„Putyin? Tényleg nem volt jobb ötlet a seggnyalásra?” – Özönlenek a dühös kommentek a Debreceni Egyetem Facebook-oldalára

  • narancs.hu
  • 2017. augusztus 27.

Fekete Lyuk

A népítélet nem marad el, ráadásul Putyin személyesen át se veszi a díszpolgári címet.

A hétfőn Magyarországra érkező orosz elnököt nagyon várták volna a Debreceni Egyetem vezetői, de Vlagyimir Putyin végül nem fogja személyesen átvenni a díszpolgári címet, amit az intézmény szenátusa a hivatalos indoklás szerint azért szavazott meg, mert Paks 2-vel kapcsolatban Oroszország és a magyar kormány is jelentős szerepet szán a Debreceni Egyetemnek.

Köszöni, de elmenni nem tud

Köszöni, de elmenni nem tud

 

A nehezen érthető döntés nyilvánosságra kerülése után elég nagy botrány kerekedett, debreceni fiatalok, pontosabban egy általuk alapított civil szervezet petíciót is indított a díszpolgári cím visszavonásáért. Vasárnap kora délutánig több mint négyszázan írták alá az online ellenállást, de ennél kellemetlenebb lehet a Debreceni Egyetemnek, hogy a hivatalos Facebook-oldalukat elözönlötték a negatív kommentek.

Az intézmény közösségi oldalán van egy olyan lehetőség, hogy egytől ötig lehet értékelni az egyetemet, és az értékeléshez kommentárt is lehet fűzni. Az elégtelen minősítések sorra érkeznek azoktól, akik nem értik, miért kellett az orosz elnököt egyetemi díszpolgárrá fogadni. Magyarul és angolul is születnek kommentek, amelyek száma cikkünk írásakor már a nyolcszáz felé közelített.

A legtöbben Vlagyimir Putyin személyén kívül azt kifogásolják, hogy az egyetemnek nem kellene ilyen szinten beleásnia magát a napi politikába, főleg nem az orosz elnökhöz hasonló világnézetű ember díszpolgárrá avatásával. „Díszpolgárrá avatni egy volt KGB-ügynököt?! Milyen értéket képvisel és közvetít egy egyetem, amely így dörgölőzik az éppen regnáló hatalomhoz még akkor is, ha az bűnözőkből, ostobákból áll?!” – írja az egyik hozzászóló, míg van, aki elintézi ennyivel: „Putyin? Tényleg nem volt jobb ötlet a seggnyalásra?”

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.