Szeged

Hökösök az éjszakában

  • Vári György
  • 2012. szeptember 20.

Kis-Magyarország

A szegedi egyetem hallgatói önkormányzata (ehök) évek óta fel-felbukkan a botránykrónikákban, de a körülötte lévő alapítványi és céghálózatnak még senki sem szánt komoly figyelmet. Mi most megtettük.

Tavaly a Népszabadság és nyomában a HírTv is foglalkozott a szegedi ehökkel és elnökével, Török Márkkal, aki - bár máig nem végzett semelyik szakon - 2003 szeptemberében kezdte meg egyetemi tanulmányait. 2004-től a bölcsészkari, 2007 elejétől pedig az egyetemi hallgatói önkormányzat elnöke lett, úgyhogy bizonyosan az övé az egyik leghosszabb hökös karrier. A két médium egyként megállapította a Gazdaságtudományi Karon kirobbant, majd gyorsan kihamvadt botrány kapcsán, hogy a hallgatói képviseleti választások folyamata átláthatatlan és manipulálható; meg azt is, hogy az ehök kezelésében lévő milliárdos összegek (ösztöndíjak, lakhatási támogatás, jegyzettámogatás stb.) szétosztásának a szempontjai nem világosak, a döntések indokoltsága nehezen ellenőrizhető. Szóba került, hogy az elnök hatalma az ehökön belül jószerivel korlátlan, lényegében ő dönt - közvetve vagy közvetlenül - a legfőbb döntéshozó szerv, a választmány összetételéről, és az így összeállított testület jelöli ki például a választások tisztaságát biztosítani hivatott grémiumot is. Ennél többre azonban senki nem jutott, a Népszabadság megfogalmazása szerint "információk helyett mendemondák" keringtek csak az ehök-vezetők ügyeiről, mindenféle bizonyíték nélkül. A HírTv riportja meg is zenésített egyet ezek közül, az ehök vezetését azzal vádolta meg a kamerájuk előtt az egyik városi szórakozóhely üzemeltetője, hogy a hökösök megzsarolták: vagy súlyos tízmilliókat fizet nekik, vagy bezárhatja a boltot. Mivel nem engedett a zsarolásnak, szerinte ez is magyarázhatja, hogy jelenleg nincs szerződése az egyetemmel a vállalkozásának helyet adó ingatlan bérlésére. A HírTv érdeklődésére azonban, hogy valóban szokott-e zsarolni és védelmi pénzeket szedetni, Török Márk váratlanul nemmel válaszolt, innen nem nagyon lehetett továbblépni.

Márk beszédet mond


Márk beszédet mond

Fotó: MTI/Németh György

 

Leválthatatlanul

A hallgatói önkormányzat körüli alapítványok és a rájuk épülő cégháló még senki figyelmét nem keltette fel. A történet kiindulópontja a 2004-ben alapított Szegedi Tudományegyetem Hallgatóiért Alapítvány (SZTEHA). Az alapítvány vagyona felett mindenkor az aktuális hallgatói önkormányzat, vagyis rajtuk keresztül az őket megválasztó egyetemisták rendelkeznek; az alapító okirat előírja, hogy a pénz felosztásáról döntő kurátorokat mindig az aktuális kari hökök delegálhatják. Az eredeti alapító okirat azt is rögzíti, hogy a kuratórium elnöke mindig az aktuális ehök-vezető. Miután a SZTEHA megalakulása után egyesült az állami tulajdonú Prudentia Hallgatói Jóléti és Vállalkozásfejlesztési Alapítvánnyal, rászállt a jogelőd alapítvány tulajdonrésze az Universitas Diák-Szolgáltató Központ Kht.-ben (2009-től Universitas Szeged Szolgáltató Nonprofit Közhasznú Kft.). A kht.-be 2007-ben többségi tulajdonosként beszállt a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) is. E cég üzemelteti - egyéb tevékenységei mellett - a város két, elsősorban egyetemisták számára szolgáltató népszerű bulizóhelyét, a koncerteknek, felolvasásoknak, színházi eseményeknek otthont adó SZTEage-et és a JATE-klubot.

