Megszólalt az ELTE zaklatás miatt menesztett dékánja: „viszonylag tiszta” a lelkiismerete

  • narancs.hu
  • 2017. november 9.

Bűn

Szerinte olyan dolgok kerülnek elő, amikhez semmi köze.

Az mno.hu-nak adott interjút az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Tanító- és Óvóképző Karának szerdán menesztett dékánja. Az egyetem a hét közepén ismerte el, hogy a központi etikai bizottság eljárást folytatott egy vezető státuszú oktatóval szemben, majd elbocsátották, mert „visszaélt vélt vagy valós hatalmi helyzetével, és megsértette a panaszos emberi méltóságát és az egyenlő bánásmód követelményét”. A hírek korábban arról szóltak, hogy a kar egyik oktatója hallgatókat és kollégákat is zaklathatott.

false

 

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Mikonya György a portál újságírójának azt mondta, olyan dolgok kerülnek elő, amikhez semmi köze, és szerinte az ő „lelkiismerete viszonylag tiszta”. „Az én lelkiismeretem viszonylag tiszta. Vétkes vagyok, ezt elismertem, elnézést is kértem, mással pedig nincs vétkem” – mondta Mikonya, aki nem mondta ki, hogy zaklatásról volt-e szó, mert „nem teljesen érti, mire mondják, hogy zaklatás”.

Mikonya azt is hozzátette, hogy „a feladatai megszakadtak, nem tudta a másnapi óráit megtartani, a pályáját ez megtöri véglegesen”. Szerinte „ilyen médiaözön mellett nem valószínű, hogy újra el tud helyezkedni”. Az mno.hu felvetésére, hogy jogosnak érzi-e az elbocsátását, a volt dékán nem válaszolt érdemben.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.