tévésmaci

Három kutyám, Némó és Bunkó

  • tévésmaci
  • 2014. március 6.

Film

Amikor Sztupa és Troché utaztak a vonaton, mindig gondosan kiválasztották a megfelelő ülőhelyet. Jóval az indulás előtt kimentek a tartózkodási helyükhöz legközelebb eső állomásra, ami első hallásra nyilván ésszerűnek is hangzik, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy valami rejtélyes oknál fogva rigorózusan ragaszkodtak az adott nap első induló vonatjához - már abban a viszonylatban, ami a céljukhoz legközelebb vitte őket.

Csak úgy passzióból, el valahová, a legritkább esetben utaztak, így olyan soha nem fordult elő, hogy a bárhová tartó legelső vonatra szálljanak; ha például Györkönybe mentek, mindig az első bátaszéki vonatra szálltak fel. Persze volt, hogy valami másra, amiről mondjuk Rétszilason át lehetett szállni Bátaszék felé, de ez az átszállási furor viszonylag hamar lemúlt róluk (igen, lemállott). Pedig abban is volt sok fantázia, pont olyanfélék, mint a korai kiérkezésben - lehetett például restizni. A múltban, "mafáék gyerekkorában járunk. Sztupáék akkor jártak vonattal, amikor még voltak hajnali meg éjszakai restik, lehetett szimpla kávét kérni, s a szűrőtlen cigaretta kecses celofánba csomagolva ott lakott a presszógép oldalában, és egy pléh csészealátét szolgált mellette becsületkasszául. 20 fillér volt egy szál, jól is esett sokszor a hajnali hidegben. Mert képzeljük csak el, ha négy húszkor indult az első, akkor Trochéék már fél három magasságában kinn zúzták Hároson, látszott a leheletük, dörzsölték a tenyerüket meg minden. Nagykabát, sál, egyujjas kesztyű. Aztán, amikor megszűnt a resti Hároson, inkább bementek Kelenföldre, a reggeli cseresznye miatt, pedig mindenki tudta, hogy sosem látott az gyümölcsöt, állítólag a magjából csinálták, de az legalább természetes anyag. Nem is jártak olyan korán még a villamosok, taxit kellett fogni, jobb szerették, ha Warszawa jött, s nem Moszkvics, egyszerűen Varsónak hívták, de a legjobb volt fogadni, hogy melyik állt ki. Sztupa volt Varsó, Troché Moszkva, sohasem fordítva, pedig többször jött Moszkvics. 403-as, a 43-as villamos helyett. Mindez egyáltalán nem szolgálta a gondos ülőhely-kiválasztást, hiszen a Déliig soha nem mentek be, tehát csak abból választhattak, ami maradt, s a náluknál jóval később kiérkezők is sokszor megelőzték őket a peronon, a tolakodásban. Néha még az is előfordult, hogy Pusztaszabolcsig állniuk kellett. Belefért. Szerintem a tévét is állva kéne nézni, az első órában rendesen, a másodikban fél lábon. Vagy valahogy.

Szombaton (8-án) a Story 5 este hétkor belekezd a Twist Oliverbe, s végre nem a Polanski-féle kiszerelésbe, hanem abba a hatrészes, 1999-es brit sorozatba, melyben olyan arcok forognak, mint a Mad Dogsban tüsténkedő Marc Warren, vagy a Foyle-t adó Michael Kitchen. Persze tudom én is, hogy van még ennél is britebb vagy nagyobb lélegzettel kivitelezett feldolgozás is, hisz 2007-ben a BBC is kijött a magáéval (a komplett Dickens-életművet feldolgozó sorozat-sorozat részeként), de azért ez is jó mulatság. S ha a Dickens-adaptációkról azt mondjuk, hogy jó belőlük a rossz is, a le Carrékkal még inkább így vagyunk, különben nem is ajánlanánk az RTL Klubon 23.20-kor kezdődő opust, Az elszánt diplomatát. Nyilván bőven vége lesz addigra A fekete tulipánnak, amit fél 10 után kezdtünk el a Dunán. Tudják, amiben van egy sebhelyes arcú meg egy sima képű Alain Delon, s az egyik viszi az elhagyott szeretőt, a másik meg kapja a kötelet.

Vasárnap délután Két félidő a pokolban a Dunán. Fiatalabb nézőink figyelmét külön fölhívjuk, hogy nem a válogatott Feröer szigetek elleni fix kettes meccsét közvetítik az erre az alkalomra Maracan-vá bővített felcsúti stadionból, hanem ez egy film. Csak kicsit régi. Az RTL II-re este tizenegykor fut be az 1985-ből érkező Metró. Éppenséggel ez sem egy mai darab, és nem is jött be, hisz azt próbálta elhitetni a nézőkkel, hogy Luc Bessonból jó rendező, Christopher Lambert-ből pedig jó színész lett.

Csütörtökön Moszkva tér jő a Dunán, ami rohadt jó film, vagy meg leszel mondva. Fuck tv!

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.