A korrupcióellenes mozgalom ugyanúgy hitelét veszítheti, mint a nagy pesti tüntetések

  • Haskó László
  • 2018. július 22.

Publicisztika

Hadházy Ákos aláírásgyűjtéséről.

Végre világossá vált egy politikus előtt, hol van az archimedesi pont, amelyre helyezkedve kimozdítható sarkaiból Orbán rendszere. Annak ellenére adom a találmányt Hadházynak, hogy Tóth Bertalan MSZP-elnöktől hallottam először. Mert ő nagyon halkan mondta, szinte suttogva. Meg azért, mert a képviselő úr párt- és parlamenti keretben gondolkodik. Természetesen másként nem tehet, nem bújhat ki a bőréből, még ha az a bőr kicsit lötyögős is. A baj az – amit Hadházyn kívül politikus nem lát át –, hogy az ellenzéki pártok (legyenek belül, avagy kívül a T. Házon) kivétel nélkül hiteltelenek a választók szemében.

A két legutóbbi vasárnap tanúsága (és sajnos nem tanulsága) szerint, ha egy „független” jelöltet csak egyetlen ellenzéki párt támogat, akkor a potenciális ellenzéki szavazók 50 százaléka marad távol. Ha az a párt az LMP, akkor 75 százalék, ha teljes az ellenzéki összefogás, akkor 90. Ez csak akkor fokozható, ha sokoldalúan alkalmatlan közös versenyzőt sikerül találni – szokott sikerülni. Azt sem nagy kunszt kitalálni, miért hiteltelenek: ezt a pszichiátriában úgy mondják, hogy „térben és időben dezorientáltak”. Nem tudják, hol ülnek: a Magyar Országgyűlés bohócok gyülekezete,

ők a szomorú bohócok, a kormánypárti kesztyűbábok vidáman püfölik őket.

Az idővel meg az a problémájuk, hogy nem észlelik annak múlását. Nekik az megállt 2010-ben. Pedig dehogy. És azóta ők csak rossz fát tettek a tűzre. Nagyon jó ötlet az egymillió aláírás, sokan reméljük, hogy lesz az több is. Nincs határidő, de szerintem sietni kell. Miért? Mert akár két és fél millió támogatót is könnyedén vesz semmibe az önkényuralom.

Nem készülnek öngyilkosságra. Képtelenség azt hinni, hogy majd följelentik magukat. Az összegyűlt aláírásokkal természetesen követelni kell a csatlakozást az EU-ügyészséghez, de tovább kell lépni. Máskülönben a korrupcióellenes mozgalom ugyanúgy hitelét veszti, mint a pártok vagy a nagy pesti tüntetések. Az aláírókat „egyben kell tartani” az önkormányzati választásokhoz.

És főként a budapestihez!

Ugyanis a Fidesz-oligarchák zsebébe jutó lopott százmilliárdok több mint fele a fővárosi önkormányzati képviselő-testületek fideszes többségének aktív közreműködésével kerül oda. Ezeknek a posztoknak a megszerzése az archimedesi csigasor, amely elmozdítja hatalmából a fideszes oligarchákat és értelemszerűen magát a főnököt.

A szerző sebész.


Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?