Egyre többen tüntetnének Putyin ellen

  • narancs.hu
  • 2018. augusztus 10.

Külpol

Egyre kevésbé tetszik nekik a rendszer.

Az orosz szavazók öt hónappal ezelőtt negyedszer is felhatalmazást adtak Vlagyimir Putyinnak az ország vezetésére, de azóta nagyot fordult a közhangulat.

Az elmúlt hetekben legalábbis több olyan közvélemény-kutatás is napvilágot látott, amely arra utal, hogy az oroszoknak immáron nincs kedvük ahhoz, hogy utálják a Nyugatot, úgy gondolják, hogy rossz irányba mennek a dolgok az országban, és készek arra is, hogy elégedetlenségüknek demonstrációkon adjanak hangot – írja a napi.hu.
A független Levada intézet július közepén készült felmérése szerint többen vélekednek pozitívan az USA-ról, mint negatívan. Ez először fordul elő azóta, hogy Oroszország 2014 februárjában bekebelezte a Krím félszigetet. A hangulatváltozás meglehetősen hirtelen, hiszen májusban még csak 21 százalék vélekedett pozitívan az USA-ról, ami két hónap alatt 43 százalékra ugrott. De az Európai Uniót negatívan megítélők aránya is nagyot változott: 55 százalékról 38 százalékra zuhant.
2014 óta először jött ki az az eredmény is, hogy az oroszok kevesebb mint fele szerint mennek jó irányba a dolgok az országban. És a tiltakozásoktól idegenkedő emberek hirtelen nyitottabbá váltak az ilyen típusú véleménynyilvánításra. A Levadának nyilatkozva 41 százalékuk mondta azt, hogy fontolgatja a demonstrációt gazdasági okok miatt. Négy hónappal ezelőtt még csupán 17 százalék volt ez az arány. Az elégedetlenséget a nyugdíjkorhatár felemelésének terve erősítette fel. Emiatt több ezren tiltakoztak júliusban. Összességében három hónap alatt négyszeresére, 23 százalékra nőtt azok aránya, akik készek részt venni politikai tüntetéseken.
Putyin népszerűségi indexe 2013 óta nem látott mélységben van: az oroszok majdnem harmada szerint ideje lenne távoznia a hatalomból.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.

Hálók és halászok

Harmincnégy év telt el a rendszerváltás egyik meghatározó mozzanata, a Dunagate-botrány, azaz a Kádár-kor belső elhárításának dekonspirálódása óta. A közvélemény érdeklődése azóta sem lankadt, az izgalom fenntartásáról pedig rendre gondoskodtak az ancien régime állambiztonsági hagyatékát ellentmondásos módon kezelő kormányzatok.