Várhegyi Éva: Ekotrip (Közszolgálat)

  • 2000. augusztus 17.

Egotrip

Becsapott a ménkű. A KSH a szokásos időben, augusztus 12-én nyilvánosságra hozta a júliusi infláció sokkoló ütemét. Egy hónap alatt kerek 1,1 százalék, főleg a fogyasztói árindexet negyedrészben meghatározó élelmiszerárak 3,3 százalékos drágulásának köszönhetően. Mindez annyit tesz, hogy a tavaly július óta eltelt egy év során 9,6 százalékkal emelkedett a fogyasztói árszínvonal.

Közszolgálat

Becsapott a ménkű. A KSH a szokásos időben, augusztus 12-én nyilvánosságra hozta a júliusi infláció sokkoló ütemét. Egy hónap alatt kerek 1,1 százalék, főleg a fogyasztói árindexet negyedrészben meghatározó élelmiszerárak 3,3 százalékos drágulásának köszönhetően. Mindez annyit tesz, hogy a tavaly július óta eltelt egy év során 9,6 százalékkal emelkedett a fogyasztói árszínvonal.

Az igencsak zsebünkbe vágó eseményről aznap délelőtt a 11 órás hírekben becsülettel tudósított is a közszolgálati Magyar Rádió. Kíváncsi állampolgárként a Déli krónika idején is hegyeztem a fülem, hátha további részleteket megtudhatok, netán értékeléseket is hallhatok. Hát nem. A saját szlogenje szerint hárommilliós hallgatói táború közszolgálati Déli krónika nemcsak a kommentároktól kímélt meg, de magától a hírtől is. Minek is izgasson fel ebben a melegben hárommillió állampolgárt, köztük az ilyesféle hírekre különösen érzékeny nyugdíjasokat, munkanélkülieket, kisgyerekes anyukákat? Akik a magamfajták mellett egyáltalán ráérnek délben rádiót hallgatni.

Pedig a fülledt augusztusi uborkaszezonban a krónika szerkesztőinek nehéz lehetett ellenállni a csábításnak. Ha csak a KSH közleményét leadják, akkor is vagy három értékes percet kitölthetnek a rendelkezésre álló időből. Ha megkérdezik egy-két szakértő véleményét, további percekig bilincselhetik magukhoz értékes hallgatóikat. E helyett vezető hírként hosszasan ecsetelték a személyi igazolvány beszerzésének kafkai útvesztőit. Nem mondom, ez is érdekel pár ezer hallgatót. De annyit talán nem, mint a váratlanul meglódult infláció, ami még az előrejelzők hadát is jól megtréfálta. Értesülhettünk még arról a fontos eseményről, hogy Dávid Ibolya elnök, miniszter indul a Balaton-átúszó versenyen.

Vagy egy órán át azt hittem, valami tévedés lehet: nyilván a KSH időközben visszavonta szenzációs bejelentését, mert rájött, hogy véletlenül nem a magyar, hanem az üzbég inflációs számokat ismertette. Most már időt nem kímélve csak azért is belehallgattam az egyórás hírekbe. És láss csodát, a nyitó hír megint a KSH közleménye! Bár nemcsak kíváncsi, de szívós is vagyok, azért néhány óráig mégis pihentettem az ügyet, és legközelebb már csak az Esti krónikát kapcsoltam be.

Gondoltam, addigra már csak felébrednek a krónika szerkesztői, esetleg egy kiadós langyos zuhany frissítő hatására. Csak eszükbe jut, hogy már nem 1970-ben vagy ´80-ban vannak, amikor egy ilyen kényes hír tálalása előtt meg kellett várniuk a pártközpont útmutatását, hivatalos kommentárját, ha továbbra is a köz szolgálói kívántak maradni.

Nem ébredtek fel. Vagy nagyon is. Hiába füleltem, se hírt, se kommentárt nem hallottam. A Magyar Rádió krónikája továbbra is megkímélte hallgatóit a kellemetlen hírtől. Rá kellett jönnöm, mégiscsak én tájoltam el magam az időben, nem ők. Nekem kell a frissítő zuhany, nem nekik. Hogy is gondolhattam, hogy ha már e forró péntek délelőttjén sem sikerült, éppen délután találnak majd a víkendre induló illetékes elvtársak közül egy palimadarat, aki hajlandó megadni a kívánt útmutatást.

Végül is tényleg rázós az ügy, ami abból is látszik, hogy napokig tartott, amíg a kormány részéről nyilatkozók összehangolták mondandójukat. Egyfelől megnyugtattak minket, hogy az infláció júliusi meglódulása csak szezonális kilengés volt, ami, meglátjuk, már augusztusra visszaleng. Másfelől azért a pénzügyminiszter közölte: korrigálják a nemrég módosított idei inflációs prognózist. A jövő évit viszont csak annyira, hogy ne kelljen újraszámolni a két évre szóló költségvetési tervet.

Eközben az elemzők rendre fölülírták inflációs prognózisaikat, méghozzá jó vastagon: 9 százalék fölé emelték az éves átlagos ütemet és 9 százalék körülire az év végit. Hangot adtak annak is, hogy erre való tekintettel a jövő évi költségvetési törvény tervezett számait is módosítani kellene, nehogy megismétlődjön az alultervezés idei esete, ami minden érintettet bizonytalanságban tart. Kivéve a kormányt, amelynek így van miből osztogatnia, kegyet gyakorolnia.

Végül azért csak kialakult a hivatalos álláspont: nem kell attól félni, hogy trendváltás történt volna az inflációban. Azért mindenesetre az eredetileg 6 százalékra beállított, majd nemrég 7-8-ra módosított ütemet most 8-ra teszik. Ez meg a tervezettnél gyorsabb gazdasági növekedés uszkve 100-120 milliárd forint többletet hoz az idei költségvetés konyhájára. Legalábbis a pénzügyminiszter közlése szerint. A kormányfő szerda reggeli közszolgálati interjújában ezt a többletet nemes egyszerűséggel "legendásnak", "hasraütésszerűen mondott jóslatnak" minősítette, közölvén: csigavér, várjuk meg az év végét. ´ pillanatnyilag csak abban bizonyos, és ennek - megtudtuk - örül is, hogy a nyugdíjak esetében mindenképpen szükséges lesz egy rendkívüli emelés. ´ most a pénzügyi folyamatok eredményeképpen 2 százalékot lát. És bár szerinte nagyon nehéz azt megjósolni, de egy legalább 2 százalékos év végi visszamenőleges nyugdíjemelést végre tudnak majd hajtani. Ha a gazdasági növekedés jobban alakul, akkor ez még ennél több is lehet - mondta.

A hárommillió hallgatót számláló közszolgálati Déli krónika az interjúból már csak annyit idézett föl: a miniszterelnök megígérte, az év végén visszamenőleg legalább 2 százalékkal emelik a nyugdíjakat, mivel a vártnál gyorsabban nő a gazdaság. Többletinflációról, bizonytalanságról, a pénzügyminiszter kioktatásáról nem esett szó. Na ja, így kell a közt szolgálni.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.