Gyomorba dönt – Az igazi Cronut™

  • Köves Gábor™
  • 2014. december 2.

Gasztro

New Yorkban népszokás a sorban állás, a sorhoz való jog talán az alkotmányban is szerepel valahol. De hajnali 5-kor beállni egy pékség elé, hogy a 8 órás nyitás után biztosan jusson a világ legfelkapottabb és/vagy legtúlértékeltebb süteményéből – nos, ez azért még helyi szinten is kirívó esetnek számít. Márpedig nincs olyan nap, hogy Dominique Ansel sohobeli péksége előtt ne kígyózna a cronut-fanatikusok végtelen, hajnali sora.

Ansel, a cronut feltalálója – korábban egy 3 Michelin-csillagos lebuj főcukrásza – valamit nagyon megérzett a korszellemből, amikor 2013-ban piacra dobta a croissant és a fánk (doughnut) vadházasságából származó süteményt, s azon melegében védjeggyé is tette. (Így került fel, mint az i-re a pont, a trademark jel a cronut végére.) A név kétségtelenül Ansel tulajdona, az őrület kirobbantása pedig a pékségéhez fűződik, de nincs az a bíróság, mely megtiltaná, hogy bárki elkészítse a maga hibridjét. (A nyugati világot erősen megosztó sütemény világhódító útját mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az őrület kirobbanása után pár héttel a Pozsonyi útra is eljutott egy változata; ezt Bécsből hozták süteménydiplomáciai védettséggel. A beszámolók alapján az érdeklődők többsége egy feledhető élménnyel lett gazdagabb.)

Ansel, a feltaláló

Ansel, a feltaláló

Fotó: Köves Gábor

Nem tisztünk megítélni a Cronut™ kultúrtörténeti jelentőségét: hogy úri huncutságról van-e szó, vagy a süteményevolúció és a sorban állás egy új fejezetéről, azt eldöntik valamelyik évforduló alkalmával az erre hivatottak. Árulkodó jel lehet azonban, hogy a nyolcvanas évek egyik legjelentősebb étkezéstörténeti és konyhanyelvi találmányát, a brunchot úgy emlegetik a Broadway egyik most futó sikerdarabjában, mint egy letűnt kor újgazdag csökevényét. Pedig a reggeli (breakfast) és az ebéd (lunch) összevonásából született műszó igazán nem tehet róla, hogy 30 évvel a feltalálása után gyanús kortünetté vált, és ironikus felhangokat kapott.

false

Cronut™-fronton az igazi dráma nem a színpadokon, hanem a Soho macskakövein kígyózó sorokban és a jogi osztályon zajlik. Délelőtt 11-re nyoma sincs már a sokadalomnak, ahogy nyoma sincs a friss Cronut™-nak sem. Itt nem számítanak a rokoni kapcsolatok, a kérlelő tekintetek, a közös cserkészmúlt felemlegetése. Kőkemény kenyérharc, illetve süteményküzdelem folyik minden áldott nap a nyitás előtt 2-3 órával, és semmi garancia, hogy a sorban állónak nem üres kézzel kell távoznia. Hiába minden újságírói ügyeskedésünk, az amerikai kapitalizmus nem ismeri az in­gyen­ebéd és a sorállás nélküli Cronut™ fogalmát. Ansel amúgy a humánus sorpolitika híve, a várakozókat mini madeleine süteménnyel etetik, forró csokoládéval itatják – fontos, hogy minden potenciális vásárló életben maradjon, és másnap újult erővel próbálkozzon.

Cronut - az igazi

Cronut - az igazi

 

Úgy tűnik, a Cronut™ nemcsak sütemény, hanem életforma is, melynek lényege a pék­isten pecsétjével ellátott pékáru megszerzése, s nem a világot elárasztó levédetlen fánkhibridek valamelyikének élvezete. A hamisítvány, még ha ízre szinte semmiben sem különbözik is a nagy C-től, egy igazi ínyenc szemében semmivel sem jobb, mint a Pumma feliratos Puma cipő vagy a négycsíkos Adidas. „Ha valaki az én védjegyemet használja, márpedig a Cronut™ az én védjegyem, az törvénybe ütköző cselekedetet követ el, de ha közelebbit szeretne megtudni a sütemény jogi hátteréről, az ügyvédeimet kell megkérdeznie. Hiszem, hogy a gasztronómiában is fontos a szellemi termékek tiszteletben tartása” – igazít el Ansel, azt pedig már Marcella, az üzletvezető teszi hozzá, hogy gyakran kapnak hamis cronutokról szóló bejelentést, de nem kell félteni őket, igazán erős ügyvédi csapattal dolgoznak.

Cronut - a hamisítványok

Cronut - a hamisítványok

 

Ansel igazi celebritynek számít a cookie-k és pastryk világában, kreál­mányai gyakori talkshow-témák, süteményeit hírességek majszolják nagy nyilvánosság előtt, ha valaki egyszer egy szál Cronut™-ban jelenik meg az Oscar-gálán, a divattervezőket biztosan elönti a sárga irigység. A nagy felhajtás azonban nem látszik az üzletmeneten: a cronut- és marketingmágus a pult mögött tesz-vesz, a fokozott médiafigyelemre való tekintet nélkül irányítja közel harminc embert foglalkoztató, divatos fekvése ellenére meglehetősen egyszerűen berendezett pékségét. Michelin-csillagos múltjáról csak annyit tart fontosnak elmondani, hogy éttermi alkalmazottként a hátsó konyhában dolgozott, így sosem tudta, ki lehet a rettegett Michelin-kritikus. A Cronut™-ról meg annyit tart fontosnak megjegyezni, hogy fontos a népnevelés, „mert az emberek többsége még mindig abban a tévhitben él, hogy közönséges croissant-tésztából dolgozunk, ami nem felel meg az igazságnak”. Anselt nehéz kimozdítani sztoikus nyugalmából, ő már mindent látott, ott volt, amikor a sajttorta élte virágkorát, harcolt a cupcake-forradalomban, és senki emberfia nem tudja meglepni az új idők új frozen yogurtjaival. Ezt el is várjuk a Cronut™ királyától, akit hívtak már a kulinária Van Goghjának és New York City Willy Wonkájának is. A király ezeken csak jót mulat, mert bár érti a tréfát, elmondása szerint Van Gogh fülgondjai és Willy Wonka megszállottsága egyik címet sem teszi kívánatossá a számára.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.