Orbán azt állítja, ő soha nem hallgattatná el a vele ellentétes hangokat. 9 példa arra, hogy ez nem igaz

  • Gera Márton
  • 2018. szeptember 12.

Belpol

Az elmúlt nyolc év kormányzása arra épült, hogy a magyar kormány igyekezett elhallgattatni azokat, akik nem értettek vele egyet.

Orbán Viktor tegnap azzal érvelt az Európai Parlamentben a Sargentini-jelentést támogatókkal szemben, hogy ők soha nem vetemednének arra, hogy elhallgattassák azokat, aki nem értenek velük egyet.

Ezt alighanem a strasbourgi testület képviselői sem igazán hitték el - a mondat elhangzása után az EP-képviselők közül többen hangosan nevettek -, akik pedig Magyarországon éltek az elmúlt nyolc évben, pontosan tudják, hogy a kormányfő kijelentésének nincs valóságtartalma. Az Orbán-kormányok politikája ugyanis éppen arról szólt, hogy igyekeztek elhallgattatni a kritikus hangokat, ahogy azt a lenti példák mind megmutatják.

A teljesség igénye nélkül összeszedtük több olyan esetet is, amikor a kormánynak szánt kritikák után embereket, szervezeteket, intézményeket, lapokat hallgattattak el.

false

 

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

A földrajzinév-bizottság elhallgattatása

A kormány már 2011-ben sem tudta elviselni, ha valaki nem ért vele egyet: amikor a földrajzi nevekről döntő bizottság leszavazta a kormány által javasolt Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér elnevezést (ami a Ferihegyi Repülőtér nevet váltotta), a bizottság több tagját is kirúgták a Vidékfejlesztési Minisztérium alá tartozó testülettől. Majd egy kormányrendelettel azt is elérték, hogy ne a bizottság, hanem a kormány dönthessen a hivatalos földrajzi nevekről és azok átnevezéséről.

Baka András elhallgattatása

A Legfelsőbb Bíróság egykori elnökét 2011-ben, még a mandátuma lejárta előtt menesztették, aminek a hivatalos oka az volt, hogy a kormány hozott egy jogszabályt, melynek értelmében a több mint 15 éves külföldi bíráskodása már nem számíthatott bele a kötelezően előírt szakmai tapasztalatba (1991 és 2007 között az Emberi Jogok Európai Bíróságának bírája volt).

Valójában azonban Bakának azért kellett mennie, mert bírálta a 2010-után elfogadott, a bíróságokat érintő törvényeket. Két éve viszont a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága is kimondta, hogy Baka menesztése törvénytelen volt, a magyar államnak ezért 31 milliós kártérítést kell neki fizetnie. Ehhez képest Lázár János volt kancelláriaminiszter még tavaly is beleszállt Baka Andrásba.

A kritikus Origo elhallgattatása

Az 1998-ban indult portál kritikus hangja és cikkei sem nyerték el a kormány tetszését, ezért 2014-ben, a második kétharmad után mindent megtettek, hogy átállítsák az Origót. A Lázár János külföldi útjairól és hotelszámlájáról szóló cikkek után kirúgták az addigi főszerkesztőt, Sáling Gergőt. Az ezt követő években alapvetően változott meg a portál hangvétele, 2016-ban már kormánykritikus cikk meg se jelent az oldalon.

Az Origo végül Matolcsy György fiához került, és a portál mára a kormánymédia éllovasa lett: rendszeresen jelennek meg névtelen lejárató cikkek, és tavaly a szintén kormánypárti Ripost után az Origo vesztette el a legtöbb sajtó helyreigazítási pert.

A Népszabadság elhallgattatása

Bár a kormány igyekszik tagadni, hogy a Népszabadság 2016-os megszüntetése politikai beavatkozás eredménye volt, arról már elég sokat írtunk, hogy valóban az volt. A legnagyobb példányszámban eladott politikai napilap az utolsó hónapokban több olyan sztorival állt elő, amely terjedt a magyar médiában, a többi, a kormánytól még független lap és például az RTL Klub tovább tudta görgetni ezeket a történeteket – ez erőteljesen szúrta a kormány szemét.

