tévésmaci

A medve kedve

  • tévésmaci
  • 2014. január 19.

Film

Amikor Sztupa és Troché eladták a keresztnevüket, rövid gondolkodás után a szovjet piacot vették célba, ami egyszersmind fekete is volt. Nyugat-Európa tele volt legális keresztnévfelvevőkkel és -elosztókkal, az első mindjárt itt állt a vasfüggöny túlsó oldalán, Nickelsdorfban, s Bécsig volt még három másik, kifejezetten a kelet-európai csempészárura szakosodtak, de a magyar eladóknak nem nagyon nyílott ott pálya, mert még a Gézával sem nagyon lehetett labdába rúgni mondjuk egy Borisz vagy Oleg mellett.

Jellemző, hogy a Borbálák rendszerint a becenevükön próbáltak túladni, leírták egy papírra, hogy Boris, aztán úgy tettek, mint aki néma vagy nem tud németül, és vasalták be a súlyos schillingeket, oszt' mindenki ejtse úgy a beadott nevet, ahogy tudja vagy akarja. De a Ferenccel és a Péterrel, amitől Sztupa és Troché minél jobb áron akartak megszabadulni, Nyugaton nem lehetett mit kezdeni, ah, zó, Franzi, mondta az osztrák becsüs, s a háta mögé mutatott, ahol egy komplett polcnyi Franz, Frank és Ferenc sorakozott. A Pétert már el sem meséljük. Lolóban nem lesz rossz a piac, sóhajtott szándékosan rosszul színlelt lelkesedéssel Troché, majd beváltjuk az árát színes tévére, porszívóra meg ilyenekre, amit már Ferihegyen a kijáratnál megvesznek a moszkvai járat hiénái. Hidd el, a sok Innokentyij, Arszena és Foma kapva kap majd a Ferencen meg a Péteren, adunk mellé golyórágót meg muzik tikk-takkot (miszerint zenélő kvarcórát), azt bírja a muzsik. Milyen jól hangzik már, hogy Ferenc Szergejevics vagy Péter Konsztantyinovics. A kínai piacot a hongkongiak letarolják, ott már mindenkit Peter Wongnak vagy Frank Sunnak hívnak, Indiában meg a britek kavarták meg a dolgokat, nincs más út, megállunk az Arbat sarkán, farmerdzsekiben, rágózva, s három percen belül tízen szólítanak le. Így is lett, felszálltak a repülőre, de Seremetyevón ki sem szálltak, úgy jöttek vissza, mert már a gépen megvette tőlük az összes nevüket egy gazdag grúz, aki csak falból utazott a turistaosztályon. Dollárral fizetett, minden simán ment, csak a nevek lettek oda, maradt pőrén Sztupa Sztupa és Troché Troché. Gondolták, hogy cserélnek, de marhaságnak tűnt, mint a tévézés.

Pénteken (20-án) még ugyan nincsen egészen itt a karácsony, de a tévék már langyos klasszikusokat nyomnak, lassúznak a lányok, pohár után nyúlnak a fiúk, a Cool a Desperadót nyomassa este fél tíztől, a kedves szülők pedig együtt gitároznak Banderasszal, rosszul - nálunk ilyenek a téli esték, a mama kötöget a hóban.

Szombaton ugyanez, Manchester, England, England, az igazi Mikulás (Santa vagy Václav Klaus) szülőhelye: Hair a Dunán este negyed tízkor. Fél tizenkettőkor a genyszterek az MGM-re ugranak, mert jön Bonnie és Clyde is, az annál is érthetőbb, mert most tolják épp valahol e díszes páros vadiúj tévésorozatát (ez sajna nem az).

Vasárnap sem hagyjuk abba az óbégatást, azaz a karácsonyi éneklést, délután befigyel Satchmo az RTL Klubra, s már bömböljük is, hogy Hello, Dolly! Tíz után Django is elszabadul az HBO-n, Hello, Django!

Hétfőn nincs az a vörös őrség, ami be tudná tartatni az adásszünetet, hiszen a ViaSat3 kilenc után nekikezd este az Igazából szerelemnek, s az ellen nincs szer. Én akkora nagy művészeti csákesz vagyok persze, hogy csak 0.25-nél szállok be a Film Mániánál, Fellini Rómájára. Csak szólok, hogy Alien 4 is volt kilenckor a Film+-on, Ron Perlmannel, ugye.

Kedden kiskarácsony, sörözz anyáddal.

Szerdán megint Hair, ami valami karácsonyi film lehet Ebenézer Bergerrel, vagy a fene tudja, most a Film Mánia adja. Az AXN-en este nyolc előtt Lovagregény lesz, olyan arcokkal, mint Heath Ledger, Rufus Sewell, James Purefoy vagy éppenséggel Paul Bettany és Mark Addy, úgyhogy kezdjük is üvölteni: Buddy you're a young man hard man / Shouting in the street gonna take on the world some day / You got blood on yo' face / You big disgrace / Wavin' your banner all over the place.

Csütörtökön Peter O'Toole emlékére a ViaSat 3-onöttől Ne folytassa, felség! Tudniillik a tévézést.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.