Mosd vagy soha: A tisztaságról és egyéb démonokról

  • Para-Kovács Imre
  • 1999. május 20.

Lokál

A mosó-, mosogató- és tisztálkodószerek annak fényében, hogy valamennyi ugyanabból az anyagból, azaz ipari salakból készül, tetemes hányadát alkotják a családi költségvetésnek, már ha van ilyen (nem család, hanem költségvetés). Ezek beszerzése sokadikán korántsem egyszerű, bízvást állíthatjuk, hogy egyenesen lehetetlen, ám pótlásukról könnyedén lehet gondoskodni.
A mosó-, mosogató- és tisztálkodószerek annak fényében, hogy valamennyi ugyanabból az anyagból, azaz ipari salakból készül, tetemes hányadát alkotják a családi költségvetésnek, már ha van ilyen (nem család, hanem költségvetés). Ezek beszerzése sokadikán korántsem egyszerű, bízvást állíthatjuk, hogy egyenesen lehetetlen, ám pótlásukról könnyedén lehet gondoskodni.

Az emberiség egy jelentéktelen részhalmazában napról napra felmerül az az igény, hogy tiszta legyen, legalább egyszer megfürödjön naponta, ruháit a kelleténél ne használja többször, ugyanabból a pohárból lehetőleg csak egyszer vagy egyfélét fogyasszon. Ezek az igények sokadika táján sem redukálódnak, megfelelő anyagok nélkül azonban kielégítésük nehézzé válik, mert egy darabig lehet zuhanyozni mosogatószer segítségével, és még ugyanezen akció közben gyorsan kilögybölni a zoknit és egyéb fehérneműket, és mosóporral is lehet tányért tisztítani, sőt abban egészen biztos vagyok, hogy szappannal tökéletesen meg lehet tisztítani egy farmernadrágot. Van azonban néhány olyan dolog, ami nem működik. Ilyen például a fürdés mosószerrel vagy a mosógatószeres fogmosás, ami hatékony, csak nagyon igénybe veszi az ínyt.

Talán egyetlen univerzális tisztítószer van, a (talán még mindig Flóra nevű) mosószappan, amit kisebb-nagyobb kockázatokkal egyaránt használhatunk mindenre, bár hozzá kell tennem, hogy fogmosás közben nevetségesen habzik a szánk.

Sokadika közeledtével tehát az első dolog, amit meg kell lépni, a mosószappan beszerzése, hogy nevetve és kárörvendően figyelhessük, amint apad az adagolóban a mosogatószer, lappad a mosóporos zsák, és formáját veszti a törmelékekből összeragasztott szappanutánzat, mi csak kacagjunk, mint egy nemrégiben hallott opera hőse, akit ugyancsak hidegen hagyott a fogkrémes tubus kimerülése.

Ilyenkor fontos felidézni kamaszkori olvasmányélményeinket is. Ezekben a könyvekben a hősök kontinenseket szeltek át anélkül, hogy akár csak egyszer mosdottak vagy mosogattak volna, és csatákat nyertek, sőt háborúkat fogkefe és mosógép nélkül. Ez főleg akkor fontos, amikor az első korty mosószappanos vizet sikerül véletlenül lenyelnünk, és belső szerveink - tápcsatornánk jelentős részével kiegészülve - egy emberként lázadnak fel.

Egyesek persze a másik utat választják, azaz visszafogják igényeiket, és hosszas kísérleteket folytatnak, hogy bor után érdemes-e teát inni a bögréből, majd azután Unicumot, vagy fordítva, és hogy az evés után hirtelen lezuhanyzott tányéron hány hét alatt gyűlik össze egy sütésre elegendő zsír, azokról nem is beszélve, akik minden reggel reménykedve turkálják a szennyest a relatív zokni után, ami ugye a legtisztább a kupacban.

Ezek az emberek igénytelenek ugyan, de könnyen lehet, hogy csak azért, mert ismerik a buddhista tanítást, miszerint az igénytelenség szabaddá tesz, aki viszont igényes, könnyen ezen rossz tulajdonságának rabszolgájává válhat.

Persze az is előfordulhat, hogy egyszerűen taplók.

Para-Kovács Imre

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.