A korrupcióellenes mozgalom ugyanúgy hitelét veszítheti, mint a nagy pesti tüntetések

  • Haskó László
  • 2018. július 22.

Publicisztika

Hadházy Ákos aláírásgyűjtéséről.

Végre világossá vált egy politikus előtt, hol van az archimedesi pont, amelyre helyezkedve kimozdítható sarkaiból Orbán rendszere. Annak ellenére adom a találmányt Hadházynak, hogy Tóth Bertalan MSZP-elnöktől hallottam először. Mert ő nagyon halkan mondta, szinte suttogva. Meg azért, mert a képviselő úr párt- és parlamenti keretben gondolkodik. Természetesen másként nem tehet, nem bújhat ki a bőréből, még ha az a bőr kicsit lötyögős is. A baj az – amit Hadházyn kívül politikus nem lát át –, hogy az ellenzéki pártok (legyenek belül, avagy kívül a T. Házon) kivétel nélkül hiteltelenek a választók szemében.

A két legutóbbi vasárnap tanúsága (és sajnos nem tanulsága) szerint, ha egy „független” jelöltet csak egyetlen ellenzéki párt támogat, akkor a potenciális ellenzéki szavazók 50 százaléka marad távol. Ha az a párt az LMP, akkor 75 százalék, ha teljes az ellenzéki összefogás, akkor 90. Ez csak akkor fokozható, ha sokoldalúan alkalmatlan közös versenyzőt sikerül találni – szokott sikerülni. Azt sem nagy kunszt kitalálni, miért hiteltelenek: ezt a pszichiátriában úgy mondják, hogy „térben és időben dezorientáltak”. Nem tudják, hol ülnek: a Magyar Országgyűlés bohócok gyülekezete,

ők a szomorú bohócok, a kormánypárti kesztyűbábok vidáman püfölik őket.

Az idővel meg az a problémájuk, hogy nem észlelik annak múlását. Nekik az megállt 2010-ben. Pedig dehogy. És azóta ők csak rossz fát tettek a tűzre. Nagyon jó ötlet az egymillió aláírás, sokan reméljük, hogy lesz az több is. Nincs határidő, de szerintem sietni kell. Miért? Mert akár két és fél millió támogatót is könnyedén vesz semmibe az önkényuralom.

Nem készülnek öngyilkosságra. Képtelenség azt hinni, hogy majd följelentik magukat. Az összegyűlt aláírásokkal természetesen követelni kell a csatlakozást az EU-ügyészséghez, de tovább kell lépni. Máskülönben a korrupcióellenes mozgalom ugyanúgy hitelét veszti, mint a pártok vagy a nagy pesti tüntetések. Az aláírókat „egyben kell tartani” az önkormányzati választásokhoz.

És főként a budapestihez!

Ugyanis a Fidesz-oligarchák zsebébe jutó lopott százmilliárdok több mint fele a fővárosi önkormányzati képviselő-testületek fideszes többségének aktív közreműködésével kerül oda. Ezeknek a posztoknak a megszerzése az archimedesi csigasor, amely elmozdítja hatalmából a fideszes oligarchákat és értelemszerűen magát a főnököt.

A szerző sebész.


Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.