Para

Kovács Imre: én

  • 1999. április 15.

Egotrip

Borzasztó dolgokról fogok most írni, Drága Olvasók, kérem, hogy kiskorú, neveletlen gyermekeiket vigyék az újság közelébõl, mert ami most következik, az nem való éretlen füleknek, orroknak és szemeknek.

Para-Kovács Imre

Én-teriõr

Nagy nap volt idén április ötödike, részben húsvéthétfõ, részben az én harmincnegyedik születésnapom, ami már önmagában is elegendõ lenne egy komolyabb naptárreformhoz, de mindehhez kerékpárral indultam el a - több szempontból is kiemelkedõ - nap hajnalán, hogy választott mukahelyemre, a Tilos Rádióba menjek, ahol is - minek szépítsem - olyan orbitális alkoholfogyasztásba fogtam, amitõl Hajnóczy Péter is gyorsabban szedte volna a levegõt, majd dolgom végeztével kerékpárra pattantam, és a Csengery utcában lelegeltem egy mentõautó visszapillantóját, hogy kidõlve az ideális síkból, arcomon landoljak én nagy szégyenemre.

Ideális helyszínt találtam, mivel a földre egy körzeti rendelõvel egybeojtott állomás lépcsõje elõtt érkeztem; ide törött fogakkal és ugyancsak csorbult önérzettel betámogattak, hogy nekem jobb legyen.

Kedves Naplóm, nyalom a szádat, olyan volt a fejem, mint az akasztói stadion, amikor a Gázszer fogadja a Diósgyõrt egy egyáltalán nem barátságos mérkõzésen, és dacára a helyi erõk - úgymint orvos és asszisztens - áldozatos együttérzésének, a rendõrség kijöveteléig inkább csak egyszerû mondatokban gondolkoztam, nehogy leessen az orrom a fejemrõl.

Talán nem is hiszed, Édes Naplóm, de beismertem mindent, aláírtam a jegyzõkönyvet, majd kis idõ leteltével dr. Fejszál rendelõjébe mentem, aki egyáltalán nem volt elragadtatva a fogaimtól, és a röntgenre küldött, ahová azonban nem mehettem, mert a januári fizetésem felét kaptam még csak meg, és nem nagyon is eszek mostanában, nemhogy csak úgy balhéból röntgeneztessek, úgyhogy inkább azt mondtam, hogy most inkább hazamennék, mert éppen - nocsak, minõ feledékenység - nincs nálam pénz, és majd visszajövök pénteken, akkor már biztos lesz, mondtam, de ekkor dr. Fejszál megkérdezte tõlem, hogy miért izzadok, mint egy ló, én meg azt válaszoltam az igazsághoz híven, hogy azért, mert pánikbeteg vagyok, meg súlyfeleslegem is van, de nem nagyon értette a kitört fogam miatt, úgyhogy elismételtem neki.

Most gyûjtök a röntgenre, aztán visszamegyek, de errõl majd késõbb, Kedves Naplóm, most húzzál aludni, én is.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.