tévéSmaci

Pulykapasast kéne enni

  • tévésmaci
  • 2015. április 6.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché szembeszálltak a természet törvényeivel, az elég jól hozott a konyhára. Már annyira, amennyire az egy – engedjük meg, nagy nemzetközi elismertségű – vándorcirkusz adta ­ke­retek között lehetségesnek volt mondható akkoriban. S a Circo ­Sigurcello épp ki tudja, hányadik fénykorát élte, amikor Sztupa és Troché velük utazott. Volt fellépé­sük a párizsi Olympia színpadán is, de persze az egész trupp jobban szerette a hagyományos, sátras előadásokat. Sztupának volt ott egy világszáma! El tudta tolni a vízcseppeket. Simán odébb tolta őket, ameddig csak akarta. Amikor rájött, hogy ilyet tud csinálni, Troché javasolta a cirkuszt. Fel is keresték rögtön, Troché mint impresszárió, Sztupa mint világszám Porfirio Sigurcellót, a messze földön híres direttorét, aki épp a város sportplatzán verte fel a sátrát. Sztupa kicseppentett az asztalára néhány csepp vizet, s elkezdte fel s alá toligálni őket, mintha csak valami kicsiny bábuk lennének. Nyom nem maradt, a cseppek nem hullottak atomjaikra, tényleg lenyűgöző volt. De Porfirio direttore csak felkacagott, nohát, szépöcsém, ezzel maximum a bolhacirkuszban léphetnél fel, de azt ki látja? Vagy a Ki Mit Tud?-on mint mikromágus, de az meg mit számít! Különben is van egy lengyel artistanőm, aki csomót tud kötni a szappanbuborékokra. Sztupa és Troché ekkor tagadhatatlanul fancsali képet vágott. De nem volt vesz­ve minden, mert Porfirio arcberendezése egyszer csak felragyogott. Tudnád ezt nagyban is, komám? Sztupa mindent tudott. A Circo Sigurcello következő előadásán, amikor a bohócok, Szojúz és Azumi lejátszottak, volt egy erotikus számuk, csak esti előadásokon adták, hát az tényleg infernális volt, nos, miután lejátszottak, nem mentek ki a manézsból, hanem egy kötélen felmásztak egészen a kupolába. A kupola meg épp a csúcsánál szétnyílt és egy gigantikus cseppentő ereszkedett alá, olyan, mint amivel a szemcseppeket vagy a Naphazolint csöpögtetjük a szemünkbe, orrunkba, csak ménkű nagy, százszoros életnagyságú. Szojúz átölelte, Azumi a lábával kulcsolta át, s nagyon vicces erőlködések közepette kipréseltek belőle egy hatalmas vízcseppet. A közönség szabályszerűen felhördült, amikor Sztupa elkapta a zuhanó cseppet, s óvatosan lehelyezte a fűrészporra. Utána már ide-oda taszigálni nem is tűnt akkora mutatványnak, a publikum viszont tombolt. Troché a takarásban a lengyel művésznőt vigasztalta hevesen. Tévé.

Péntek (6-a) köztudomásúan az erkélymászás világnapja, ezért a nagy arculatváltásra készülő nemzeti főadó egy 2013-as, olasz gyártmányú Rómeó és Júlia első felét adja le este fél kilenckor. Persze a Duna Tv is reagál a körülöttünk felbuzgó aktuális eseményekre, ezért 23.10-kor hozzáfognak a világ legjobb című filmje, az El Paóban nő a láz vetítéséhez. De nem ám a jó cím itt a lényeg, hanem a főszereplő, a Gérard Philipe. Értik, nem? Kilenckor volt az HBO-n, mi is? Ősz. Legalábbis a Majd újra nyár lesz c. angol filmet adták, abból következtettem, szerintem helyesen, a lombhullató évszakra.

Szombaton Putyin, Merkel és Arnold Schwar­zenegger után Robert Redford is Budapestre látogat, közelebbről a tv2-re (mert biztos a Simicskával van), Brad Pitt meg úgyszólván hazajár közénk. A Kémjátszma tele van budapesti jelenetekkel, bár azt aligha íbereli, amikor Eddie Murphy a Lánchíd tetején eltüntet egy vadászgépet.

Hétfőn az ifjú Tom Hardy dobogtatja a lópatákat, s ahogy mondani szokás, a női szíveket is A szűz királynő c. brit sorozat nyitányában a Film Cafén, este húsz húsztól.

Kedden sem ejtjük a brit sorozati szálat, kábé ugyanebben az időben röccenti be az AXN White a Candlefordi kisasszonyok szekerét, melyben nehéz sorsú vidékieket játszanak híres angol színészek, s könnybe lábad az ember szeme, mert olyan jók és meghatóak.

Csütörtökön dugunk. Vagyis dugnak szerfelett festői körülmények között a Zabriskie Point közismert hősei a sivatag homokjában a TCM-en, este. Azt már nem is mondom, hogy kicsivel utána A postás is becsenget vagy kétszer. De minek ehhez tévé?

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.