Mindenki hazudott, blöffölt, vagy nem ért hozzá – Orbán stadionfelelőse durván odanyilatkozott

  • narancs.hu
  • 2017. március 6.

Narancsblog

Az pedig a világ legtermészetesebb dolga, hogy Budapesten egy stadion egyik napról a másikra a duplájába fáj.

Fürjes Balázs, az olimpiafelelősből – az ismert sajnálatos események okán – stadionfelelőssé lefokozott (előléptetett) kormánybiztos csodálatos interjút adott az Indexnek, melyben kifejtette, hogy mindenki mindig hülyeségeket beszélt, ezért most a többi dettó síkhülye azt hiszi, hogy túlárazások történtek, urambocsá’ loptak is, holott ennek épp az ellenkezője igaz: spóroltak. Ja, és akik Madridban olcsóbb stadiont építettek több férőhellyel, nos, azok elég gyanúsak…

Fürjes Balázs

Fürjes Balázs

Fotó: Balogh Zoltán/MTI

Csak az a baj ezzel a szép nyilatkozattal, amelyben Budapestnek már úgyszólván a zsebében volt az olimpia, hogy mindenre ugyanazzal a – nem is túl eredeti – magyarázattal szolgál. Miért kerül 8 milliárd forint helyett 49 milliárdba a vizes vébé – az eredeti látványtervnél nagyságrendekkel rondább – uszodája? Azért, mert a Gyárfás nem ért az uszodaépítéshez. „Nem hallottam, de ha valóban elhangzott tőle (ti. Gyárfástól) ez az összeg, akkor azt egy sportvezető mondta, aki soha nem épített még nagy sportlétesítményt, és akinek a beruházással kapcsolatban sincs semmilyen felelőssége, jogosítványa. Az összeg, ha kimondta bárki, a kimondás pillanatában sem felelt meg a valóságnak.”

A teljes igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy Gyárfás nem csupán sportvezető volt, de a vizes vébé szervezőbizottságának is társelnöke, még ebben a pillanatban is az, tehát ebben a kontextusban róla mint sportvezetőről beszélni, hogy az interjúalany terminológiáját használjuk, nem elegáns dolog.

Totál ugyanez a helyzet a látványtervvel: szép volt, ronda lett. De a szép, az kamu volt. „Az örökség, amit átvettem, nem volt gazdagnak nevezhető. Volt benne egy látványterv, amit a tervezés nagyon korai szakaszában, a területi adottságok feltárása és alapkérdések tisztázása nélkül készítettek el. Egyébként a nagyon tehetséges és végül remek munkát végző tervezővel, Ferencz Marcell-lel. Szoktak ilyet, de ekkor a végeredmény sosem tud megegyezni a látványtervvel.” Vagy úgy! Valaki megmondja, hogy miért készítenek remek munkát végző építészek a területi adottságokat nem ismerve terveket? Ráadásul úgy, hogy nem tisztázzák az „alapkérdéseket”? Amúgy mik azok az alapkérdések? Hogy víz lesz-e a medencében vagy pezsgő?

Miért került péntek délelőtt még 100 milliárdba az új Puskás Stadion, ha aztán este – a 266 151 aláírás leadása után – már 190 milliárdba fáj? „Nyílt nemzetközi pályázat volt, a piac diktált itt is, ketten jelentkeztek, az olcsóbbat fogadtuk el.”

Mi van? Oh, én már akkor megmondtam, hogy a 100 semmire sem elég, idézi korábbi önmagát a kormánybiztos. „Méretében, tömegében, műszaki megoldásaiban és funkcióiban egyaránt nehezen megvalósítható épülettervvel találkoztam, amelynél az átadási határidő és a költségkeret betartása rendkívül kockázatosnak tűnt, így az épület észszerűsítése mellett döntöttünk. A nélkülem készült számításokban szereplő 100 milliárd forint legfeljebb a létesítmény kétharmadára lett volna elegendő.”

Vagyis mindenki megint hülye volt, de szerencsére jött Fürjes, és az észszerűsítés mellett döntött…

Voltaképpen ezzel el is érkeztünk a nyilatkozat meritumáig: észszerűsítésnek tényleg nem nevezte az ilyesmit még senki a világon. Orbán és sameszai észszerűsítenek. Ez majdnem olyan jó, mint az, hogy „elveszti közpénzjellegét”.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.