Népirtás élőben: a romok alól hallani a segélykiáltásokat

  • Kakuk György
  • 2016. december 13.

Külpol

Aleppóban százezer ember van közvetlen életveszélyben, őket egy néhány órás tűzszünet alatt ki lehetne menteni. De az oroszok ezt nem engedik.

Ilyen még nem volt a történelem során: nyilvánvalóan népirtás zajlik, ami az egész világon valós időben követhető. Hétfőn az esti órákban végérvényesen összeomlott Kelet-Aleppó felkelők által ellenőrzött védelmi vonala. Az Oroszország és Irán által támogatott szíriai kormányerők átvették az uralmat a város keleti része felett. Már csak egy alig két négyzetkilométeres terület van a felkelők ellenőrzése alatt, de a helyzet olyan gyorsan változik ezekben az órákban, hogy mire ezek a sorok megjelennek, elképzelhető, hogy már a városnak azok a kerületei is a kormányerők alá tartoznak.

Katonák

Katonák

Fotó: MTI/EPA

A városnak ezen az ostromlott részén a legóvatosabb becslések szerint is legalább százezer ember van közvetlen életveszélyben. Amikor néhány nappal ezelőtt világossá vált, hogy Aleppót nem képesek tartani a kormányellenes erők, sok család elfogadta a kormány ajánlatát, és a rövid időre megnyitott humanitárius folyosón biztonságos helyre távoztak a harcok elől. Itt azonban a férfiakat és a 14 évesnél idősebb fiúkat különválasztották, sorsukról azóta sincs hír. (Így kezdődött Srebrenicában is.)

Tegnap este óta kétségbeesett segélyhívások érkeznek a városból. A Független Orvosok Szervezete (IDA) – amelynek munkatársai most is a városban vannak, és utolsó erejükön túl is megpróbálnak a betegeknek, sebesülteknek segíteni – francia parlamenti képviselőkkel közösen, a törökországi központból adtak ki nyilatkozatot, amely 24 órás tűzszünetet sürgetett. A helyszínen lévő humanitárius munkások szerint azt a most közvetlen életveszélyben lévő, százezer embert négy kilométer és egy néhány órás tűzszünetet választja el attól, hogy biztonságban elhagyhassák a várost. A tűzszünetet, ami ez esetben a bombázások szüneteltetését jelentené, Oroszország elutasította.

A szíriai hadsereg által elfoglalt kerületekből a közösségi médián keresztül egy valós időben követhető népirtás képe rajzolódik ki, egyre erősebb vonásokkal. A kormányerők listák alapján gyűjtik össze az ismert felkelők családtagjait, és akit megtalálnak, azt a helyszínen kivégzik. Egy újságíró kolléga küldte a következő felsorolást, ami a ma reggeli állapotot mutatja: tizennégy ember az Ajam, AlHasan és Masry családokból, kilenc a Sandeh családból, húszan a Qaseer és Hajjar családokból, huszonöten az Ekku és Fael családokból. Az azonnali és helyszíni kivégzések tényét az ENSZ is megerősítette. A jelentések szerint Kelet-Aleppó utcáin halottak és sebesültek hevernek, és segítség nem érkezik. A sebesültekből segítség híján halottak lesznek.

Civilek

Civilek

Fotó: MTI/EPA

Az elmúlt években Fehér Sisakosokként ismertté vált önkéntes katasztrófavédelmi egység munkatársai nem tudnak részt venni a mentésben; egyrészt a bombázások miatt, másrészt azért, mert aki a civil lakosságot segíti, az a kormányerők célkeresztjébe kerül. Elmondásuk szerint a romok alól hallani a segélykiáltásokat, de már nincs, aki segítene a betontörmelék alá szorult embereken.

Azokban a kerületekben, amelyeket már elfoglaltak a kormányerők, fegyveres egységek ellenőrzik a lakóházakat. Úgy tűnik, szabad kezet kaptak, és ők dönthetnek arról, ki élhet és ki az, akinek halnia kell. Folyamatosan jönnek a hírek a kivégzésekről.

Az elmúlt 24 órában a közösségi média felületeit #Aleppo címszó alatt elárasztották az utolsó üzenetek. Írásban vagy videóban köszönnek el ismerőseiktől, barátaiktól. Egészen drámai nézni, olvasni ezeket az üzeneteket, miközben ömlenek a hírek a mészárlásról.

A közösségi média bejegyzéseiből az ostromlott város lakóinak döbbenetes személyes drámája rajzolódik ki. Asszonyok kötöttek megállapodást a férjükkel, hogy nem engedik őket a kormányerők kezére jutni, mert biztosak abban, hogy akkor megerőszakolják őket. Így a férjek egy utolsó kétségbeesett tettként megölik feleségeiket.

Maya Hautefeuille, a Független Orvosok Szervezetének szóvivője a Narancsnak elmondta, hogy az ENSZ képes lenne evakuálni a városban rekedt  civileket, de ehhez elengedhetetlen lenne egy legalább huszonnégy órás tűzszünet.

Saad Al-Wafai, az ellenzéki Waad Párt főtitkára a határ túloldaláról, Gaziantepből követi az eseményeket. Véleménye szerint az aleppóiaknak a nyugati és az arab világ együtt fordított hátat. „Nem most, évekkel ezelőtt. Az nem volt kérdés, hogy a népirtás megtörténik, csak az, hogy mikor. Hát, most ez is kiderült” – mondta Al-Wafai, amikor telefonon a helyzetről érdeklődtünk nála.

Mindeközben a szíriai kormányt támogatók ünneplik a győzelmet, amit még az sem tud elhomályosítani, hogy tegnap az orosz segítséggel visszafoglalt Palmürából a szíriai kormánycsapatokat az oroszokkal együtt verte ki az Iszlám Állam.

Update

A cikk megjelenésével egy időben a Független Orvosok Szervezetének szóvivője arról értesítette a Narancsot, hogy a helyszínen dolgozó orvosok szerint az oroszok megengedik orvosoknak és civileknek, hogy a nyugati városrészbe távozzanak. Ezt az információt máshol még nem erősítették meg.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.