Semmi esélyünk (Bozsik Péter labdarúgóedző)

  • Bogár Zsolt
  • 2002. május 30.

Lélek

Magyar Narancs: Képességei alapján sokak szerint élvonalbeli futballista is lehetett volna, de játékosként, majd edzőként húsz évre az NB III-as Pénzügyőr csapatánál maradt.
Magyar Narancs: Képességei alapján sokak szerint élvonalbeli futballista is lehetett volna, de játékosként, majd edzőként húsz évre az NB III-as Pénzügyőr csapatánál maradt.

A Zalaegerszegi TE labdarúgócsapata már az utolsó forduló eredményeitől függetlenül megnyerte története első bajnoki címét. A negyvenegy éves vezetőedző egy éven belül másodszor állt aktuális csapatával a dobogón. Ráadásul úgy, hogy trénerként ez volt a második idénye az első osztályban.

Bozsik Péter: Későn lettem igazolt játékos, hiányoztak a fizikális alapok, és amikor a nyolcvanas években bekiabálgattak a pályára, hogy "ilyen tudással apád cipőjét sem vihetnéd" (Bozsik Péter apja, Bozsik József százszoros magyar válogatott, az aranycsapat irányító játékosa - a szerk.) meg hasonlók, nem akartam igazán az élvonalban szerepelni. Annak nem láttam értelmét, hogy megadasson nekem húsz NB I-es és kétszáz NB II-es mérkőzés. Nem volt pénzkérdés, hiszen a Kígyó utcai családi üzlet működött, a fociszeretetemet pedig a Pénzügyőrben tökéletesen kiélhettem. Edzőként azért vártam, hogy egyszer sanszot kapok.

MN: Szokatlan, hogy valakit a harmadosztályból rögtön az élvonalba hívjanak. Bár kétségtelenül szép, ha az utánpótlás megreformálására kimódolt Bozsik-program szülőatyja, dr. Mezey György a fiút pályaedzőként maga mellé emeli.

BP: A Bozsik-program csak tavaly indult, én pedig már 2000 nyarán Mezey segítője lettem a Vasasnál. A felkérést elsősorban Mészáros Zoltán szakosztálymenedzsernek köszönhetem, aki ismerte a munkámat a Pasaréti útról. Gyuri bácsinak nem volt stábja, amikor a csapathoz került, a vezetőség felhívta rám a figyelmet, és ő, talán az apám iránt érzett tiszteletből is, elfogadott pályaedzőjének.

MN: A Vasasnál fél év után vezetőedző lett, és a hetedik helyen tanyázó gárdából bronzérmes csapatot kovácsolt. Miért fordított nyáron mégis hátat a piros-kékeknek?

BP: A háromfős ügyvivő testületből ketten távoztak, köztük Mészáros Zoltán, a vezetőségen belül pedig óriási kapkodást lehetett látni. Egyik nap még arról volt szó, hogy az utánpótlásért is én legyek a felelős, két napra rá nyakamba ültettek egy szakmai tanácsadót Tóth Bálint személyében, miközben hét-nyolc meghatározó játékosnak még nem volt új szerződése. Ebben a bizonytalan helyzetben érkezett a ZTE korrekt ajánlata, amit némi hezitálás után elfogadtam.

MN: Milyen elvárásokat fogalmazott meg a zalai vezetőség?

BP: Az első évben az első hatban kellett lennünk, a második szezonban a nemzetközi kupaszereplést tűzték ki célul.

MN: Ezt a bajnokságot az MTK bukta el (az ősz végén 11 ponttal vezetett a második helyen álló ZTE-vel szemben - a szerk.), mégsem gondolta senki, hogy a ZTE lesz a bajnok. A rájátszás finiséig a legtöbben a Fradi győzelmére tippeltek.

