A hiba az ön készülékében van
12102280105_2dec0fb76e_k.jpg

A hiba az ön készülékében van

„Technology will always let you down.”

Ha hiszünk a washingtoni International Spy Museumnak, akkor a moszkvai szabályok valóban léteztek. Ezek azok a Murphy törvényeire hajazó, le nem nagyon írt tanulságok, amelyeket egymásnak adtak át a kémek. Hivatalos lista nincs, a nem hivataloson pedig büszkén szerepel a fenti mondat: a technológia mindig cserben fog hagyni.

Ez a legoptimistább felütés, amivel meg lehet közelíteni a technológiai kérdéseket. Most éppen pár millió ember gondolkodik azon, hogy a CCleaner nevű biztonsági szoftver, amit azért töltöttek le a számítógépükre, hogy biztonságban legyenek, vajon telepített-e adatlopó kártevőt az eszközökre. A vírusirtót gyártó Avast cég tulajdonában lévő Piriform által előállított CCleaner telepítője július közepe és szeptember 13-a között ugyanis egy kártevőt is felrakott a program mellett. A helyzet iróniája, hogy a CCleanert a privát adatok védelmére, a böngésző által tárolt, a felhasználó követésére használható azonosítók törlésére szolgált.

A gyártó esküdözik, hogy semmilyen igazán fontos információt nem lopott el a kártevő. Illetve azt is állítja, hogy még azelőtt megállították a rosszindulatú kódot, hogy letöltötte volna az igazi kárt okozni képes részeit. Jelentkezzen, aki megnyugodott. A biztonsági rés betömésére a szokásos eszközök állnak rendelkezésre, ha abban a 2,27 milliós táborban vagyunk, amelyet érintett a fertőzés: frissítés és/vagy rendszer-visszaállítás.

Kérjük, kapcsolja ki

A CCleaner csak az egyik sztárja a hónapnak, a másik a Blueborne sebezhetősége, ami egy egész csokornyi hiba a Bluetooth vezeték nélküli kommunikációt használó eszközökben. Nem mind rossz – ráadásul az újabb Windowsokat, iPhone-okat be is foltozták –, de zavaróan sok igen. Akinek például olyan androidos készüléke van, amire nem személyesen Sergey Brin vagy Larry Page szállítja aranyszínű lemezeken a szoftverfrissítést, nyugodtan érezze magát veszélyben.

via GIPHY

A sebezhetőséget felfedező Armis szerint a Blueborn támadással át lehet venni az irányítást a sebezhető készülékek felett, adatot lehet lopni, és arra is fel lehet használni a fertőzött eszközt, hogy továbbterjessze a támadókódot.

A fő problémát az okozza, hogy az évek során a Bluetooth vált a csatornává, melyen kütyüink beszélnek egymással. Az okosóra a mobillal, a drót nélküli fejhallgató a laptoppal, a biciklire szerelt okos bringacsengő a világgal. A lyuk betömése egyszerű: ki kell kapcsolni a Bluetooth kapcsolatot, és máris biztonságban vagyunk. Ez viszont a kényelmi szolgáltatásokról való lemondásokkal jár.

A hiba a rendszerben van

A fenti két incidensben nem csak az a közös, hogy nagyjából egyszerre történtek. Arra is rámutatnak, hogy a biztonságról való gondolkodáson változtatnunk kell. Részben úgy, hogy kevésbé bízunk a berendezéseinkben, részben pedig úgy, hogy aktívan teszünk arról – frissítünk, biztonsági mentést készítünk –, hogy ha beüt a ménkű, akkor csak kis veszteségeket okozzon.

A másik fele nehezebb, de a technológiai iparnak is változnia kell. Az androidos telefongyártók egyelőre nem versenyeznek egymással, hogy kiadják a Google által már közzétett javítást a Blueborne ellen. Nagy kérdés, ki fogja mégis rávenni őket.

Másvalaki problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!

Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. Elindult a Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

Címlapi kép: The Preiser Project – Flickr

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.