Málnaszörp, fröccs és jó filmek: így mozizzunk júniusban

  • Gera Márton
  • 2018. június 12.

Mikrofilm

A Szánsájn Fesztiválon minden van, ami egy jó nyári mozizáshoz kell.

Bár a málnafröccs és a szörp nem éppen a mozizás klasszikus kísérője, a Cirko Film júniusi fesztiválján éppen az lesz a jó, hogy ilyen különlegességek kíséretében lehet pótolni az elmúlt hónapokban és években kihagyott filmeket. Az idei Szánsájn Fesztiválon ugyanis három héten keresztül vetítenek napi három alkotást, és aki jegyet vált valamelyikre, málnaszörpöt vagy fröccsöt kap ajándékba.

false

A már hagyománnyá vált nyári filmfesztiválon hatvan filmmel találkozhatnak a nézők (a teljes programot itt lehet böngészni), mi most hármat ajánlunk közülük.

Paterson (június 17., 20.45)

Egy versíró buszsofőrről szóló film a legkevésbé sem tűnik izgalmasnak, de ha Jim Jarmusch rendezi, már más a helyzet. Tipikus Jarmusch-film persze a Paterson is, a cselekmény lassan csordogál, a szimbólumokat folyton kereshetjük, de közben mégiscsak lezajlik a hétköznapok drámája ebben a költészetet is dicsőítő filmben.

Paterson Official Trailer 1 (2016) – Adam Driver Movie

Starring: Adam Driver, Golshifteh Farahani, Helen-Jean Arthur Paterson Official Trailer 1 (2016) - Adam Driver Movie Set in the present in Paterson, New Jersey, this is a tale about a bus driver and poet.

A négyzet (június 20., 20.15)

„Östlund mindent tud a film formanyelvéről, amit kell, magától értetődő természetességgel tér el a megszokott képkivágatoktól, evidens módon váltogatja a minimalista formalizmust és a szürrealizmusig elmenő hatásvadász stilizációt. Érti, hol a művészi mozgókép helye a mai mediatizált társadalomban, milyen a viszonya a kortárs képzőművészethez vagy éppen a YouTube-esztétikához. És elődeivel ellentétben az ítéletében valahol ott bujkál az együttérzés, talán még az optimizmus is” – írtuk anno Ruben Östlund agyondíjazott filmjéről, amely még az Oscarért is versenybe szállt, de aztán az Egy fantasztikus nő elvitte előle a legjobb külföldi filmnek járó díjat. Ez azonban nem kisebbíti az érdemit, A négyzet ugyanis az a film, amely minden korábbi próbálkozásnál jobban karikíroz ki minket, itt, Európában élőket.

A négyzet – Feliratos előzetes (16)

A négyzet - Bemutató dátuma: 2017. október A Lavina rendezőjének új filmje a 2017-es cannes-i filmfesztiválon Arany Pálmát nyert. A sikeres múzeumigazgató, Christian tökéletes életének gépezetébe egyszer csak porszem kerül: egy ügyesen kitervelt átverés révén fényes nappal zsebelik ki egy forgalmas téren. Christian nem hagyja annyiban a dolgot, és bosszúhadjáratra indul a feltételezett tolvajok ellen.

Volt egyszer egy Németország (június 26., 17.15)

Tavaly év végén mutatták be a filmet, amely úgy mesél a második világháborús túlélőkről, hogy közben tele van poénosabbnál poénosabb jelenetekről. A Volt egyszer egy Németország egyszerre fájdalmas és mulattató dráma komédiába oltva, ráadásul még Mácsai Pál is szerepel benne.

Volt egyszer egy Németország feliratos előzetes (12)

Frankfurt, 1946. David Bermann és barátai túlélték a holokausztot. Egyvalamit akarnak mindennél jobban: maguk mögött hagyni Németországot, és Amerikába emigrálni. De hogyan szerzik meg az ehhez szükséges pénzt? Hamar megtalálják a megoldást: háziasszonyokat bűvölnek el házaló kereskedőként, és egyre közelebb kerülnek céljukhoz. Davidot azonban utolérik múltjának árnyai. Miért van két útlevele?

A fesztivál ugyan már az előző héten elkezdődött, de senki nem késett le semmiről, hisz egészen július 1-ig tart. A vetítésekre 1600 forintért lehet jegyet váltani, hétfőn és kedden azonban 1100-ért nézhetjük meg a filmeket a Cirko-Gejzír moziban.

Kövesse a Magyar Narancs filmes blogját, a Mikrofilmet, amely rendszeresen új tartalommal jelentkezik. Ajánlók, előzetesek, toplisták, és még sok minden más a Mikrofilmen!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.