Adózz a macskád után is! – Furcsa adónemek a nagyvilágból

Külpol

Amíg a világ a magyar internetadón ámuldozik, és sokan előszeretettel nosztalgiáznak régi korok abszurd adóin, mi megnéztük, milyen furcsa adók vannak jelenleg érvényben különböző országokban.

Németország

false

Szoláriumadó: A németországi Essenben az önkormányzati adósságot néhány éve úgy próbálták csökkenteni, hogy úgynevezett szoláriumadót vezettek be. Ennek értelmében minden szoláriumtulajdonosnak gépenként havi húsz eurót kell fizetnie.

Ágyadó: Kölnben ágyadót vetettek ki minden panzióra és szállodára, ami maximum a szobaár öt százalékát jelenti. Ebből az adóból a kultúrát támogatják, hivatalos neve Kulturförderabgabe, vagyis a kultúra támogatását célzó adó.

Szexadó: Solingenben megdrágult az örömszerzés, ugyanis a legális bordélyházakat és swingerklubokat évi háromezer eurós különadó sújtja annak érdekében, hogy csökkenjen az önkormányzat adóssága.

Kína

false

Extra ingatlanadó: Tavaly március óta Sanghajban mindenki köteles a második lakása megvásárlása után húszszázalékos illetéket fizetni. Ez a rendelkezés igencsak megbolygatta a város lakosainak magánéletét, ugyanis annak érdekében, hogy ne kelljen kifizetni a pluszadót, a házastársak elválnak, és a lakással még nem rendelkező férj vagy feleség veszi meg az új ingatlant. Az üzlet után újra összeházasodnak. Ennek eredményeképpen Sanghajban 17 ezerrel nőtt az előző évhez képest a válások száma.

Amerika

false

Szórakoztatási adó: Kansasban pénzügyi szempontból nem mindegy, hogy a hőlégballonok a földhöz vannak kikötve, vagy utasokat szállítva haladnak valamerre a levegőben, ugyanis a szórakoztatási adót csak a kikötött, nyugalmi helyzetben lévő hőlégballonok után kell kicsengetni.

Adó az elektromos kocsik után: Washington államban és Észak-Karolinában az elektromos autó tulajdonosai – nem használván benzint – kiesnek a benzinadóból származó bevétel gyarapításából, ezért ezek az államok évi száz dollár különadóval sújtják az ózonbarát autók tulajdonosait.

Kisállatadó: Észak-Karolinában 2009 óta kétszer is meg kell gondolni, hogy tartson-e az ember macskát vagy kutyát, ugyanis a helyieknek be kell jelenteniük személyes vagyontárgyként a négy hónapnál idősebb cicust és kutyust, ami után fizethetik a kisállatadót.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.