Kim Dzsong Un meghátrált? Észak-Korea befejezi az atomkísérleteket

  • MTI/narancs.hu
  • 2018. április 21.

Külpol

Phenjan felfüggeszti nukleáris kísérleteit és rakétatesztjeit, továbbá bezárja nukleáris kísérleti telepét. Nem mindenki hisz nekik.

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető pénteken közölte, hogy április 21-től Észak-Korea leállítja a nukleáris és az interkontinentális rakétákkal végzett kísérleteket. Ezzel egy időben, hogy megerősítsék az atomkísérletek leállítására adott ígéretet, bezárják az ország északi részén lévő nukleáris kísérleti telepet.

Észak-Korea egyben csatlakozik a globális nukleáris leszerelési folyamathoz. Nem fog nukleáris fegyvert és azzal kapcsolatos műszaki ismereteket átadni más országoknak – tette hozzá Kim Dzsong Un, aki a Koreai Munkapárt Központi Bizottsága plenáris ülésén beszélt. A fórumot azért rendezték meg, hogy megvitassák az ország új politikáját, amely a gazdaság megerősítésére összpontosít. Elmondta, hogy országa sohasem fog nukleáris fegyvert bevetni, ha nem éri nukleáris fenyegetés vagy provokáció.

Kim Dzsong Un

Kim Dzsong Un

 

A bejelentés feltehetőleg összefügg azzal, hogy Kim Dzsong Un április 27-én találkozik Mun Dzse In dél-koreai elnökkel a két országot elválasztó demarkációs vonalon fekvő Panmindzsonban.

Dél-Korea üdvözölte az észak-koreai bejelentést. A szöuli elnöki hivatal közleményében azt írta, hogy ez egy jelentős előrelépés a Koreai-félsziget atommentesítésében, amelyet a világ is akar. Nagyon kedvező környezetet teremt a közelgő Korea közi, valamint az Észak-Korea és az Egyesült Államok közötti csúcstalálkozóhoz.

Ki fogja őket ellenőrizni?

A diplomáciai nyilatkozat mellett azonban van több kétkedő – szakértői – hang is Dél-Koreában. Nam Szung Vok, a szöuli Koreai Egyetem egyik Észak-Korea-professzora azt mondta a Reuters hírügynökség szerint: „szenzációs”, hogy Kim Dzsong Un személyesen jelentette be a nukleáris leszerelést, de számos kérdés marad megválaszolatlanul, például az, hogy Észak bezárja-e minden nukleáris létesítményét, és hogy mit csinál már meglévő atomfegyvereivel. Koh Ju Hvan, a szöuli Dongguk Egyetem professzora pedig úgy nyilatkozott: nem hiszi, hogy Phenjan hajlandó megsemmisíteni nukleáris fegyvereit és rakétáit. „Lehet, hogy Kim csak befejezettnek tekinti a nukleáris fejlesztést, és mostantól a gazdaságra akar koncentrálni” – mondta.

Kono Taro japán külügyminiszter szerint Észak-Koreának 2020-ig teljesen meg kell szabadulnia atomfegyvereitől, a folyamatnak visszafordíthatatlannak és ellenőrizhetőnek kell lennie. A politikus a Nikkei című lapnak nyilatkozva a 2020-as időpontot azért tartotta fontosnak kijelölni, mert az atomfegyver-mentesítésnek még a jelenlegi amerikai, dél-koreai és japán vezetés időszakában kellene megtörténnie, miközben Észak-Koreában nem fog változni a vezető személye. Ha elhúzódna a folyamat, akkor a keletkező szünetet Észak-Korea felhasználhatná arra, hogy folytassa atomfegyvereinek fejlesztését, érvelt a tokiói diplomácia vezetője.

Később nyilatkozott Abe Sindzó japán miniszterelnök is. Üdvözölte a bejelentést, de hozzátette, hogy a leszerelésnek maradéktalannak és ellenőrizhetőnek kell lennie. Japán maga is részt akar venni az ellenőrzésben – tette hozzá.

Az éppen az Egyesült Államokban tartózkodó Onodera Icunori japán védelmi miniszter is kétkedő volt, és újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy Japán addig folytatja a nyomásgyakorlást Phenjanra, amíg meg nem győződik az észak-koreai nukleáris és más tömegpusztító fegyverek, valamint a rakéták teljes és visszafordíthatatlan megsemmisítéséről.

A kínai külügyminisztérium is üdvözölte az észak-koreai vezető bejelentését. „A kínai fél hiszi, hogy Észak-Korea döntése hozzájárul a helyzet javulásához a Koreai-félszigeten, elősegíti a félsziget atomfegyvermentessé tételét és végül a szembenállás politikai megoldását” – olvasható a minisztérium közleményében.

Az észak-koreai Punggje-Ri atomkísérleti telepen 2006 óta hat kísérleti atomrobbantást hajtottak végre, a legutóbbit tavaly szeptemberben.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.

Hálók és halászok

Harmincnégy év telt el a rendszerváltás egyik meghatározó mozzanata, a Dunagate-botrány, azaz a Kádár-kor belső elhárításának dekonspirálódása óta. A közvélemény érdeklődése azóta sem lankadt, az izgalom fenntartásáról pedig rendre gondoskodtak az ancien régime állambiztonsági hagyatékát ellentmondásos módon kezelő kormányzatok.