Továbbra sem egyértelmű Katalónia függetlensége

  • narancs.hu
  • 2017. október 16.

Külpol

Rajoy kérdezett, Puigdemont nem válaszolt csütörtökig kapott újabb határidőt.

Párbeszédre kérte Mariano Rajoy spanyol miniszterelnököt Carles Puigdemont katalán elnök, de nem adott egyértelmű választ arra kérdésre, hogy múlt kedden kinyilvánította-e Katalónia függetlenségét, bár a spanyol miniszterelnök válaszlevelében azt írta, hogy „Kormányom számára prioritás teljes intenzitással a párbeszéd útját keresni”

A katalán vezető két hónapos tárgyalási időszakot javasol a konfliktusból kivezető út megtalálása érdekében.

Közben sajtótájékoztatót tartott Soraya Sáenz de Santamaria spanyol kormányfő-helyettes, aki szerint a katalán vezetőnek csak annyit kellett volna mondania, hogy igen vagy nem. "Azt hiszem, nem volt egy bonyolult válasz" - tette hozzá.

A spanyol kormányfő újabb levelet küldött hétfőn a katalán elnöknek, amelyben felhívta a figyelmét arra, hogy csütörtökön 10 óráig van még ideje világosan választ adni Madrid kérdésére, és visszatérni a törvényességhez.

Az MTI-hez is eljuttatott levelében Mariano Rajoy hangsúlyozta: a katalán vezető kezében van a döntés, és amennyiben nem dönt, ő lesz az egyedüli felelőse annak, hogy az állam alkalmazni fogja Katalóniával szemben az alkotmány 155. cikkét. 
A kormányfő kifejtette: a szóban forgó cikk alkalmazása nem az autonómia felfüggesztését, hanem a törvényesség helyreállítását jelenti. A visszatérés a törvényességhez pedig megelőz bármilyen demokratikus párbeszédet  tette hozzá.
A spanyol miniszterelnök szerint történelme során Katalónia polgárai soha nem élveztek még akkora szabadságot, politikai és pénzügyi autonómiát, mint ebben a demokratikus időszakban, "az egyetlen konfliktus, ami ebben a pillanatban létezik Katalóniában, az a törvényességi konfliktus". Csak ennek véget vetve lehet érinteni azokat a kérdéseket, amelyek valójában aggasztják a katalánokat  jegyezte meg.
Mariano Rajoy bírálta a katalán kormányt, amiért cselekedeteivel a katalán társadalomban jelentős törést, a gazdaságban nagy bizonytalanságot okoz, és ezzel veszélybe sodorja az állampolgárok jólétét. S újabb felhívást intézett Carles Puigdemont katalán elnökhöz, hogy jelenjen meg a spanyol parlamentben, hogy ott tolmácsolja követeléseit "a nemzeti szuverenitás törvényes képviselőinek".

A spanyol kormány nem közölte, hogy konkrétan milyen lépéseket tesz, amennyiben a második, csütörtöki határidőig nem kapja meg a várt választ Barcelonából.

 

Rengetegen félnek Spanyolország széthullásától - Egységpártiak tüntettek a katalán elszakadás ellen

Nem lesz sima ügy. Egységpártiak tüntettek Madridban és Barcelonában válaszul a katalánok elszakadási törekvéseire. Tízezrek vonultak utcára politikai párbeszédet követelve. Barcelonában a fehér öltözékkel (is) tüntetők egyik transzparensén az állt: „Spanyolország jobb, mint a vezetői". Az egész Ibériai-félsziget azt várja, mi lesz vajon a katalán parlament keddi ülésén, mit határoznak a múlt heti népszavazásról.

A spanyolok elvennék a katalánok autonómiáját

A helyzet rendezéséig több ezer rendőrt vezényeltek a térségbe. A Katalónia függetlenségéről szóló október eleji népszavazás után egyre bonyolódik a helyzet Spanyolországban. Ahogyan arról tegnap mi is beszámoltunk, szombaton tízezrek tüntettek Barcelonában az ország egységéért. Nem lesz sima ügy. Egységpártiak tüntettek Madridban és Barcelonában, válaszul a katalánok elszakadási törekvéseire.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.