Tükör nem volt, de Hamlet igen – Tom Hiddlestone színész

Film

A mindig áskálódó Loki szenvedő széplelket játszik Guillermo Del Toro új filmjében, a Bíborhegyben. Brekiről, cápákról, Hamletről és B. Cumberbatchről is beszélgettünk.

magyarnarancs.hu: Guillermo Del Toro olyan, mint egy mozgókönyvtár: akárhol jár mostanában, a 18. századi gótikus irodalom gyöngyszemeit hirdeti mint olyan veretes műveket, melyek nagyban hatottak a Bíborhegyre. Önt is ellátta kötelező olvasmánnyal?

Tom Hiddlestone: Elvégeztem a házi feladatomat, amennyiben két klasszikus kivégzése annak számít. Az egyik Ann Radcliffe műve, a The Mysteries of Udolpho volt, a másik pedig Horace Walpole-tól Az otrantói várkastély. Hát, az Udolphónál azért ismerek rövidebb klasszikusokat is. Vaskos, mint egy telefonkönyv, de azért végigrágtam magam rajta. Guillermo rengeteget merített a könyvből, a Bíborhegy úgy épül fel, mint Radcliffe regénye. A hősnője, akárcsak a filmünkben, egy apámasszony katonája, mígnem szegény egyetlen támaszát, az apját is elveszíti. De már ott ólálkodik körülötte a gaz signor Montoni – ez a gaz signor sokat adott nekem, amikor a szerepemre készültem. De Guillermo így sem hagyott békében, a klasszikusok mellett elárasztott a saját maga készítette jegyzetekkel: kaptam például egy tízoldalas kisregényt az általam játszott figura előéletéről. De ez legalább rövidebb volt, mint az Udolpho.

false

magyarnarancs.hu: A forgatás előtt nem sokkal még Shakespeare-t játszott színpadon: a bárd után a gótika nagyasszonya –  eléggé el volt látva klasszikusokkal…

TH: Coriolanust játszottam Londonban. Guillermo és Jessica Chastain, aki a nővéremet alakítja, átruccantak hozzám az Államokból; jó kis hétvégét töltöttünk együtt. Csak üldögéltünk, és a gótikus románcokról meg a szerepeinkről, a Bíborhegy rejtélyes testvérpárjáról dumáltunk. Főleg arról igyekeztük meggyőzni egymást, hogy hol romlott el ez a két testvér, kin milyen sebeket ejtett a sötét családi múlt.

magyarnarancs.hu: Úgy fest a filmben, mint egy goth rocker. Szándékosan vette rocksztárosra a megjelenését?

TH: Nyilván a gótikus napszemüvegemre gondol, de ki kell, hogy ábrándítsam: a filmben hordott szemüveg eredeti, gótikus darab, valóban hordtak ilyeneket a régi szép, romantikus időkben. A történetben ráadásul nem csak divatcélokat szolgál, hanem drámai jelentése is van. Ezek az alakok nem kifejezetten a napfény gyermekei, épp ellenkezőleg: a sötéthez, a pókhálós zugokhoz szokott teremtmények, akik idegenül mozognak a napon. Hibás termékek, sérült áruk. De ha valóban úgy festek, mint egy rocksztár, azt örömmel hallom; ki ne szeretne rocksztárként pompázni!

magyarnarancs.hu: Nem sokkal azután, hogy Coriolanust adta a Donmar Warehouse színpadán, Benedict Cumberbatch Hamletet játszotta a Barbicanben. Volt is nagy felzúdulás színházi körökben, hogy a híres hamleti monológ elkerült a helyéről. Benne lenne egy avantgárd Hamletben?

TH: Benedict Cumberbatch közeli, jó barátom, de nem ezért, hanem másért nem szívesen nyilatkoznék a Hamletjéről: mert még nem láttam.  De már nagyon várom, hogy végre láthassam. Ígérem, amint megnéztem, kialakítom az álláspontomat.

false

magyarnarancs.hu: És otthon, a tükör előtt kipróbálta már a híres hamleti szövegeket?

