Az MTI kénytelen volt hazudni egy nagyot, miután külföldön alig érdekelt valakit a vizes-vb megnyitója

  • narancs.hu
  • 2017. július 15.

Narancsblog

Úgy kellett összekukázni azt a néhány cikket, amelyben megemlítik a vizes-vb-t. De azok se a megnyitóról áradoznak.

„A nemzetközi sajtó szombaton a budapesti vizes-világbajnoksággal kapcsolatban elsősorban az előző esti nyitóünnepséggel foglalkozik, a tárgyilagos hangvételű tudósításokat gazdag fotóanyag illusztrálja, amely a ceremónia legfontosabb pillanatait emeli ki” – írta az MTI szombat délután kiadott egyik anyagában, amelynek ezt a címet adták:

„A nyitóünnepséggel foglalkozik elsősorban a nemzetközi sajtó”.

Ezzel csak az a gond, hogy nem igaz. Egész nap figyeltük a nagyobb nemzetközi oldalakat, köztük a sportrovatokat is, de a vizes-vb-ről – egy-két kivételtől eltekintve – szinte csak olyan cikkeket találni, amelyek az eddigi eredményekről vagy az adott ország sportolóiról szólnak, esetleg az írás az esemény beharangozója. A BBC Sport vagy éppen a Sky Sport is csak kisebb híreket közöl a magyarországi versenyről. A nagyobb oldalak még a sztárfellépő CeeLo Green elég silány produkciójára sem startoltak rá, amely szintén mutatja, hogy

a megnyitó közel sem volt annyira a középpontban, amennyire azt az MTI szeretné.

A Magyar Távirati Iroda megemlíti a Politico egyik cikkét, amelyben aztán mindenről van szó, csak a megnyitóról nincs. Ebben röviden utalnak arra, hogy a Momentum korábban megakadályozta a 2024-es nyári olimpiai pályázatot, de ettől a vizes-vb megrendezése még nem került veszélybe. Külön kiemelik Hosszú Katinkát, aki szerintük egy nemzetközi úszószövetség létrehozásával akarja bizonyítani politikai képességét. A cikk így zárul: „Légy óvatos, Viktor!” Egy árva szó sem esik a megnyitóról.

Aztán az MTI egy CNN-riportra hivatkozik, amely a magyar vízilabdázásról szól, vagyis nem a megnyitóról. Majd így zárul a nyögvenyelős dicshimnusz: „A vizes-vb-vel több nemzetközi szakoldal is foglalkozik, az ausztrál és kanadai portálok elsősorban saját sportolóik esélyeit latolgatják, míg a spanyol EFE hírügynökség a »lenyűgözően látványos« nyitóünnepségről közöl fotókat.” Hogy melyik szakoldalakra gondoltak, azt nem tudjuk, de az EFE – nem regisztrációköteles vagy fizetős – oldalán egy szem fotót sem találtunk.

Szóval ennyit arról, hogy a „nyitóünnepséggel foglalkozik elsősorban a nemzetközi sajtó”, ennyit a világhírről, és hát ennyit az MTI már rég elveszített hitelességéről.

Erre ment el 3,4 milliárd – Mutatjuk a vizes-vb megnyitójának fotóit

Ennél szebb megnyitó soha sehol nem lesz már.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.