A tulajdonos Heinrich Pecina 2016. október 8-án zárta be az újságot, majd a Mediaworks kiadót átjátszotta Mészáros Lőrincnek. Hogy a NER szemében mekkora szálka lehetett a Népszabadság, jól mutatja, hogy Orbán fél évvel a lap bezárása után is attól tartott, hogy ha meglátják, hogy munka közben pálinkát iszik, akkor „beteszik a Népszabadságba”.

false

A kritikus Figyelő elhallgatása

Bár nem a magyar hetilappiac legjobban fogyó terméke volt, a Figyelőről 2016 végégig mindenki úgy tartotta, hogy a legnagyobb presztízsű, kiegyensúlyozottabb gazdasági lap Magyarországon. Az újság úgy funkcionált, ahogy egy újságnak kell: többek között kritikusan számolt be a kormány gazdaságpolitikájáról.

A kormánybiztos Schmidt Mária 2016 végén megszerezte a lapot, és a „minőség, méltányosság és mértéktartás” jegyében teljesen átkapcsolta fideszes üzemmódba. Ma a Figyelő címlapon azonosítja a menekülteket segítő szervezeteket a terroristákkal, a saját munkatársait figyeli, illetve olyan akadémikusokat és tanárokat listáz, akiket túl liberálisnak tart.

Prés alatt a civil szervezetek

Bár elhallgattatni nem sikerült őket, a kormány mindent megtett, hogy ellehetetlenítse a civil szervezeteket, melyek rendre felszólaltak az emberi jogokért és bírálták a kormány szakmai ügyekben. A kormány kezdetben Soros György ügynökének bélyegezte őket, majd álcivilnek minősítette ezeket a szervezeteket, végül pedig törvényt hozott ellenük.

Orbán Viktor pedig olyan kijelentést tett, hogy „a civil szervezetek megtámadták a magyar katonákat és rendőröket”.

false

A Heti Válasz elhallgattatása

A kormányt csak mértékkel, de mégiscsak bíráló Heti Válasz az elmúlt években egyre nagyobb szálka lett az Orbán-kormány szemében. A G-nap után kegyvesztetté vált a korábban a Fidesz által támogatott hetilap, amelynek kormánypárti politikusok már egyáltalán nem nyilatkoztak.

A választások után a Heti Választ nem zárta be a tulajdonos Simicska Lajos, hanem lehetőséget adott a főszerkesztőnek, hogy találjon vevőt. Bár voltak komoly érdeklődők, az árajánlatot tevő amerikai milliárdosnak, Thomas Peterffynek  egyenesen Orbán Viktor üzente meg, hogy jobb, ha nem veszi meg a lapot. A tárgyalások így nem vezettek eredményre, a lapkiadó csődeljárás alá került, és augusztus végére a Heti Válasz online site-ja, a valasz.hu is lehúzta a rolót.

Pálinkás József elhallgattatása

Orbán Viktor korábbi oktatási minisztere, Pálinkás József 2015 óta állt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) élén, a legutóbbi választások után azonban mennie kellett. Bár a Fidesz támogatója volt, az utóbbi időben ne mindenben értetett egyet a kormánnyal, bírálta például a CEU ellehetetlenítését.

Ezért Bayer Zsolt az „Orbán-ellenes tudományos elit” szószólójának nevezte, mire június közepén Orbán menesztette is.

false

A kritikus Kommentár elhallgattatása

A 2006-ban indult jobboldali, de a kormánnyal olykor mégis kritikus Kommentárral is leszámoltak a harmadik kétharmad után. A folyóiratot „átállították”, az addigi főszerkesztőt, Ablonczy Bálintot távozásra bírták (ő tudta, hogy ha marad, a lapot kiéheztetik).

Új főszerkesztőnek pedig Schmidt Mária munkatársát, a kultúrharcot szorgalmazó Békés Mártont nevezték ki, aki jelezte, hogy határozottabban kormánypárti lesz a lap jövőben. Jól jellemzi a helyzetet, hogy a NER-esített első számában Schmidt Máriával készült interjút közölt a folyóirat.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.