tévéSmaci

Az elveszett sas

  • tévésmaci
  • 2017. április 15.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché megnyitották első közös állatkertjüket, épp meglehetősen vidám életszakaszukat élték, ezért aztán már az elején adódtak kisebb… mik is? Mások nyilván problémának látták volna őket, akkor és ott inkább röhögési forrásnak tűntek. Ilyen volt például az is, amikor megérkeztek a jegesmedvék, és Sztupa és Troché annyira röhögtek rajtuk, hogy véletlenül mind a négyet ugyanúgy nevezték el, Nanuknak, a híres eszkimó és pálcikás jégrém termékcsoport után. Annak ellenére is négy Nanuk nevű jegesmedve lett, hogy kettőt belőlük Sztupa nevezett el, kettőt pedig Troché, egymástól függetlenül, mégsem beszélhetünk a nagy lelkek vagy szellemek, pláne gondolatok találkozásáról, mert Sztupa a híres eszkimóra gondolt, mikor elnevezte őket, Troché pedig a mondott termékegyüttesre (cseh és szlovák nyelvterületen minden pálcikás jégrémet Nanuknak neveznek). Sem Sztupa, sem Troché nem fogtak gyanút, hogy ez tán így kicsit sok lesz, mert mindketten csak két jegesmedvének adtak nevet. Jó, jó, két Nanuk lehet, hogy egy kicsit sok egy csárdába, de legfeljebb eggyel több az elégnél, ami nem nagy dolog – gondolta Sztupa, s meghagyta Nanuknak a másodiknak elkeresztelt polár kollégát is. Valami ilyesmire gondolt Troché is. Bár neki átfutott az agyán, hogy legyen az egyik II. Nanuk, de elvetette, mondván, ez hülyeség, úgy hangzik, mint egy királynév, az állatok királya viszont köztudomásúan az oroszlán, s ki látott már Nanuk nevű oroszlánt. Egyáltalán, még egy plusz Nanuk már tényleg megbontaná az állatkert rendjét, s különben is, oroszlánból csak kettő volt, véletlenségből azok is két darab Leo, amiket Troché ugyancsak egy jégrémről nevezett el. S eszkimó királyt sem ismer a történelemtudomány, úgyhogy szóba sem jöhetett a II. Nanuk, nemhogy a IV. Nanuk.

Pénteken (17-én) megint a Sugarlandi hajtóvadászatot adja a Duna tévé éjszaka, gondolom, azért, mert most hátha sikerül szegény jó Goldie Hawnnak hazavinnie azt a pöttöm kis lurkót. Felfedeztem valamit, nem éppen egy idegen bolygó, de azért az értő olvasó odalesz érte: a Cool tematikus napokat tart. Ma egymás után tolják a Gyilkos ügyek, a Gyilkos elmék és a Gyilkos hajsza című remekműveket, úgyhogy van okunk örülni: gyilkosos nap a Coolon! A Film+ este 11-kor adja A sas című filmet, köpenyes-szandálos kalandfilm, a hülye rómaiak elhagyják valahol Skóciában az aranysast a császár mikulásbotjáról, és azt keresik számos mészárlás útján. A nap legjobb címe kétségkívül az HBO-é, kilenckor adják este A préri ura c. filmet. Hagyják, csak egy ismeretterjesztő film a bölényről, benéztem, de mindegy is, hisz önök is jól tudják, hogy a préri ura alkalmasint Old Shatterhand, betű szerint ejtve (el a bölényeket).

Szombaton 1958-as Mikszáth-adaptáció délután a Dunán: a Szent Péter esernyője, hiába, a komcsiknak volt érzékük Mikszáthhoz, a szentekhez meg pláne. Ugyanitt este John Travolta lép fel Sylvester Stallone rendezésében, a Bee Gees „muzsikájára”: Életben maradni, éj, éj, éj, sztéjn álájv, áááá! A Coolon este Micsoda nő! Igen, csajos nap van, eltalálták: Excsajok szelleme, Lánybúcsú, Lányok forró szoknyában, behalok. És nem fogják elhinni, az HBO megtalálja ma a sast! 21.45-kor Eddie, a sas! Őrület! És semmi tévé!

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.