Ezért adták el a Waberer’st

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2016. augusztus 10.

Belpol

A tulajdonosok azzal indokolták a váltást, hogy eltérően képzelték el a tőzsdei bevezetést. A Narancs azonban úgy értesült, hogy az ok a cég romló teljesítménye és egy rossznak bizonyuló üzleti döntés volt.
Orbán és Wéberer 2015 májusában

Orbán és Wáberer 2015 májusában

Fotó: MTI

2011-ben a Mid Europa 47 millió euróért megvásárolta a Waberer’s International 49 százalékát, és tőkeemeléssel többségi tulajdont is szerzett a cégben. A Waberer’s az azóta eltelt években csendben növekedett, az árbevétele tavaly meghaladta az 522 millió eurót, és Európa három legnagyobb fuvarozócégének egyikévé vált. A cég Wáberer irányítása alatt több mint százszorosára nőtt, sikerességét pedig elsősorban az egyedülálló hatékonysággal magyarázta az elnök-vezérigazgató. Tavaly év végén megjelent a BÉT terméklistáján a Waberer’s International részvénye, a társaság formája pedig átalakult nyrt.-vé: úgy tűnt, elérkezett végre az évek óta várt tőzsdére lépés ideje.

Pár héttel a BÉT-re kerülés után azonban a Waberer’s váratlanul visszavonulót fújt, és mégsem vezették be részvényeiket a tőzsdére. A társaságnál a migrációs válsággal, a határok lezárásával, és ezeknek a cégcsoportra gyakorolt hatásával indokolták a visszalépést. Wáberer ennek ellenére optimista maradt, továbbra is bízott abban, hogy hamarosan tőzsdére viheti cégét.

Így meglepetésként robbant a hír júniusban, hogy Wáberer György az iparágban eltöltött 35 év után eladja részesedését a többségi tulajdonos pénzügyi befektetőnek. A Mid Europa részesedése 97 százalék fölé nőtt a Waberer’s Internationalben. Wáberer György lemondott minden, a cégben betöltött szerepéről. A szétválást Wáberer azzal indokolta, hogy nem tudtak megállapodni a Mid Europával a tőzsdei bevezetésben, illetve annak egyes részleteiben. Ezt a magyarázatot részben gyengíti, hogy Wáberer majdnem tíz éve folyamatosan készült a nyilvános kibocsátásra, ráadásul Lajkó Ferenc, a társaság új vezérigazgatója sietett leszögezni, hogy akár már jövőre tőzsdére kerülhetnek a Waberer’s részvényei. A Narancs több, egymástól független szakmai forrásból azonban úgy értesült, hogy teljesen más okok állnak a tulajdonosváltás hátterében.

Forrásaink szerint Wáberer György öt évvel ezelőtt azzal győzte meg a Mid Europát a Waberer’sbe történő befektetésről, hogy garantálta: az öt év elteltével jelentős hozammal tudnak majd kiszállni a társaságból. Az idő leteltével azonban új befektetőt nem találtak, aki az elvárt áron átvette volna a Mid Europa tulajdonrészét, ezért próbálkoztak meg a tőzsdei befektetéssel. Az alapvető probléma, hogy a Waberer’s teljesítménye messze nem olyan fényes, mint ahogyan az a tulajdonosi nyilatkozatokból kitűnik. A flotta mérete és a vállalat árbevétele valóban dinamikusan növekedett az elmúlt években, a 2012-es 109 milliárd forint árbevétel 2015-re 162 milliárdra nőtt, ám a nyereség 4 milliárd forintról mintegy harmadára, 1,4 milliárd forintra zuhant. Szintén problémás a Waberer’s nehezen átlátható működése, és az, hogy állítólag a cégben a fuvarozásnál jóval jövedelmezőbbek az egyéb tevékenységek.

A Waberer’s eladásának részleteiről és a politika szerepéről a csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban olvashat.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.