Kétszáz potenciális terrorista él Németországban, de nem tudják őket letartóztatni

  • Urfi Péter
  • 2017. március 26.

A hét cikke

Mit tehet egy valódi demokrácia, ha szembekerül a jog és a biztonság? A Spiegel cikkének meglepő magyar vonatkozása van.

Sami A. pont az az ember, akit senki nem szívesen lát szabadlábon. A hatóságok Észak-Rajna-Vesztfáliában azt állítják, hogy a 40 éves tunéziai férfit Afganisztánban képezték ki terroristának, és ez olyan jól sikerült, hogy egy ideig Oszama bin Laden testőre is volt. Azt is feltételezik, hogy egy radikális iszlamista csoport tagja, valamint fundamentalista tanításokkal próbál rávenni fiatalokat, hogy csatlakozzanak a dzsihádhoz. Közülük kettőt már le is tartóztattak. Sami A.-t azonban nem tudták elítélni, hiába vádolták azzal, hogy az al-Kaida tagja. Azzal is próbálkoztak, hogy kiutasítsák az országból, de a düsseldorfi bíróság 2009-ben és 2016-ban is megakadályozta ezt, mivel fennáll a veszélye, hogy mint terrorgyanúba keveredett embert, Tunéziában megkínoznák. Márpedig ha fennáll a kínzás veszélye, akkor még az iszlamisták is maradhatnak Németországban.

Így hát Sami A. ma is egy bochumi munkásnegyedben él német feleségével és négy gyerekével. Mindennap jelentkeznie kell a rendőrségen, és folyamatos megfigyelés alatt tartják. De szabad, ahogy Anis Amri is az volt, akit szintén nem tudtak elítélni és szintén nem tudtak kitoloncolni. Hiába tekintettek rá terrorista fenyegetésként, szabad ember volt. A szabadságát pedig arra használta, hogy lelőjön egy sofőrt, ellopja a kamionját, és azzal belehajtson egy karácsonyi vásárba a Breitscheidplatzon.

Targeting Terrorists: Germany's Dilemma in Dealing with Islamist Threats - SPIEGEL ONLINE - International

German police believe there are 602 Islamists living in the country who could be capable of perpetrating a terrorist attack. Politicians want to crack down on possible extremists, but many of the measures under consideration are ineffective or legally dubious. By SPIEGEL Staff

Ez a két történet jól mutatja, milyen piszok nehéz egy jól működő demokráciában harcolni a terrorizmus ellen. Németország most azzal küzd, hogy olyan eszközöket találjon ehhez, amelyek nem korlátozzák indokolatlanul az állampolgári jogokat, mégis hatékonyak – miközben jobbszélről folyamatos a populista kiabálás. A Spiegel korábban részletes – és angolul is olvasható – cikkekben járt utána, hogyan kezelték fatálisan félre a berlini teherautós támadó ügyét, illetve hogy milyen strukturális problémái vannak a német bűnüldözésnek. A mostani cikk azzal az ijesztő ténnyel indít, hogy 200 olyan iszlamistáról tudnak, akik bármikor képesek lehetnek terrorakciót végrehajtani, de a megfigyelésen túl nem tudnak fellépni ellenük.

Egy nemrég elfogadott törvény több új lehetőséget nyitott meg a hatóságok előtt a gyanús személyek megfigyelésére, amelyek közül csak az egyik, hogy bokára erősíthető elektronikus nyomkövetővel monitorozhatják a mozgásukat. Ami nyilván olcsóbb is, mint ha ezt rendőrök csinálnák – márpedig a költségfaktor is fontos, hiszen sokakat kellene szemmel tartani. A német titkosszolgálatok 10 ezer olyan személyt tartanak számon, akik törvényes eszközökkel akarják megváltoztatni a társadalmat az iszlamista ideológia szerint; és szintén majdnem 10 ezer olyan szalafistát, akik közül sokan hajlamosak lehetnek erőszakos cselekményekre. Egy másik új kezdeményezés pont a profilalkotásban, a valódi fenyegetések kiválogatásában próbál segíteni: a konstanzi egyetem pszichológusaival együtt kidolgozott minősítési mechanizmus feldolgoz minden adatot, amellyel a hatóságok rendelkeznek, és egy háromfokú skálán értékeli az adott személy veszélyességét.

Vannak radikálisabb elképzelések. A bajor kormány például kidolgozott egy olyan törvénytervezetet, amely lehetővé tenné, hogy a bírók elrendeljék egy személy korlátlan idejű előzetes letartóztatását. Ezt viszont valószínűleg nem veszi be a német jogrend és a közvélemény gyomra. "Akkor olyanná válnánk, mint Törökország, és sok kis Guantanamót hoznánk létre" – kommentálta a felvetést egy jogászprofesszor.

A merénylet után újranyitott karácsonyi vásár

A merénylet után újranyitott karácsonyi vásár

Fotó: MTI/EPA

A cikknek van magyar szála is. Emre A. török állampolgár, de Németországban született – és a kiskunhalasi börtönben mesélte el történetét a Spiegel riportereinek. Egy évvel ezelőtt fogták el, amikor hamis útlevéllel akart átjutni a magyar-román határon. Pedig már Németországot sem lett volna szabad elhagynia, hiszen a hatóságok bevonták az útlevelét, miután azt az információt kapták, hogy Szíriába akar menni, hogy csatlakozzon az ISIS-hez. Emre A. azt állítja, hogy a magyar rendőrség és a titkosszolgálatok vég nélküli kihallgatásoknak vetették alá, amelyek közül a leghosszabb 72 órán át tartott. Hamis okiratokkal való visszaélés miatt 9 és fél hónap börtönre ítélték a végén. A magyarázata, miszerint azért szökött el lakhelyéről, mert kikészült a rendőrségi megfigyeléstől, és a rokonait akarta meglátogatni Törökországban, nem túl életszerű. De semmi terrorizmussal kapcsolatos vádat nem sikerült rábizonyítani, se a németeknek, se a magyaroknak. A büntetése letöltése után nem a családjához, Németországba küldték, hanem deportálták Törökországba. Na, vajon mi lesz vele ezután?

További olvasnivalók

Hogyan alakultak ki a városok? (The Atlantic)

Az egyik leghíresebb élő táncos, Mihail Barisnyikov szépen és hosszan beszél Brodszkijról és a költészetről általában. (Financial Times)

Gigantikus nemzetközi oknyomozás az egyik orosz pénzmosoda után, ahonnan persze Magyarországra is került pénz. (OCCPR)

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.