetemek átalakítását.

Csák az SZFE-ről elmondta,

tízszeres túljelentkezés van a Színház és Filmművészeti Egyetem képzéseire, amiről neki a „minőségi forradalom” szókapcsolat jut eszébe.

Az egyetemre a modellváltást megelőző években egyébként sokszor ennél is nagyobb, akár huszonötszörös is volt a túljelentkezés

A momentumos Tóth Endre CEU-val kapcsolatos kérdésére Csák úgy reagált, nem lát problémát abban, hogy „a magyar törvényeket be nem tartó” egyetemet szankcionálták. Hozzátette: „Ilyen még lesz.” A kínai Fudan Egyetemről a leendő kulturális és innovációs miniszter elmondta:

„Nekünk Magyarországon keletre és nyugatra is ki kell tekintenünk, ahogy megteszik ezt a nyugati országok. Mindkét világot értenünk kell, nem a politikai szándék miatt, hanem mert ez a fajta tudás is szükséges ahhoz, hogy Magyarországon innovációk legyenek. Ha ezt a tudást nem hoznánk be, az olyan lenne, mintha önként levágnánk a fél karunkat.” Csák ugyanakkor hozzátette, a Fudan szerinte nem veszélyezteti a Diákváros létrehozását.

A kulturális bizottság előtt a miniszterjelölt a jelenlegi világpolitikai helyzetről is beszélt. Csák kijelentette, az infláció, az energiaárak növekedése és a háború „kataklizmatikus” változásokat okoz. Hozzátette: „Az elmúlt 12 év után igazságtalan a sors, hiszen 2010-ben egy anyagilag és morálisan is tönkrement országot kaptunk, majd hatalmas fejlődés kezdődött, de ekkor beütött a Covid és a mostani helyzet.”

Csák beszélt a családok szerepéről is a társdalomban. Szerinte nagyon sokat elmond a nyugati kultúrákról, hogy egyik nyugati társadalom sem éri el a 2,1-es reprodukciós mutatót. „Ne legyen büntetés, ha gyermek születik” – fogalmazott Csák János Orbán korábbi kijelentéseit visszhangozva, majd hozzátette, szerinte az olyan, generációkon átívelő intézmények tudják fenntartani a nemzetet, mint amilyen például a „dédapáink által alapított” színházak is, amikért érdemes dolgozni.

A kulturális bizottság 12 igen, 5 nem és egy tartózkodás mellett megszavazta Csák Jánost, így minden bizonnyal ő lesz Magyarország kulturális és innovációs minisztere.

A miniszteri meghallgatásokról itt írtunk korábban: Pintér Sándor a közoktatásért felelős belügyminiszterként a kulturális bizottságban is megjelent, egészségügyért felelősként pedig a népjóléti bizottságbanNagy Márton a gazdasági bizottságban beszélt a terveiről, Rogán Antal pedig a nemzetbiztonsági bizottságban beszélt arról, hogy mit vár el a titkosszolgálatoktól

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.

Hálók és halászok

Harmincnégy év telt el a rendszerváltás egyik meghatározó mozzanata, a Dunagate-botrány, azaz a Kádár-kor belső elhárításának dekonspirálódása óta. A közvélemény érdeklődése azóta sem lankadt, az izgalom fenntartásáról pedig rendre gondoskodtak az ancien régime állambiztonsági hagyatékát ellentmondásos módon kezelő kormányzatok.