Interjú

„Komoly ambíciók feszülnek egymásnak”

Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója és budapesti elnöke

Belpol

Augusztus 15-én véget ért az ellenzéki előválasztás regisztrációs időszaka, bő egy hónap múlva jön az első forduló. Molnár Zsoltot arról kérdeztük, hogyan jutottak el idáig a pártok, mit várhatunk az élesbe forduló előválasztási kampánytól és magától az előválasztástól.

Magyar Narancs: Pártigazgatóként, az MSZP budapesti elnökeként milyen szerepe volt az előválasztás kereteinek kialakításában és a jelöltekről, kölcsönös támogatásokról szóló egyeztetéseken?

Molnár Zsolt: Magyarország első előválasztását 2019-ben az MSZP kezdeményezésére bonyolítottuk le Budapesten; természetesen más pártok és civilek is segítettek, de – talán fogalmazhatunk így – a „lavinát” mi indítottuk el. Ezt követően az MSZP részéről koordináltam az előválasztás keretfeltételeiről szóló pártközi egyeztetéseket egészen késő tavaszig, a szabályok közös lefektetéséig. Ezután inkább logisztikai-informatikai feladattá vált az előválasztás megszervezése, ebben már nálam ilyen téren tanultabb kollégák vesznek részt. Budapesti elnökként a fővárosi jelölt­állításban értelemszerűen komoly szerepem volt, és országos szinten is segítettem az elnökség munkáját.

MN: A legutolsó elérhető információk szerint 8 választókerület van a 106-ból, ahol csak egy jelölt jelezte indulási szándékát. Ezekben hogy fog kinézni az előválasztás?

MZS: A regisztrációs papírok feldolgozása nem minden esetben zárult le (az interjú augusztus 16-án készült – a szerk.), ezért még változhat az egyes jelöléssel érintett választókerületek száma, de nagyjából reális, hogy 8 körül alakul majd. Nem igaz tehát az a hiedelem, hogy ez nem egy valós versenyre épülő előválasztás. Az persze igaz, hogy az előválasztás politikai kultúrája úgy alakult, hogy nem minden párt állított jelöltet minden választókerületben, ehhez mi is alkalmazkodtunk, és egy ilyen kiterjedt, 106 helyen megrendezett versenynél ez normális is. Ahol egy jelölt lesz, ott is lesz előválasztás, a miniszterelnök-jelöltek közül választhatnak a szavazók, az egyéni jelöltet pedig megerősíthetik a szavazatukkal, ezzel is növelve a legitimációját.

MN: Több más választókerület is van, ahol a legtöbb vagy akár minden párt egy jelölt mögé állt, aki adott esetben egy civillel versenyezhet, ezért előre lefutottnak tűnik a meccs. Mennyire fogják így azt érezni a választók, hogy tétje van az előválasztásnak?

MZS: Szeptember közepére érezni fogják, pontosan látom, hogy nagyon komoly ambíciók feszülnek egymásnak, ami egyébként helyes, ezért tartjuk az előválasztást. Arra kell vigyázni, hogy a viták elvek és programok mentén folyjanak, ne személyeskedve. Nagyon kevés helyen lehet csak azt mondani, hogy lényegében előre lefutott a meccs, a választókerületek elsöprő többségében a versenyhangulatot fogják érezni a választók.

MN: A regisztrációs időszak vége után is lehetnek még visszalépések, megegyezések a pártok között?

MZS: Nincsenek biztos információim, de a politikai logikából az következik, hogy nagy valószínűséggel még lehetnek ilyenek. Az a biztos jelölt, aki az előválasztás napján szerepel a szavazólapon. Jó példa erre a minap történt visszalépés Borsod-Abaúj-Zemplén megye 6. számú választókerületében, ahol a Jobbik jelöltje lépett vissza az MSZP–Párbeszéd színeiben induló Jézsó Gábor javára.

 
Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója és budapesti elnöke. Fotó: Sióréti Gábor

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.