Clint Eastwood hősei a száguldó vonaton mentik meg a világot

  • Gera Márton
  • 2018. március 18.

Mikrofilm

A lassan 80 éves rendező filmet készített egy terrortámadás megakadályozásáról. Méghozzá a történet eredeti szereplőivel.

Clint Eastwood hiába tapossa már régóta a nyugdíjas éveit, rendíthetetlenül nyomja az ipart, és továbbra is az amerikai hősök érdeklik őt igazán (az Amerikai mesterlövész vagy épp a Sully ékesen bizonyítja ezt). Szokásos vadászterületétől most kicsit keletebbre ment, hogy egy olyan 2015-ös párizsi terrortámadási kísérletről meséljen, amelynek megakadályozásában amerikai fiataloknak is jelentős szerepük volt. A párizsi vonat persze elég csalóka film: azt hinné a néző, hogy minden perce akcióval teli, ám ehelyett inkább élettörténetek mesélésével telik az idő, a három amerikai barát fiatalkorát ismerjük meg, aztán amikor ott vagyunk az események sűrűjében, akkor pár perc alatt vége is mindennek – kár ezért a slendriánságért, mert Eastwood még mindig tudja, hogyan kell adagolni a feszültséget, még ha ezt most csak néhány perc erejéig is mutatja meg.

A PÁRIZSI VONAT (The 15:17 to Paris) – Magyar feliratos előzetes (16)

CLINT EASTWOOD ÚJ FILMJE, A PÁRIZSI VONAT – MÁRCIUS 15-TŐL A MOZIKBAN! 2015 augusztusában a világ döbbenten értesült egy újabb terroristatámadásról. A Párizsból Brüsszelbe tartó expresszvonaton egy állig felfegyverzett terrorista lendült támadásba. Egyszerű és kegyetlen terve volt, de valamit kifelejtett a számításból: hogy az utasok között bátor emberek lehetnek.

Kinek érdemes beülni rá? Aki ötödjére is szereti újranézni bármelyik Clint Eastwood-filmet, és aki a szokásostól kicsit eltérő koncepcióra vágyik.

Clint Eastwood. Itt éppen színészként.

Clint Eastwood. Itt éppen színészként

 

Ahogy Eastwood legutóbbi filmjei, A párizsi vonat is megtörtént eseményeken alapul: 2015 augusztusában az Amszterdamból Párizsba tartó vonaton a marokkói Ayoub El Khazzan támadást akart végrehajtani, de három amerikai fiatal lélekjelenlétének és a beragadt fegyvernek köszönhetően a támadás meghiúsult. A pátosszal teli történeteket igen kedvelő rendező fogta a három fiatalt, és velük forgatta le a filmjét, ami kétségkívül szokatlan húzás, mert amatőr szereplőkkel nagyjátékfilmet nem minden nap készítenek.

 

 

 

 

 

 

Kövesse a Magyar Narancs filmes blogját, a Mikrofilmet, amely rendszeresen új tartalommal jelentkezik. Ajánlók, előzetesek, toplisták, és még sok minden más a Mikrofilmen!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?