A stabilan félmilliárd forinton túli nettó árbevételt produkáló cég tulajdonosi szerkezetében tavaly márciusban meglepő változás állt be: a SZTEHA helyére 2011. március 21-én a H. M. Vagyonkezelő Kft. lépett, amely egyébként éppen aznap alakult. Túl nagy forgalmat a H. M. nem bonyolít, tavalyi nettó bevétele alig több mint félmillió, míg adózott eredménye 248 ezer forint volt. A vagyonkezelő cég tulajdonosai közt a SZTEHA-n kívül további két, az ehök jelenlegi elnöke, Török Márk által alapított alapítványt találunk: A Jövő Felsőoktatásáért Alapítványt (JFA), illetve a JABE a Hallgatókért Kiadói Alapítványt. A 2006 májusában százezer forinttal alapított JFA deklarált célja "a felsőoktatás - ezen belül az ifjúságpolitika - tudományos hátterének biztosítása", de az interneten gyakorlatilag semmi nyoma nincs tevékenységének. Felügyelőbizottsága nincs, mivel állításuk szerint az éves bevétel nem éri el az 5 milliót, ahogyan a JABE-é sem. A JABE célja a hök "révén létrejövő kiadványok" "koordinálása", bármit jelentsen is ez, valamint a jegyzetellátás minőségének javítása. Kiadói tevékenységének szórványos nyomai lelhetők fel a világhálón. Ezeknek az alapítványoknak a kuratóriumait már nem a mindenkori kari hök-delegáltakkal töltik fel - vagyis a tulajdonosváltás után az ide befolyó pénzek felügyelete kikerült az egyetemisták kezéből, a pénzek elköltésére, felosztására a jövendő egyetemi érdek-képviseleti választások eredménye semmilyen befolyást sem gyakorolhat. Vagyis ha egyszer megszűnne Török Márk hallgatói jogviszonya a SZTE-n, attól még az általa alapított JABE és JFA nem veszítené el az egyetemmel közös érdekeltségeit a szegedi éjszakában. A JFA jelenlegi kurátorairól, Lutz Gáborról, Balogh Evelinről és Rácz Elődről sem tudható, mi közük van a hallgatói érdekképviselethez: Lutz Gábor vezeti ugyan az új szolgáltatásként igénybe vehető jogsegély-szolgálatot és Balogh Evelin besegít neki, de hogy ezt megbízási szerződéssel teszik-e, vagy ehök-tisztségviselőként, arra nem kaptunk választ az ehök-irodától, ahogyan a SZTEHA-val kapcsolatos többi kérdésünkre sem. A vállalkozás többségi tulajdonosát, az egyetemet is megkérdeztük, miért döntött úgy, hogy hozzájárul ahhoz, hogy a közvetett hallgatói kontroll alatt álló SZTEHA helyett Török Márk alapítványai legyenek az üzlettársai a szórakozóhelyek működtetésében - felelet azonban az egyetemtől sem érkezett.

Kurátorkeringő

A Csongrád Megyei Bíróság 2008 augusztusában Török Márk keresetét elutasítva jóváhagyta az egyetem fegyelmi bizottságának határozatát, amely két félévre kizárta az ehök-elnököt az intézmény hallgatói közül. Török akkor kénytelen volt egy évre lemondani a hallgatói önkormányzat elnöki tisztéről. Ám ezt megelőzően úgy módosították a SZTEHA alapszabályát, hogy a kuratóriumot nem automatikusan a mindenkori ehök-elnöknek kell vezetnie; vagyis Török akkor is az egyetemmel közös vállalkozásból befolyó pénzek elosztását végző testület elnöke maradt, amikor nem lehetett hallgató az SZTE-n. Az új alapszabály szerint egyébként az elnököt a kurátorok választják - az őket delegáló kari hökök elnökeire pedig, mint a Népszabadság cikkéből kiderül, az ehök-elnök, vagyis Török Márk tesz javaslatot. Török átmeneti pótlására arra az egy évre - egyetlen jelöltként - azt a Zelena Andrást választották meg, aki néhány évvel azelőtt tanúként működött közre a Jövő Felsőoktatásáért Alapítvány létrehozásában. Amikor eltiltása véget ért, Török vissza is vette a pozícióját.

A hökös kurátorok más esetben is úgy bántak a hallgatók számára alapított, átmenetileg rájuk bízott alapítvánnyal, mintha a sajátjuk volna: belevitték tulajdonostársként magánvállalkozásaikba. A 2007 májusában alakult Ponty-Média Kft. nevű médiacégben egyszerre volt részesedése a SZTEHA-nak és - többek között - Ament Balázsnak vagy Karsai Norbertnek. Ament 2007 májusában, a cég alapításakor lett a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar hök-elnöke, de volt ehök-alelnök is, jelenleg a felügyelőbizottság elnöki tisztét látja el. Karsai is ehökös, és a Ponty-Média által kiadott partyponty.hu nevű újság "fotós szerkesztője" - hogy társadalmi munkában vagy pénzért, arról nem kaptunk tájékoztatást. Később az ő részüket kivásárolta egy újabb civil szervezet, a Regionális Ifjúságfejlesztő Központ Alapítvány, melynek a kurátorai ők maguk voltak; utóbb a SZTEHA tulajdonrészét itt is kiváltotta a már ismerős H. M. Vagyonkezelő, a SZTEHA és a Török alapította alapítványok közös tulajdona.

A SZTEHA gazdálkodásába, ahogyan eddig, ezután sincs mód betekinteni, 2007 óta nincsenek fenn a honlapjukon a közhasznúsági beszámolók, de a betekintést kérő hallgatói próbálkozásra sem érkezett válasz, miként a mi kérésünkre sem.

Egyszer azonban a leghosszabb hallgatói karrier is véget ér, de bizonyos jelek szerint az ehökből nemcsak a vendéglátóipar, hanem a városi politika felé is vezetnek utak. A Törököt egyetlen röpke évre helyettesítő Zelena Andrást például a legutóbbi önkormányzati választás után - amikor a Fidesz káderei lepték el a városi cégeket - a Szegedi Városi Televízió élére nevezték ki. (Erről bővebben lásd: SzkanderMagyar Narancs, 2011. július 21.) Az ehök pártpolitikai kapcsolataira utal az is, hogy a tavaly októberi, a felsőoktatási törvény tervezete elleni ehök-tüntetést komolytalannak minősítő, Török Márkról különösen súlyos szavakkal megemlékező cikk villámgyorsan lekerült a Polgármesteri Hivatal működtette, tartalma alapján inkább a Botka László polgármesterhez közel álló szeged.hu-ról. Kérdésünkre, hogy mi magyarázza az írás eltűnését, lapzártánkig sem a polgármestertől, sem a jegyzőtől nem érkezett válasz.


Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.