Para

Kovács Imre: Én

  • 1998. augusztus 6.

Egotrip

Vannak iskolák (vesd össze: elméleti tárkony), amelyek kifejezetten pártolják, hogy hőségben égetett szeszeket fogyasszunk, bár tényleg: javaslatuk megáll negyven cseppnél, de csak próbálnám kikérni ezt a negyven cseppet egy kocsmában ("né, aranyvirág, ide a legjobbik porát!), körülbelül lekövethető minden fejlemény.

Vannak iskolák (vesd össze: elméleti tárkony), amelyek kifejezetten pártolják, hogy hőségben égetett szeszeket fogyasszunk, bár tényleg: javaslatuk megáll negyven cseppnél, de csak próbálnám kikérni ezt a negyven cseppet egy kocsmában ("né, aranyvirág, ide a legjobbik porát!), körülbelül lekövethető minden fejlemény.

Most persze Sziget lesz (és tisztelettel kérem, távolítsák el kiskorú gyermekeiket az újság közeléből), a szájba lökött tetves rohadt élet rohassza arra is rá a taknyos eget!, már ha szabad így sarkosan. Megint orbitális kiszáradás, és bizony azok az iskolák hazudnak, amelyek azt állítják, mert a negyven csepp sem segít, nem hűti le a szervezetet.

Itt sajnos azoknak kell hinnünk, akik azt állítják, hogy az alkohol általában is káros a melegben, mert dehidratál, főleg egy Urálra emlékeztető csík után, amibe gondos kezek higanyszármazékokat és aszkorbinsavat kevertek, bár az utóbbi még kifejezetten segíthet is, mert legjobb tudomásom szerint tavaly a Szigeten az egy hét alatt összesen három kiló őszibarack és három darab narancs fogyott el, ami - legalábbis negyedmilliós forgalom mellett - ipari mennyiségnek csak a legnagyobb jóindulattal nevezhető.

A folyadékbevitel - természetesen az alkoholtartalmú italokat leszámítva - ugyancsak a legrosszabb rémálmokban fellelhető mintázatot rajzolja újra, mivel elsősorban szénsavtartalmú, cukrozott vízből áll, majd másodsorban a zuhanyzókban recirkuláltatott vízből, amelyek - hát - ásványi sókban legalábbis hiányosak, nem beszélve a felfúvódás veszélyéről, ami lépten-nyomon kísérti a Sziget vendégeit.

A megoldás a jelentős gyümölcstartalmú, szénsavmentes üdítők fogyasztása lenne, de ezek drágák, legalábbis drágábbak, mint a sör, úgyhogy csak jelzésként mondom: ez lenne a járható út, ha egy hét elteltével nem akarunk úgy kinézni, mint a kitömött rendőrkutya a biomenyecskei Bűnüldözési és Múzeumban.

A porokkal egyébként is óvatosan kell bánni, mert volt egyszer egy ismerősöm, aki nem bánt velük óvatosan, oszt azóta is úgy megnézheti magát, hogy az csak na.

Egyébként pedig - az általam csak részben kultivált - úristen legyen hozzánk irgalmas, és ezúton kívánok jó szórakozást mindenkinek.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?