Lökd ide a sört! – Itt az első sörszimulátor
brewt_rendel.jpg

Lökd ide a sört! – Itt az első sörszimulátor

A kézműves sörgyárszimulátor már majdnem annyira unalmas, mint egy kevésbé jó munka. De legalább nehéz otthagyni.

A konzervatívabb olvasók – akik szerint például az beszéljen, aki üzembiztosan el tud készíteni egy pilsnert – haragját is vállalva nyugodtan jelentem ki, hogy 2018-ban sört főzni menő. Menőbb volt persze 2015-ben, amikor a legtöbb induló kis kézműves sörfőzde nem tudta lefőzni ugyanazt a sört kétszer egymás után. Daliás idők!

A világtrend most ott áll, hogy már mobilos játék is készült a sörfőzésből, ami ráadásul egy fontos leckét is taníthat nekünk. A pár hete megjelent app neve Brew Town. Az alapszituációja egyszerű: egy rozzant laborból, kézi palackozóból és apró főzőből álló sörfőzdét kezdünk igazgatni a lepukkant lakókocsiban berendezett irodánkból. Sört főzünk, sört tökéletesítünk, új típusokat kísérletezünk ki, a megkeresett pénzt pedig visszaforgatjuk a termelésbe. Ez alapján egy hagyományos receptúra alapján készülő menedzsmentjáték is lehetne.

false

A játékba azonban beépítettek egy szűkös erőforrást: ez az idő. A főzés, a kísérletezés, minden munkafolyamat valós időbe kerül. Nem játszhatunk folyamatosan, mert ki kell várni, hogy elkészüljön a pixelsör vagy kitermelődjön az új recept. Kiút természetesen van: ha kitartó, spórolós játékkal összegyűjtünk elég söröskupakot, akkor felgyorsíthatunk pár folyamatot. Vagy beadhatjuk a derekunkat és vehetünk pár ezer kupakot valódi pénzért. A tőkeinjekció segít felvirágoztatni a főzdét, a játék ismét jóvá válik.

A monetizációs modell a játék része. A Farmville óta nem újdonság ez a megoldás, de még mindig kicsit felháborító találkozni vele. Játékosként nincs lehetőségünk megvenni a teljes játékot. Egy véges erőforrásból vehetünk nagyon sokat, remélve, hogy hamarabb unjuk meg a Brew Townt, mint hogy újra fizetni kellene. Felnőttként, ha hajlandók vagyunk elvonatkoztatni a játéktól, tanulhatunk valamit a függőség természetéről. Mert csak jó megvenni a nagyobb palackozót vagy felépíteni a saját céges kocsmánkat. Még ha a játék arra is használja fel ezeket a célokat, hogy bent tartson bennünket a varázskörben.

false

A körön kívül pedig nincs világ. A Brew Townt nem nagyon lehet megnyerni. Felhúzhatjuk az összes épületet, felfedezhetjük az összes komlófajtát és sörfajtát. Ezeknek az eredője annyi lesz, hogy gyorsabban pörög a számláló, gyorsabban gazdagodik a cég, de versenytársak híján ennek nincs sok értelme. Érdemes belenézni az appba – ingyen elérhető az alkalmazásboltokból – és elgondolkodni azon, hogy a játékságnak milyen ismérveit meríti ki. Legközelebb pedig, ígérem, olyan program jön, ami feleennyi grafikával, körmönfontsággal és természetesen sör nélkül képes jó játék lenni. Mert ilyenek is készülnek még.

Másvalaki problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!

Másvalaki problémája – Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.