Joshua Ferris: Aztán eljött a vég

  • - köves -
  • 2009. szeptember 24.

Könyv

A fénymásoló és a meeting room közti zóna kedvelt tartózkodási helye a zeitgeist megzenésítőinek. Játszódott itt már szatíra és horror, film, könyv és vízibalett - a márkaérzékeny vállalati törtetőbe már annyian beletörölték a lábukat, hogy - hacsak elő nem kerül hamarosan egy kétfejű yuppie - új bőröket nehéz lehúzni e jól fizetett jelenségről.

Úgy tűnik azonban, hogy kellő magabiztossággal még egy ilyen leharcolt témában is sokra lehet vinni, Joshua Ferris szép karriert befutott regénye legalábbis ezt bizonyítja. Feltétlenül Ferris javára írandó, hogy felfedezte a hétfejű yuppie-t, egy valódinak tűnő, de fiktív reklámügynökség termeiben vegetáló emberi masszát, kár, hogy ezek a kirúgástól való közös félelemből elágazó fejek mind olyan használt pofák.

Íme a Holt Reklámosok Társasága: a kirúgott, akitől mindenki tart, hogy mérgében vérengzést rendez, és a másik kirúgott, aki visszajár dolgozni. De itt van a bekattanó, aki a kolléga táskájából lopkod nyugtatókat, a felcsinált és a felcsináló, a műtétre váró és a mellékesen művészkedő - az exreklámos, első könyves szerzőnek mindhez van egy jó-rossz szava. BMW-s lúzerekről szól a regény, kreatívokról és szövegírókról, akik rettegnek az elbocsátástól, s mert nincs elég meló, az elfoglaltság látszatát keltik gőzerővel. Ferris is épp ezt teszi, a regény látszatát kelti, mennyiséget termel, s mert irodalmat ír, hát igyekszik a hétköznapi banalitásokat elegánsan eltartani magától. Több mint 450 oldalon keresztül eltartani egy maximum kisregénnyi élményanyagot nem kis erőpróba, mindent sokszor kell elmondani, de kéznél a mentség: monoton az élet minálunk, az ügynökségen. Ferris könyve gördülékeny stílben tartott, de a saját súlyának többszörösére hizlalt munka, s mint az ügynökségiek BMW-je, takaros státusszimbólum. Szellemi sportautó, kiugrott reklámosok büszkesége.

Fordította: Kovács Levente. Konkrét Könyvek, 2009, 454 oldal, 3499 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.