Legyen ön is Mészáros Lőrinc!
Étvágya a régi: egy falás az alkuszi piac

Legyen ön is Mészáros Lőrinc!

Valószínűleg mindenkiben felmerült már, hogy jó lenne egy kicsit Mészáros Lőrincnek lenni. Távol a város nyüzsgésétől, a politikától, a mocskos ügyektől, egyfajta modern Thoreau-ként élni a romlatlan vidéken. Milyen jó is lenne.

Erről a nehezen elérhető, tisztes polgári jólétről készített mobiljátékot az amerikai bázissal üzemelő Mintz Group nemzetközi üzleti nyomozócég és a BumbleBear Games. A Kleptocrat című játékban piszkos pénzeket mozgató figurát – mindenki gondolhat üzletemberre, politikusra vagy gázszerelőre – alakítunk, aki az innen-onnan befolyó jövedelmeit próbálja luxusautóra, bankkártyákra és egyéb szépre és jóra költeni. Azonban a pénzek elfogadása, a haveri hálózat működtetése és a pénz elköltése is nyomokkal jár. Az utánunk kajtató pénzügyi nyomozókat – itt jelenik meg a Mintz tudása a játékban – pedig mágnesként vonzzák az ilyen hátrahagyott jelek.

A játék mechanikájában ez úgy jelenik meg, hogy egy mezőn három elem lehet: fekete, nem terhelő információ, vörös színű bizonyíték és piszkos pénz. A mezőre érkező nyomozó találomra választ, ha vöröset vagy pénzt talál, akkor lebukunk. Öt lebukás után pedig vége a játéknak, megsemmisült emberként távozunk a politika vagy az üzlet színpadáról.

false

A fentiekből, gondolom, már világos, hogy a Kleptocrat nem tökéletes Lőrinc-szimulátor: túl nehéz. A gyanús pénzmozgások, érdemtelenül megnyert közbeszerzések, oroszlánvadász szafarira vagy drága autóra elvert pénzek nagyon gyorsan felkeltik a nyomozó figyelmét. Az ismerősi hálózat, az offshore számlák és liechtensteini haverok egy darabig tudnak segíteni, de őrülten nehéz elkerülni a lebukást. A nyomozót segíti az is, hogy lépéskényszerben vagyunk. Hiába rejtettük el minden pénzünket, ha ránk kerül a sor, valamit kell csinálni a táblán. Lépni pedig csak pénzzel lehet, amivel rögtön támadási felületet adunk. És mindezt csupán azért, hogy összegyűjtsünk öt piszkos pénzen vett tárgyat, megnyerjük a kört, és újabb jutalmakhoz – például megvehető jachthoz – férjünk hozzá.

Hogy mi a tanulság? Valószínűleg az, hogy elég gazdasági nyomozó, újságíró, kiszivárgott adatbázis és szerencsés véletlen a kleptokraták lebukásához vezet. A Kleptocrat oldala nem is titkolja, hogy a valósággal fennálló párhuzamok nem a véletlen művei. A játékosok figyelmét pénzmosásról, a Panama Papers botrányról és a diktátorok költési szokásairól szóló könyvekre irányítják rá.

Igazán ez teszi érdekessé a játékot. Egyszerre ingyenes app, amivel el lehet szórakozni a buszra várva (mert az ember csak ki akarja cselezni a nyomozót), és erős ismeretterjesztő eszköz. A Mintz Group korábban is adott ki a korrupciót megfoghatóvá tévő adatvizualizációt, de ezzel a játékkal valószínűleg nagyobbat dobtak.

Másvalaki problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!

Másvalaki problémája – Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

Figyelmébe ajánljuk