Megtaláltuk az év legrosszabb filmjét, ami egyben Jim Carrey pályájának mélypontja

  • Gera Márton
  • 2018. augusztus 6.

Mikrofilm

A Dark Crimes egy olyan krimi, amely nincs tisztában a műfaj szabályaival.

Az elmúlt évek azt mutatták, hogy Jim Carrey karrierjének leáldozott. És mintha ő is belátta volna ezt: alig vállalt szerepeket, még a barátnője halála előtt visszatért ugyan a Dumb és Dumber folytatására, de abban semmi köszönet nem volt. Ezért is érthetetlen, miért mondott igent a Dark Crimes című filmre, ami pont olyan lett, mint amivel örökre zárójelbe lehet tenni a szebb napokat is megélt színész pályáját.

A filmet itthon be sem mutatták, de külföldön se sikerült könnyebb utat bejárnia: forgalmazót alig találtak a kriminek, ami eredetileg a hasonlóan jellegtelen True Crimes címen futott, aztán ezt valamiért megváltoztatták, és lett belőle Dark Crimes. Etőől azonban még az maradt, ami: egy óriási katyvasz, ami semmit nem valósít meg az ígéreteiből. Pedig előzetesen úgy tűnik, hogy készült egy valós eseményeken alapuló krimi, amelyben nyomozó és vádlott vívja a maga harcát, háttérnek meg ott van a kicsit poros, kicsit sötét Lengyelország. A stáb valóban eljött Európába forgatni, ám ezen túl már semmit nem tettek azért, hogy értékelhető alkotás szülessen.

Dark Crimes Trailer #1 (2018) | Movieclips Trailers

Check out the official Dark Crimes trailer starring Jim Carrey! Let us know what you think in the comments below. ► Buy Tickets to Dark Crimes: https://www.fandango.com/dark-crimes-210525/movie-overview?cmp=MCYT_YouTube_Desc US Release Date: May 11, 2018 Starring: Jim Carrey, Charlotte Gainsbourg, Marton Csokas Directed By: Alexandros Avranas Synopsis: A murder investigation of a slain businessman turns to clues found in an author's book about an eerily similar crime.

Egy krimi legtöbbször akkor erős, ha nem értjük, mi miért történik, mozaikokból próbáljuk összerakni az ügyet, és éppen olyan helyzetben vagyunk, mint a nyomozó: úgy érezzük, nincs semmiféle rendszer. Annyi kivehető, hogy ilyesféle szeretne lenni a Dark Crimes, viszont odáig sem jut el, hogy épkézláb alaphelyzetet állítson fel, ahonnan lehet építkezni, ahonnan el lehet kezdeni mesélni. Alexandros Avranas filmjének azonban, úgy tűnik, nincs is mit mesélnie: úgy nézzük a Dark Crimest, hogy nem tudjuk, mi történt, mi is az a bűneset, ami miatt fel kellene húznunk magunkat. Annyit kapunk mindössze, hogy a komor és lefokozott nyomozó valamiért egy írót kezd el vádolni gyilkossággal, mert a könyve túlságosan hasonlít egy megtörtént esetre. Ha ez némileg zavarosnak hat, nem meglepő, a Dark Crimes tényleg zavaros: nem derül ki belőle például, miért fontos ez az ügy, és miért kerül a képbe az író azon túl, hogy a pulcsiban és ronda zakóban mászkáló Tadek nyomozó őt találja gyanúsnak. Csupán az egyértelmű, hogy zsaru és vádlott vívja a maga harcát, elsősorban rendőrségi kihallgatószobák falai között.

false

Ezt persze profin is meg lehetett volna csinálni, előkép legalábbis rengeteg volt, kezdve Raszkolnyikov és Porfirij párharcával, de nem kell ilyen régre visszamenni, ott van például Anthony Hopkins és az ügyész harca a Törésben. A Dark Crimes más utat választ, de ez az út jószerivel csak klisékkel van kikövezve. Az író mond valami közhelyet a nyomozónak, a nyomozó idegesen válaszol, mire az író ad egy elfogadható magyarázatot. Ehhez társulnak zavaros életigazságok és különös nézések, amelyeken alatt azt kell érteni, hogy az író cinikusan bámul a nyomozó szemébe, a nyomozó meg mogorván bámul vissza.

Aki bátor, és valahogy eljut a stáblistáig, gazdagabb lesz egy tanulsággal: hiába ment el Jim Carrey Lengyelországba, hiába mozog együtt a kamera előtt a legtöbbször isteni Charlotte Gainsbourggal, ő már nem az a szerethető ripacs, akiért a Truman Show-t vagy az Ember a Holdont nézve rajongani lehetett. Mászkál a képernyőn a szakállával, a karakterfejlődésre magasra tesz, és teljesítménye kimerül abban, hogy feszülten bámul a semmibe vagy az író szemébe (Marton Csokas). Valószínűleg kicsit hosszabbra kellett volna nyújtani ezt az alkotói szabadságot, és kihagyni a Dark Crimest, Jim Carrey és mi is jobban jártunk volna.

A Dark Crimes megtekinthető a legtöbb streaming szolgáltató felületén.

Kövesse a Magyar Narancs filmes blogját, a Mikrofilmet, amely rendszeresen új tartalommal jelentkezik. Ajánlók, előzetesek, toplisták, és még sok minden más a Mikrofilmen!


Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.