Újabb fideszes fellegvár bukott el a tao-perekben: Tállai András focicsapatát is elmeszelte a bíróság

  • Magyar Krisztián
  • 2017. szeptember 27.

Kis-Magyarország

A NAV-elnök által vezetett Mezőkövesd FC sem volt hajlandó bemutatni, hogy mire költötték a hozzájuk befolyt tao-forrásokat. Ők is a felcsútiak sorsára jutottak.

A Puskás Akadémiát működtető Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány ellen megnyert perek után egy újabb vidéki focifellegvárról derülhet ki, hogy mire költik a temérdek pénzt, amely a társaságiadó-kedvezmény (tao) jóvoltából ömlik az egyesülethez. Szeptember közepén a Debreceni Ítélőtábla kimondta, hogy a Mezőkövesdnek ki kell adnia minden olyan szerződést és megbízást, amelyet a klubnak felajánlott tao-pénzek terhére kötöttek – tudtuk meg az eljárást kezdeményező Demokratikus Koalíció (DK) elnökségi tagjától, Földi Judittól.

A szeptember közepén meghozott jogerős ítélet azért is érdekes, mert a Mezőkövesd Zsóry FC első embere az a fideszes Tállai András, aki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke és egyben adóügyekért felelős államtitkár, illetve a borsodi kisváros volt polgármestere.

Tállai András

Tállai András

Fotó: MTI

A politikus 2016 októberében sokat érvelt egy törvénymódosítás mellett, amellyel elvileg adótitokká minősítették a tao-pénzek felhasználását is, mondván: ami nem folyik be az államkasszába, az nem közpénz, tehát senkinek semmi köze ahhoz, hogy hol, mire mennek el az összesen már 400 milliárd felett járó támogatások. Ám hiába a kormány szándéka, már több bírósági ítélet is rámutatott: a társaságiadó-kedvezmény jóvoltából felajánlott pénzek igenis közpénznek számítanak, így azokkal a nyilvánosság előtt is el kell számolni.

Nem titok a tao

A DK-s Földi Judithoz a napokban megérkezett írásos indoklás több ponton hasonlít a Puskás Akadémiát elmarasztaló ítéletek érveléséhez. A Debreceni Ítélőtábla szerint nem lehet szó semmilyen adótitokról, mivel a felperes nem arra volt kíváncsi, hogy mely cégek ajánlották fel a tao-támogatást, hanem arra, hogy pontosan mire költötték el Mezőkövesden az így befolyt pénzeket. A sportegyesületet képviselő ügyvéd gyakorlatilag ugyanúgy érvelt, ahogy a kormány akkor, mielőtt a vonatkozó jogszabályt szigorították: a cégektől érkező felajánlások nem az államkasszába futnak be, hanem egyből a sportegyesületekhez, így az már nem is számít közpénznek. Azt a szabályt pedig, hogy a klubok által fel nem használt tao-pénzt – ha van ilyen – nem is a felajánló cégnek, hanem a közös kasszába kell befizetni, úgy magyarázták Tállaiék, hogy ez így sokkal racionálisabb, hiszen azt sportcélokra ne a támogató, hanem az állam használja fel később.

Az ügy azért húzódott idáig, mert a Miskolci Törvényszék áprilisi, de még elsőfokú ítélete ellen fellebbezett a Mezőkövesd Zsóry Futball Club Kft. és a Mezőkövesd Zsóry Sportegyesület. Ezután került az ügy a Debreceni Ítélőtáblára, amely szeptember 14-én szintén a DK javára döntött. Elvileg az írásos ítélet kézhezvételétől számított 15 napon belül Tállai Andráséknak ki kellene adniuk a dokumentumokat, amelyek a 2011. július 1. és a 2016. november 30. közötti időszak szerződéseire vonatkoznak, de – ahogy azt a felcsútiak is tették – a mezőkövesdiek várhatóan a Kúriához fordulnak majd az ítélet felülvizsgálatáért.

Ha végül megkapja a dokumentumokat a DK, akkor lesz mit átnézni: ugyanis az élvonalbeli fociklubok közül a Mezőkövesd az egyik legtöbb tao-támogatást zsebelte be a rendszer 2011-es bevezetése óta. A lista élén toronymagasan az Orbán Viktor által alapított Puskás Akadémia áll 14 milliárd forint körüli összeggel, ehhez képest eltörpül a mezőkövesdi, nagyjából 2 milliárdos tao-forrás, de Tállai Andrásék így is az élbolyban vannak – csak a 2016/17-es idényre sikerült begyűjteniük 778,8 millió forint támogatást a társaságiadó-kedvezmény jóvoltából, ebből csak a sportszálló befejezésére és a napkollektoros rendszerre ment el 393 millió forint.

A kormány ismét szigorítana

A Demokratikus Koalíciónak a Puskás Akadémia és a most másodfokon a Mezőkövesd Zsóry elleni perén kívül több mint harminc eljárása van folyamatban, miután a pártnak számos, döntő többségében labdarúgóklub nem volt hajlandó kiadni a tao-szerződéseit. Úgy tudjuk, eddig a Vasassal egyeztek meg arról, hogy az egyesület peren kívül inkább teljesíti a DK adatigénylését, a dokumentumok hamarosan befuthatnak a párthoz.

A DK-n kívül a Transparency International (TI) is a tao-pénzek miatt kezdeményezett több eljárást, egyet a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma, egyet pedig a látványsportágak sportszövetségei ellen. Az utóbbi perben még júniusban ítélt a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen a TI javára, és ha – várhatóan október 25-én – a Kúria megerősíti a másodfokú ítéletet, akkor a látványcsapatsportok – labdarúgás, vízilabda, kosárlabda, kézilabda, jégkorong – szövetségeinek ki kell adni azt, hogy az egyesületeknél milyen szerződéseket kötöttek 2011 és 2016 között a tao-kedvezmény terhére.

Vélhetően a perdömpingnek is köszönhető, hogy a kormány egy újabb törvényjavaslattal próbálja végképp útját állni a tao-pénzek utáni kutakodásnak úgy, hogy 2018-tól teljesen kizárnák az adótitok – így a társaságiadó-kedvezmény jóvoltából befolyt összegek – közérdekű vagy közérdekből nyilvános adatként való megismerését.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.