Béke vagy büntetés?

  • narancs.hu
  • 2017. szeptember 3.

Külpol

Így reagált a világ Észak-Korea bombájára.

Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, vasárnap hajnalban Észak-Korea végrehajtotta eddigi legsikeresebb, és legveszélyesebb kísérleti robbantását.

Kim Dzsong Un nem nyugszik: Észak-Korea hatalmas hidrogénbombát robbantott

Több helyen erős földrengéseket mértek.

Az akciót a NATO és az Európai Unió is elítélte. Jens Stoltenberg, az észak-atlanti szövetség főtitkára aggodalmát fejezte ki a történtek után, mert Észak-Korea komoly fenyegetést jelent a helyi és nemzetközi biztonságra is. A főtitkár felszólította Kim Dzsong Unt, hogy azonnal szüntessék be az atomkísérleteket, és kezdjenek nemzetközi párbeszédbe.

Ugyanígy reagált Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője is. „Az Európai Unió üzenete világos: Észak-Koreának fel kell hagynia a nukleáris és más tömegpusztító fegyverek, valamint ballisztikus rakéták fejlesztését szolgáló programjaival, és be kell szüntetnie minden ehhez kapcsolódó tevékenységet” – számolt be az MTI a főképviselő álláspontjáról.

Mun Dzse In, Dél-Korea elnöke a lehető legszigorúbb büntetést követeli szomszédjának, illetve további diplomácia lépéseket és ENSZ-szankciókat sürget, amelyek teljesen el tudják szigetelni az országot.

Angela Merkel és Emmanuel Macron is elítélte Észak-Korea hatodik kísérleti robbantását, és válaszokat, ötleteket, szankciókat várnak az ENSZ-től és az EU-tól.

Trump pedig szokásához híven Twitter-oldalán fejtette ki véleményét, miszerint a megbékítés politikája Phenjannal nem működik.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.