BP: Az ősz az MTK-nak irreálisan jól sikerült - 22 forduló egy vereséggel. Sok mérkőzésüket láttam, amelyen nem játszottak jól, de villant Illés Béla, és mégis nyerni tudtak. Borítékolható volt, hogy az MTK tavasszal ezt nem tudja megismételni, csak arra nem lehetett számítani, hogy ilyen mértékben omlanak össze. Négy-öt forduló után láttuk, az MTK-t talán könynyebb lesz behozni, mint a Fradit tartani. De mire a végére értünk, nekünk lettek a legjobb mutatóink: mi gyűjtöttük a legtöbb győzelmet, a legkevesebb vereséget, a legtöbb rúgott gólt, nekünk volt a legjobb gólarányunk. Ha valaki így nyer meg egy harmincnyolc fordulós bajnokságot, nem lehet vitatkozni, jogosan-e, vagy sem.

MN: Van titok?

BP: Nehéz erről beszélni anélkül, hogy ne tűnjön egy kezdő edző okoskodásának. Ezért csak azt mondanám, hogy a kitalált játékrendszert a futballisták megértették, alkalmazni tudták, a színes egyéniségek pedig kibontakoztathatták képességeiket. Emellett döntő volt, hogy a csapat jelentős része, amely nem tapasztalt még ekkora teljesítménykényszert, pszichésen el tudta viselni a terhelést.

MN: Hogyan jellemezné a tizenkét csapatosra szűkített századik magyar bajnokság színvonalát?

BP: Mivel kevés játékos van Magyarországon, a csapatok számának csökkentésével egyetértettem, az erőket koncentrálni kell. A színvonal nem nagyon emelkedett, de legalább nem volt előre lefutott meccs. Örültem a megemelt mérkőzésszámnak is, hiszen olykor szerda-szombati ritmusban, európai szintű terheléssel kellett futballoznunk. De ez sem változtat azon, hogy a magyar focinak a bázisai hiányoznak. Ha lenne tizenhat nagyvárosi vagy három pesti és tizenhárom vidéki valamirevaló csapat, ha ezeknek lenne megfelelő gazdasági hátterük, és volna elegendő képzett futballista, akkor gondolkodhatnánk az előrelépésen. Jelenleg egyik feltétel sem adott.

MN: Abszurd, hogy az első osztály első nyolc-tíz csapatánál a nemzetközi kupaszereplést tűzik ki célul, a bajnok, a második és a kupagyőztes azonban külföldi csapatok ellen rendszeresen csúfos kudarcot vall.

BP: Ezen nincs mit szépíteni. A világ élfutballja és a magyar foci között óriási űr tátong. De azt sem szabad elhallgatni, hogy a mérhetetlenül sok pénz és a foci teljes elüzletiesedése miatt a kupák sorsát ugyanaz a 15-20 elitcsapat dönti el évről évre. És itt nemcsak a magyar csapatoknak veszett el a nemzetközi megmérettetés lehetősége, hanem a német vagy francia bajnokságok középmezőnye sem rúghat labdába. A Bajnokok Ligája selejtezőjének is úgy vágunk neki, hogy már a kiírás miatt is nulla százalék körüli az esélyünk a csoportküzdelmek elérésére. Egyelőre a legfontosabb cél, hogy stadionunk a selejtezők kezdetéig alkalmas lehessen a találkozó lebonyolítására.

MN: Zalaegerszeg korábban a kosárcsapatáról volt híres, a ZTE együttese hosszú időn át legfeljebb stabil középcsapat volt. Az elmúlt években a Fidesz vezette város aktívan kivette részét a klub megerősödésében. Nem kell félnie a csapatnak az önkormányzati választásoktól?

BP: Remélem, a klub sorsából nem csinálnak politikai kérdést. A szocialista jelöltektől kaptunk olyan ígéretet - a papíron még a leendő sportminiszter, Jánosi György aláírása is szerepelt -, hogy most majd rajtuk a sor, a bajnokság megnyerésével mi már bizonyítottunk.

Bogár Zsolt

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.