Könyv

Lizanka

Könyv

Nem lehet autista, mert nő. És egyébként is, az autisták olyan furcsán viselkednek, hogy bárki egyből felismeri őket. Sokáig élt ilyen tévhit még szakemberek körében is, akik, mondjuk úgy, valamilyen személyiségzavarral küzdő emberekkel foglalkoztak. Nem csoda hát, ha félrediagnosztizáltak pácienseket, nem megfelelő terápiát, támogatást kaptak olyanok, akiknek az életminőségük függött ettől.

Lizanka úgy nőtt fel, hogy azt érezte, valami baj van vele. Nem értette, miért más, mint a többiek, mitől szorong folyton. A gyerekkora sem volt könnyű, de már nagyon korán meglepő tudatosság jellemezte. Már hatévesen tudta, hogy meg fogja változtatni a nevét, mert az, amit a szüleitől kapott, nem hozzá való. Kilencévesen akart először öngyilkos lenni, a sok kudarc és kiközösítés miatt hajlamos volt a depresszióra, volt konkrét kiváltó oka is tettének, de akkorra azt gondolta, „ennek így nincs értelme”. Később több kísérlete volt, de ahogy mondja, csak kétszer akart tényleg meghalni. Éveket töltött kórházban, megjárta a pszichiátriát, volt zárt osztályon, majd lényegében rájött, elég nagy a valószínűsége, hogy mégiscsak autista. Az Egy autista lány története a bezártságtól a teljes élet felé alcímű megkapó, személyes narratíva érdekfeszítő olvasmány, kis magyar egészségügyi korrajz, de jó példa, önismereti sikertörténet is, amely reflektív kis­okossal és Orosz Ildikó autizmus-szakértőkkel készített fontos interjúival egészül ki. Bár minden autista egyedi eset, az érintettek másfajta idegrendszeri működése mutat általánosított, de közös je­gyeket. Az akár kiemelt forrásanyagnak is beillő könyvről bárki érezheti, hogy lényegében megkerülhetetlen, mert úgy informál, hogy hasznosítható tudást ad, ezért könnyebb megérteni, felismerni, segíteni az olyan embereket, akik másképp élik meg az életet.

 

Oravecz Lizanka–Orosz Ildikó: Lizanka, HVG Könyvek, 2017, 224 oldal, 3200 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.