TH: Melyik Hamlet-szövegre gondol?

magyarnarancs.hu: Hát, nem szeretnék ön előtt Hamletet szavalni, elég hálátlan feladat lenne…

TH: Persze hogy kipróbáltam Hamletet, minden színpadi színész kipróbálja. Klasszikus színészi nevelést kaptam, de a tükör előtti monologizálás nem volt része a képzésnek. Tükör nem volt, de Hamlet igen.  Stúdiószínpadon az osztálytársaimmal.

magyarnarancs.hu: A gótikus félhomály nem viselte meg? Elvégre hónapokat kellett töltenie egy kísértetház díszletei között..

TH: Hát, nem volt egy sétagalopp, mert a színész már csak olyan, hogy lehet, hogy mű a díszlet, de az érzéseknek, amiket e nagy műviség közepette produkálni kell, igaznak kell lenniük. A sírás az sírás akkor is, ha egy kísértetkastélyban kell potyognia a könnyeimnek. Ugyanúgy megvisel, mintha a való életben jönne rám a sírás. De hogy ne őrüljünk meg a nagy komorságban, olykor kieresztettük a gőzt. Ilyenkor nagy közös éneklésbe kezdett az egész társaság.

magyarnarancs.hu: Részletezné?

TH: Guillermo kezdte, aztán átragadt az operatőrre, és hömpölygött tovább, végig az egész stábon. Ők ketten, rendező és operatőr eleve úgy néztek ki, mint egy furcsa pár; danolászó furcsa párként meg még ennél is bizarrabbul festettek, nekem elhiheti. Egyébként a You are my sunshine, my only sunshine / You make me happy when skies are grey kezdetű dal sajátos változatát adták elő a horrordíszletek kellős közepén. A báljelenetben a zongoristánk – klasszikusokon edzett, komoly művész – is csatlakozott a You are my sunshine spontán minimusicalhez. Őt hamarosan háromszáz statiszta követte. Szünetet kellett elrendelni, hosszú és értékes percekig állt a forgatás.

false

magyarnarancs.hu: Hisz a szellemekben?

TH: Gyerekként azt hittem, léteznek, ma már azért ennyire nem vagyok biztos a dolgomban. Alighanem a felfokozott, gyermeki fantázia volt a ludas a dologban. De még most is megesik néha, ha belépek egy ismeretlen épületbe, hogy megcsap valami furcsa érzés, mintha a ház múltja szólna hozzám.

magyarnarancs.hu: Hol érezte ezt utoljára?

TH: Egy nagyon régi hotelben, a pezsgő városában, a franciaországi Reimsben. Valami nem hagyott nyugodni, mintha furcsa energiák töltötték volna meg a szobámat. Az ablakom a katedrálisra nézett, a világ egyik leghíresebb gótikus katedrálisára. Jeanne d'Arcnak itt jelent meg Isten. Hát, eléggé elborzasztó szállodai élmény volt.

magyarnarancs.hu: Vannak visszatérő félelmei?

TH: A cápáktól félek. Ha tengerben fürdök, és rám jön a félelem, inkább kiúszom a partra. Az ismeretlen mélységektől is félek. Meg a tömeghisztériától. Amikor egy tömeg csőcselékként kezd viselkedni. Amikor elszabadulnak az indulatok.

magyarnarancs.hu: Loki is könnyen bevadul…

TH: Loki megszállott, és hát az ő megszállottsága nem emberi léptékű, más kategória. Nála nem számítanak az emberi nüanszok, az ő drámája gigantikus méretű. De van benne valami ördögien vonzó. Mások elveszejtésén dolgozik gőzerővel, mégis lenyűgöző alak. Nem e világi, karizmatikus figura.

false

magyarnarancs.hu: A Muppet Show is tele van nem e világi, karizmatikus figurákkal. Szerepelt is az egyik filmjükben.

TH: Két nagy kedvencem van: Cookie Monster, bár lehet, hogy ő Sesame Street-es, és Breki. Minek is tagadjam, amikor csak Breki belecsap a szívhez szóló monológjaiba, menten ellágyulok.

Guillermo Del Toróval készített interjúnkat a friss print Narancsban olvashatják.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.