Újra felbukkant a régi klímagyilkos vegyület
15125185210_cca67603b7_k.jpg

Újra felbukkant a régi klímagyilkos vegyület

Mai szemmel nézve a Bolygó Kapitánya nem volt egy különösebben jó mese. Nem volt különösebb mélysége, az üzenetei pedig egy program nélküli párt választási plakátjainak bonyolultságát érték el. Azzal a különbséggel persze, hogy „a környezetszennyezés rossz” vagy „nem jó, hogy elvékonyodott az ózonréteg” állításokkal legalább nehéz vitába szállni.

A rajzfilmnek az ad aktualitást, hogy a nyolcvanas-kilencvenes évek gyerekei ebből a sorozatból tanulták meg a CFC betűszót és a Freon márkanevet. A vegyületek között röviden nehéz rendet tenni, mert nem minden Freon név alatt árusított anyag CFC, de ezen elegánsan felül lehet emelkedni. Akit részletesen érdekel a Freonok családfája, azt az angol Wikipédia CFC szócikke minden létező információval ellátja. A CFC-kről azért beszéltünk mostanában keveset, mert az 1980-as évek végére bizonyosság vált, hogy ezek a halogénezett szénhidrogének voltak felelősek azért, hogy az Antarktisz felett veszélyesen elvékonyodott az ózonréteg. Az ennek hatására elfogadott montreali jegyzőkönyvnek köszönhetően sikerült jelentősen visszaszorítani a hűtőkben, dezodorokban és számos egyéb helyen használt gázokat. Az ózonlyuk legnagyobb méretét 2006-ban érte el, azóta csökken.

Zárójel: a felelős CFC-használatot képviselő, a DuPont által alapított és fenntartott szervezet még 1986-ban, a jegyzőkönyv aláírása előtt egy évvel is azt képviselte, hogy nincs krízis és nincs szükség a CFC-k használatának szabályozására.

Eddig tehát egy sikertörténetről van szó, most azonban arra figyeltek fel az amerikai Nemzeti Éghajlati Adatközpont (NOAA) tudósai, hogy valahol Kelet-Ázsiában ismét CFC-t bocsát ki valaki. A hely és a bűnös meghatározásához komolyabb vizsgálatok szükségesek, az viszont biztos, hogy az ózonrétegre legkárosabb fluor-triklórmetán (CFC-11) koncentrációja megnőtt az atmoszférában. A korábban hűtőrendszerekben használt gáz még ma is szivárog lassan a légkörbe különböző, a betiltás előtt telepített freonalapú hűtőrendszerekből. Ennek a volumenje azonban 2013 óta csökkent.

A NOAA klímadetektívjei pár magyarázatot kiszűrtek már. Nem melléktermékként került a légkörbe a CFC-11, és nem légköri változások miatt mutatnak magasabb értéket a szenzorok. Viszont huszonöt százalékkal megnőtt a fluor-triklórmetán kibocsátás, ez véletlenül nem történhet, így arra jutottak, hogy szándékoltan gyártják valahol.

Mai szemmel nézve a Bolygó Kapitányának volt még egy érdekes jellemzője. A rajzfilmsorozat szerint a bolygó megvédése, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának mérséklése, az ózonlyuk befoltozása vagy a nukleáris energiáról a megújulókra való áttérés nem számított vitatott témának. A CFC-hez kapcsolódó nyomozás segíthet kideríteni, hogy mennyire vált átpolitizálttá a kérdés. Be lehet-e ma tartatni egy harminc éves, az emberiség fennmaradását közvetlenül befolyásoló egyezményt.

Másvalaki problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!

Másvalaki problémája – Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.