VERZIÓ - Film

Hosszútávfutók

  • - ts -
  • 2017. december 9.

Film

Kenya nyilvánvalóan nem az ígéret földje: zsúfolt, kilátástalan nagyvárosok, kopár, kilátástalan vidék, csontsovány állatok, kiégett kukoricás, kiszámíthatatlan politikai viszonyok, európai értelemmel alig is felfogható szegénység. Az iskola elérhetetlen álom, kitörési lehetőség nincs. De Kenyában teremnek a világ legjobb hosszútávfutói, gyorsak, kitartóak, soha fel nem adják. De mindegyikükből az érzékeny nagyvilág leg­őszintébb sajnálatára nem lehet olimpiai bajnok. Viszont európai pénzdíjas versenyeken azért megállhatják a helyüket. Mert Európa viszont az ígéret földje.

Ha tehát történetesen kenyainak születtél, hát jó, éppenséggel nem egy öttalálatos, de van némi esélyed, ha gyorsan szeded a lábad, s megakad rajtad egy német sportmenedzser szeme. Így jártak Daniel Andreas Sager filmjének hősei is. Megtörtént velük a csoda! Beköszönt a német Mikulás, irány a mesevilág, futólépésben!

Sager érzékletes képekben mutatja meg, hogyan megy az élet Kenyában – rosszul. S még érzékletesebbekben azt, hogy hogyan megy az európai élsport másodvonalában – el nem hinnék, dettó rosszul. Rengeteg elemésztett energia, önkínzás, túlterheltség, s e túlterheltségből adódó gyakori sérülések.

De futni kell, nincs megállás, mert a rendszer jutalékos, és a Mikulás puttonya nagy, tele kell rakni. Mi mással, pénzzel. Azzal, amit haza kéne küldeni a hátramaradott gyerekeknek, családnak. Azzal, amit egy emberi(bb) életre kellene fordítani. Ezért a nap 24 órájában szó szerint gürizni kell. Futni azokat a rohadt maratonokat, pont úgy, mint egy mókuskerékben.

November 16., 21.45, Művész; november 18., 13.45, Toldi

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.