Megyei SZDSZ-kampánynyitó Kecskeméten: Kihívó pózban

Belpol

Egy kampány hatékonysága egyfelől az adott párt programján múlik, másfelől azon, aki ezeket az ígéreteket előadja (a személyiség pótolhatatlan szerepe), harmadrészt azon, ahogyan ezek bekerülnek a köztudatba (politikai marketing). A legnagyszerűbb program is megbukhat, ha hiteltelen jelölttől halljuk, illetve jó marketinggel tulajdonképpen bármit - akár megvalósíthatatlan programot is - el lehet adni a vevőnek. Ennyit az elméletről, most pedig irány egy konkrét - szabaddemokrata - kampánynyitó megyei nagygyűlés.

Egy kampány hatékonysága egyfelől az adott párt programján múlik, másfelől azon, aki ezeket az ígéreteket előadja (a személyiség pótolhatatlan szerepe), harmadrészt azon, ahogyan ezek bekerülnek a köztudatba (politikai marketing). A legnagyszerűbb program is megbukhat, ha hiteltelen jelölttől halljuk, illetve jó marketinggel tulajdonképpen bármit - akár megvalósíthatatlan programot is - el lehet adni a vevőnek. Ennyit az elméletről, most pedig irány egy konkrét - szabaddemokrata - kampánynyitó megyei nagygyűlés.Ahelyszín egy nagyváros, Kecskemét, az időpont - minden szervező rémálma - szombat, kora este. (Igaz, aki ilyenkor is eljön, az nyilvánvalóan ún. "biztos pártválasztó".) Az ős-SZDSZ-esek közül sokan itt vannak, ám a párt aktivista gárdája mára teljesen kicserélődött - mindenesetre hajdani képviselőket (Zombori Mátyás, Csikai Zsolt) is látni a közönségben.

Bács-Kiskun 10 választókerülete közül jelenleg egyikben sincs SZDSZ-es képviselő (korábban ez nem így volt). A párt minden körzetben saját jelöltet indít - Bácsalmáson példának okáért Rapcsák András energiagazdálkodási szakmérnököt (akinek semmi köze a nemrég meghalt hódmezővásárhelyi polgármesterhez, Rapcsák Andráshoz). Érdekes párharcra van kilátás Kiskunfélegyházán, ahol a megyei közgyűlés fideszes elnökének, Endre Sándornak a várost 1990 óta vezető polgármester, Ficsor József a kihívója. (Zárójelben, de érdemes megjegyezni: Endre a megyei Fidesz-lista második helyezettje. Eredetileg amúgy a kilencedik helyre rangsorolta őt a megyei Fidesz-választmány, ám az országos választási egyeztető bizottság - veb - alig egy hét múlva helycserét fogadtatott el: most Nyitray András - a kulcsfontosságú nemzetbiztonsági és honvédelmi bizottság tagja, kecskeméti egyéni képviselő - van a lista végén. A döntés különlegességét az adja, hogy sehol másutt nem módosított a veb a megyék által elfogadott listákon, csak itt.)

Kecskemét egyik választókörzetében Horváth Zsolt (Fidesz) jelenlegi képviselővel szemben Vári Gyula világbajnok vadászpilóta indul szocialista támogatással (utóbbi két nap alatt, kisujjának mozdítása nélkül megkapta a szükséges számú ajánlószelvényt), a szabaddemokrata alternatívát Márton Zoltán ügyvéd testesíti meg, míg a másikban - Nyitray András (Fidesz) ellenfeleként - Szűcs Miklós MSZP-jelölt, illetve Soósné Csóti Szilvia (SZDSZ) orvoslátogató gyógyszerész indul.

Vári Gyula és Szűcs Miklós - néhány szocialista aktivistával együtt - megjelent az SZDSZ kecskeméti rendezvényén, de nemigen ismerték fel őket... Kuncze Gábor rutinosan ismerteti a szabaddemokraták választási céljait (ezekről lásd: Helyre, tétre, befutóra, Magyar Narancs, 2002. február 14.), a közönség derül az olyasféle kitételeken, hogy "voltak jó dolgok is az elmúlt négy évben, ezekről a Fidesz gyűlésein hallhatnak".

Összefoglalója profi, érvelése - különösen, amikor az 1997-ben megindult gazdasági növekedést hozza szóba - szakszerű. Bevezetője után - papírlapokon - megindul a kérdések áradata. Kuncze elemében érzi magát, válaszai rá jellemzően ironikusak; a népegészségügyi programból - szavai szerint - az átlagember annyit érzékelhetett, hogy Mikola miniszter nem tűri a minisztériumban azt, aki dohányzik; a szerda reggeli Orbán-interjúk stílusát ekképp parodizálja: igaz-e, miniszterelnök úr, hogy ön a legokosabb, mire a válasz: fantasztikus, hogy önnek milyen jó szeme van, és így tovább. Megfelel arra is, vajon tényleg ő volt-e a történelem legrosszabb belügyminisztere: két konkrét ügy miatt kúszott föl a bűnügyek száma, mondta, ám ezeket megoldották, a tetteseket bíróság elé állították, ezzel szemben tavaly 35 százalékosra csökkent a felderített esetek aránya.

A küldöttek bemutatása gyorsan és flottul megy: a két kecskeméti külön lehetőséget kap. Egyikük sem beszél megvalósítandó programjáról, Soósné Csóti Szilvia verset is mond, a Várival egy körzetben induló Márton Zoltán - papírról - azon vallomását olvassa föl, hogy miért lett liberális. Kuncze kicsivel később azt tanácsolja: legalább a listán szavazzanak az SZDSZ-re, amely pártra szükség van a kormányváltáshoz.

A tévések ezt azonban már nem veszik - egy másik helyszínen a kisgazdák kezdték a nagygyűlésüket, oda kellett rohanniuk. A parkolóban indulásra készen motorját melegíti az SZDSZ óriásplakátokkal díszített kamionja, a két szocialista jelölt elégedetten nyújtózkodik (már régen leadták jelölőszelvényeiket), és szemlátomást nincsenek megsértődve, hogy egyetlen szó üdvözlésben sem volt részük. Ilyen a kampány.

Ballai József

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.