Könyv

Kiss Noémi: Lámapoltó pöttyös néni

Könyv

Felhő sistereg és zúg Budapest felett, rajta – akár egy repülő szőnyegen – pongyolás néni meg egy ikerpár utazik éjnek évadján. Most tankolták tele a felhőt, vagyis megitatták, mert szomjas volt, hisz’ elmúlt már a vacsoraidő is, ideje lenne nyugovóra térnie a városnak, csakhogy a lámpaoltó szerepét magáénak tudó Pöttyös néni kapcsolószekrénye kulcsának nyoma veszett. Dodó és Amália hol Pöttyös néni segítségére siet, hol meglátogatja titokzatos otthonában, hol meg iskolába viszi Gülüt, a békát, a fővárosban csatangolva a Füvészkerttől a Római-partig. Az életrevaló ikerpár mintha Erich Kästner szereplőit idézné, könnyű velük azonosulni. Mosonyi Aliz Mesék Budapestről című 1982-es kötete óta többen próbálták újra meg újra vonzóvá tenni a fővárost a kiskorúak számára is. A hangsúlyosan Budapesten játszódó történetek közül Kiss Noémié kedves, kalandos, remek a lírai szöveg stílusa, helyrajzi tudnivalókkal, apró információkkal, na meg szeretni való alakjaival hoz, mondjuk úgy, izgalomba. Pöttyös néni alakja rokon sok ismert, va­rázserővel bíró, öregasszonybőrbe bújt kortalan lénnyel a jó tündér keresztanyáktól a jóravaló boszorkányokig. A megfejthetetlen, különc néni hol interurbán szerelőt hív, hol ő siet a gyerekek segítségére, pöttyös ruhájáról folyton macskaszőr hull, merthogy az égben többek között macskákkal él együtt, egyébként pedig szívesen, bájos nosztalgiával gondol vissza vidéken töltött boldog gyerekkorára. Nagy Norbert illusztrációi egyszerre reálisan és mesésen, ugyanakkor részletgazdagon festik le a várost.

Pagony, 2018, 88 oldal, 3490 Ft


Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.